Sirje Rank • 13. mai 2014 kell 17:39

Prantsusmaa müüb ikka Venemaale sõjalaevu

USA asevälisminister Victoria Nuland ütles täna Tallinnas, et USA on võtnud Mistral-tüüpi sõjalaevade müügi osas selge positsiooni ning tänagi jätkab USA välisminister John Kerry selle üle kõnelusi oma Prantsuse kolleegi Laurent Fabius'iga.

"Alliansina tuleb meil sügavalt mõelda oma ühisele julgeolekule," ütles Nuland pärast kohtumist välisminister Urmas Paetiga.

Prantsusmaa ei kavatse tehingust loobuda ega soovi seda seostada võimalike nn kolmanda järgu majandussanktsioonidega Venemaa vastu.

"See leping allkirjastati 2011. aastal ja see täidetakse," ütles Prantsusmaa president Francois Hollande 10. mail Saksamaal visiidil olles, vahendas agentuur Bloomberg. "Praegu ei ole see teema."

Presidendi kaaskonna üks ametnik ütles ajakirjanikele, et Prantsusmaad hoiab lepingut tühistamast selle suurus ning trahvid, mis Prantsusmaale osaks langeksid, kui lepingut ei täideta. Prantsuse ajalehe Le Monde andmeil on lepingu maht 1,2 miljardit eurot. Prantsusmaa ei taha olla riik, mis Venemaa suhtes rakendatavates santsioonides teiste riikidega võrreldes proportsionaalselt suuremat kahju kannab.

Venemaale sõjatehnikat müües lööb Prantsusmaa kiilu Euroopa katsetesse Venemaa agressioonile Ukrainas ühtse rindena vastu seista.

Juunis siirduvad Venemaa madrused Prantsusmaale väljaõppele. Esimene Mistral tüüpi helikopterikandja peaks valmima oktoobris ja teine alus 2016. aastal. Venemaal on optsioon veel kahe sellise sõjalaeva ehitamiseks Venemaal.

8. mail ütles Nuland USA Kongressis, et USA on järjepidevalt ja korduvalt väljendanud oma muret selle tehingu üle.

Täna Tallinnas ei kommenteerinud Nuland tehingut pikemalt. Küll tõstis ta esile, et NATO suhted Venemaaga on oluliselt muutunud, partnerlus on peatatud. USA puhul on igasugune kahepoolne sõjaline koostöö katkenud.

"Me oleme võtnud selge seisukoha," ütles Nuland.

Mistral suudab pardale võtta 700 sõdurit, 16 helikopterit ja 60 tanki. Balti riigid ja Gruusia väljendasid juba 2011. aastal kartust, et neid sõjalaevu võidakse kasutada nende vastu.

Hetkel kuum