Enefitis tipp-palk

26. märts 2014, 07:03

Eesti Energia tütres Enefit Outotec Technology makstakse töötajatele tippjuhi väärset palka - keskmine töötasu on 7200 eurot.

Enefit Outotec Technology juhatuse esimees Alo Kelder ütles, et ettevõtte eesmärk on arendada ja müüa Enefiti põlevkivitehnoloogiat. EOT on registreeritud Eestis, kuid püsiv tegevuskoht on Saksamaal Frankurdis, kus asub ka ettevõtte teadus- ja arenduskeskus. "Seal asuvad põlevkiviõli tootmise tehnoloogia laborseadmed ja katsetehas, mis võimaldavad teha katseid eri leiukohtade põlevkiviga, koguda andmeid tehnoloogia kohandamise jaoks ja toota põlevkiviõli proovipartiisid edasisteks analüüsideks ja tehaste projekteerimiseks," rääkis Kelder. Teste ja analüüse on tehtud Eesti, Hiina, Jordaania, Maroko ja USA põlevkiviga.

Eesti Energia ja Outoteci ühisettevõte Enefit Outotec Technology asutati 2009. aastal, aga alustas tegevust 2012. aastal , samal aastal investeeriti katseseadme ehitusse 4,4 miljonit eurot. Praegu töötab ettevõttes 8 inimest, kellele makstakse peaaegu üheksa ja pool Eesti keskmist palka. "Tasustamispõhimõtted lähtuvad töötajate kompetentsist ja asukohamaast ning peegeldavad rahvusvahelisel turul oma ala ekspertidele makstava tasu taset," selgitas Kelder.

Tema sõnul tuleb arvestada Saksamaa suurema maksukoormusega, sest seal on üksikisiku tulumaks Eesti omast ligemale kaks korda suurem. "Olulisi muudatusi sel aastal töötajate arvus ei kavandata ning tasustamise põhimõtted ja summad jäävad võrreldavaks varasemaga. Tulemustasusüsteem on seotud töötajate eesmärkide täitmisega," rääkis Kelder.

Enefit on Keldri sõnul üks maailma väheseid tööstuslikult tõestatud põlevkiviõlitehnoloogiaid. Igal aastal toodavad Enefit140 tehased Eestis ligi 200 000 tonni põlevkiviõli ja seadistamisel on maailma suurim põlevkiviõlitehas Enefit280. Viimase kümnendi jooksul on paljud põlevkiviressursse omavad riigid hakanud põlevkivitehnoloogiate vastu huvi tundma, et oma maavara kasutusele võtta. Kuna iga leiukoha põlevkivi on erinev, siis on vaja ka tehnoloogilised lahendused nende omadustele kohandada. EOT igapäevatöö hõlmabki tehnoloogia arendust, katsete tegemist labori- ja katseseadmetel, insenertehnilisi uuringuid ja projekteerimist.

Eesti Energiale kuulub 60% EOTst ja 40% kuulub Helsingi börsil noteeritud tehnoloogiaettevõttele Outotec. Ühisettevõtte meeskonnas töötavad põlevkivivaldkonnale spetsialiseerinud insenerid Eestist, Saksamaalt ja Austraaliast.

Hea teada:
Enefit Outotec Technology OÜ põhitegevusala on teadus- ja arendustegevus loodus- ja tehnikateaduse vallas.
Ettevõte asutati 2009. aastal Eesti Energia ja Outotec GmbH poolt, et arendada ja litsentseerida uue põlvkonna kiviõli tootmise tehnoloogiat Enefit.
Enefit-tehnoloogia ühendab eri funktsioone täitvad töötlemisseadmed näiteks põlevkivi kuivatamiseks ja pürolüüsiks, poolkoksi põletamiseks ning aurude ja gaaside puhastamiseks.

Enefit140 õlitehas
Enefitil on kaks Enefit140 seadet, millega töödeldakse ligikaudu 1,6 miljonit tonni põlevkivi aastas ja toodetakse üle miljoni barreli erinevaid põlevkivifraktsioone. Esimestel aastatel tekkis palju tehnilisi probleeme, mida insenerid pidid lahendama, ning seetõttu töötas tehas väga ebaefektiivselt. Töökindla, efektiivse ja tulutoova tehase väljatöötamiseks kulus ligi 20 aastat. Tänaseks on insenerid täiustanud ja välja vahetanud ligikaudu 70% algsetest seadmetest.

Enefit280 õlitehas
Praegu seadistamisel tehases hakatakse kasutama uut, töökindlamat ja võimsamat Enefit280 tehnoloogiat, mille keskkonnamõju on oluliselt väiksem.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    27. March 2014, 13:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing