Silvano partnerid mässavad

Aivar Hundimägi, Alyona Stadnik 04. mai 2014, 17:13

Toomas Tooli juhitava Silvano osad edasimüüjad Venemaal on koostöö Silvanoga katkestanud.

Põhjuseks on Silvano nõudmine muuta edasimüüjatega sõlmitud lepingute tingimusi. Edasimüüjate väitel on Silvano olukorras, kus toodang jääb lattu seisma ning Valgevenes asuv Milavitsa tehas võib olla sunnitud töö seiskama. Silvano nõukogu esimees Toomas Tool ning juhatuse esimees Märt Meerits peavad aga osade edasimüüjate väiteid eksitavaks ning pahatahtlikuks.

“Olukord on selline, et juba teist nädalat Milavitsa tooteid ei laadita ning edasimüüjad ei maksa ka eelmiste saadetiste eest. Konflikt edasimüüjate ja Silvano vahel paisub tõenäoliselt veelgi, sest Toomas Tool ütles, et ta läheb lõpuni välja ja paneb kas või tehase kinni,” rääkis möödunud nädalal Silvano toodete ühe edasimüüja STD Milavitsa omanik ja finantsdirektor Aleksei Prager. Ta on ka Silvano väikeaktsionär ja ütles, et aktsionärid ei tea Silvano tegelikust olukorrast praegu midagi.
“Nii nagu meie aru saame on tema (Toomas Tool - toim) plaan loobuda edasimüüjatest Venemaal, Valgenes, Ukrainas ja Kasahstanis ning võimalik, et Milavitsa tehas või sealne tootmine kavatsetakse kolida Aasiasse,” rääkis Prager.

Toomas Tooli sõnul ei ole konflikt nii suur nagu seda üritatakse näidata.”Tegemist on paari edasimüüjaga, kellel on tekkinud maksmisega probleeme. On paar-kolm paanika tekitajat ja nad šantažeerivad meid, et saada endale paremad tingimused,” lausus Tool.

Silvano soovib lepinguid muuta

Silvano konflikt edasimüüjatega sai alguse Silvano juhatuse esimehe Märt Meeritsa kirjast, mis saadeti börsifirma partneritele 4. aprillil (Äripäev avaldas selle kirja eile ka oma veebis). Meerits teatas kirjas, et selleks aastaks edasimüüjatega sõlmitud lepinguid soovitakse muuta ning uued tingimused hakkavad kehtima 15. aprillil.

Äripäevaga rääkinud edasimüüjate väitel tõstaksid uued tingimused aga Milavitsa toodete hinda kokku 20% ja sellepärast ei ole nad ka Silvano ettepanekutega nõus. Täiendav hinnatõus kahandab Milavitsa konkurentsivõimet Venemaa turul ning konkureerivad brändid tõrjuvad brändi turult välja, tuues kaasa 400 Milavitsa poe sulgemise.

Toomas Tooli sõnul oli edasimüüjatele saadetud kirja eesmärk ühtlustada lepingute tingimusi, sest mõnede partnerite osas olid hinnad liiga odavad. “Edasimüüjate probleem on see, et Venemaa turg on muutunud tsiviliseerutumaks, tekib rohkem kaubanduskeskusi ja hulgimüüjal läheb olukord keerulisemaks,” selgitas Tool konflikti tagamaid. Tema sõnul ei too tingimuste muutmine kaasa nii suurt hinnatõusu nagu osad edasimüüjad Äripäevale väitsid.

Silvano soov tuli ootamatult

Kolme Silvano edasimüüja sõnul tuli aga Silvano juhtkonna soov lepingutingimusi muuta neile ootamatult, sest veel veebruaris toimunud kohtumisel kinnitati, et mingeid muutusi sel aastal ei plaanita.

Seetõttu saatsidki Aleksei Prageri sõnul seitseteist suuremat edasimüüjat 25. aprillil avaliku pöördumise, milles hoitavad, et Silvano juhtkonna tegevuse tulemusena peatub Milavitsa toodete müük kõikides SRÜ riikides.

Avaliku pöördumise tegijate hinnangul turustatakse nende kaudu 80% Milavitsa toodangust. Prageri kinnitusel pole 95% edasimüüjatest Silvano esitatud tingimustel uusi lepinguid sõlminud ja seetõttu ei saada ettevõte ka 15. aprillist alates enam neile edasimüümiseks oma tooteid.
Tooli sõnul on Prageri nimetatud protsendid liialdus ning Prageri väited ei pea paika.

Süüdistavad Tooli

Avaliku pöördumise tegijad süüdistavad konfliktis Toomas Tooli, kes vallandas Milavitsa juhtkonna ja pani üht Valgevene tuntuimat kergetööstusettevõtet juhtima oma usaldusisikuid, kellel ei ole Venemaa turul müügikogemust. “Tegelikult juhib ettevõtet Toomas Tool,” märgivad avaliku pöördumise autorid.

Interfax.by teatas eelmisel nädalal anonüümsele allikale viidates, et ka Ukraina Milavitsa edasimüüjad on keeldunud Silvanoga uute lepingute sõlmimisest, sest uued tingimused toovad kaasa hinnatõusu ning samuti lüheneb järelmaksu võimalus seniselt 90 päevalt 30-le.

TASUB TEADA
Silvano esitatud uued tingimused edasimüüjatele, millega viimased ei nõustunud

Peamised muudatused lepingus

 • Sõltumata markidest veetakse kõik toodangud partnerile Silvano Fashioni kaudu

Kehtetuks muutuvad:

 • kõik tarnelepingut ning nendega seotud kokkuleppeid
 • kõik soodustustesüsteemid, hinnakirjad ja retroboonused 
 • kõik järelmaksuvõimalused

Uued põhimõtted:

 • kõik saadetised saadetakse ainult uute lepingute alusel
 • kõikidele partneritele kehtib üks hinnakiri
 • kõikidele kehtivad võrdsed soodustused

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. May 2014, 13:30
  Otsi:

  Ava täpsem otsing