Ootamatult on nn apteekide seaduseelnõust välja visatud omandi- ja asukohapiirang, mis tähendab suurtele ravimite jaemüüjatele rõõmusõnumit.
Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Heljo Pikhof teatas Äripäeva sõsarväljaandele
Meditsiiniuudised, et nn apteekide seaduseelnõust visati välja apteekide omandipiirang.
See tähendab, et apteekide suuromanikuks ei peagi eelnõu järgi tulevikus olema proviisorid, nagu sotsiaalkomisjoni endise esimehe, praeguse aseesimehe Margus Tsahkna esitatud eelnõus algselt kavandati. Ketiapteeke ei ähvarda muudetud eelnõus seega enam surmahoop ja ravimihiiud võivad rõõmustada.
Äripäevale on vihjatud, et Tsahkna esitatud eelnõus oli omandipiirang teadlikult sees eeldusega, et nii radikaalne muudatus läbi ei lähe ja lõpuks tuleb eelnõu siiski suuri apteegikette soosiv. Tsahkna ise ütles täna Äripäevale selle peale kommentaariks, et antud eelnõu osas liigub igasuguseid konspiratsiooniteooriaid. Ta märkis, et proviisoritest seadusega apteekide omanike tegemise kogemus on olemas näiteks Ungaris, kus riik toetas apteekreid ka soodsate laenudega. Tsahkna sõnul saavad eelnõu järgi proviisoritest siiski tervishoiutöötajad, kuigi omandipiirang jääb vähemalt esialgu kõrvale.
Eelnõust visati välja asukohapiirang, mille kohaselt tohtinuks ühes hoones asuda vaid üks apteek. Selle piirangu kadumine on kindlasti meeltmööda Soome apteegiketile Yliopiston Apteekki, kes on avaldanud soovi laieneda ja seda sõnumit ka jõuliselt kommunikeerinud.
Küll aga jäi eelnõusse sisse ja sai ka täpsustatud piirang, mille kohaselt ei tohi tulevikus ravimite hulgimüüjad omada osalust apteegis. Täiendusena lisati eelnõusse, et konkurentsiamet hakkab hindama, kas hulgimüüjal on apteegis või apteegiketis oluline mõju või mitte. Margus Tsahkna ütles, et nii ravimiamet kui ka sotsiaalministeerium on avaldanud arvamust, et seoses ravimite hulgi- ja jaemüügi lahutamisega on tulevikus oodata suuri vaidlusi, sh kohtuvaidlusi – näiteks selles osas, mis puudutab võimalikke peidetud huve.
Aastaid on räägitud, et meedia- ja ravimiärimees, Magnumi kontserni omanik Margus Linnamäe omab apteegiäris suuremat kontrolli, kui ametlikult näha on. Näiteks kuulub Südameapteekide kett Tarmo Laanetule, kes on kunagine Magnum Medicali juhatuse esimees. Laanetu Südameapteeke on riigikontroll nimetanud Magnumi mõjusfääris olevaiks. Apotheka apteegiketti on riigikontroll samuti nimetanud Magnumi mõjusfääris olevaks – kett kuulub Margus Linnamäe vennale Aivar Linnamäele ja end pangakonto taha peitvale kaasomanikule.
Linnamäe ise nimetab enda osalust apteegiäris läbipaistvaks. "Minu osalused apteegisektoris on avalik info ja äriregistrist näha. Oman Magnumi kaudu Terve Pere Apteeki, mis kasutab Apotheka kaubamärki," on Linnamäe Äripäevale öelnud.
Tulevikus ei tohi apteekide omanikud olla siinsed suured ravimite hulgimüüjad Magnum ja Tamro, mõlemal on praegu apteegiketid.
Sotsiaalkomisjoni esimehe Pikhofi sõnul on tal nn apteekide eelnõu kohta veel rida mõtteid, kuid pole aega neid menetleda, kuna eelnõuga on kiire. Eelnõu on saalis teisel lugemisel järgmisel kolmapäeval ja kolmandal lugemisel neljapäeval. Eeldatavalt järgmisel neljapäeval kell 13 peaks see olema vastu võetud. "Kas president selle ka heaks kiidab, on eraldi teema," lausus Pikhof.
Seotud lood
Apteegi- ja kinnisvaraäri kõrvale viimastel aastatel meediaettevõtteid omandanud suurärimees Margus Linnamäe plaanib nüüd ka veterinaarravimite turu veelgi rohkem enda poole kallutada. Turuosalised peavad Linnamäe juriidiliselt küll korrektseid samme aga ebaeetiliseks.
Anvar Samost loobus poliitikast ja naasis meediaärisse.
Täna on riigikogus kolmandal lugemisel nn apteekide seadus, mille vastuvõtmisel peavad viie aasta pärast kõigi Eesti apteekide enamusomanikud olema proviisorid ning ravimite hulgimüüja ei tohi jaeäris tegutseda ja vastupidi.
Ravimite hulgi- ning jaemüüja seotus ei kergita hinda, vaid pigem alandab, ütles OÜ Euroapteek juht Eno Juul, kes juhib ka ravimite hulgifirmat.
Kõnekeskuse ja klienditoe teenus läbi välise partneri kogub viimastel aastatel populaarsust – see on hea võimalus kokku hoida tööjõukuludelt. Kui teised sarnase teenuse pakkujad vastavad vaid klientide kõnedele, teeb Foruse eriliseks operatiivsus reageerida kiirelt kohapeale patrullekipaaži ja tehnikutega.
Viimased uudised
Kallas kritiseeris kõnes Michalit
Hetkel kuum
“Kas nad äkki murravad mingeid salajasi lubadusi?"
Turul on laokil kolmandik triljonist
Tagasi Äripäeva esilehele