Tööstus. Kui vanaviisi enam toota ei saa

05. juuni 2014, 00:00

Parim aeg uus majandustarkvara kasutusele võtta on siis, kui ettevõtte kasv ei luba enam vanaviisi jätkata. Mingil hetkel tuleb valida, kas muuta oma protsesse või lasta arendajal tüüptarkvara põhjal endale meelepärane variant kohandada.

Euroopas ning eelkõige Skandinaavias, Lääne-Euroopas ja Baltimaades on üks populaarsemaid lahendusi Microsoft Dynamics NaV. Seda kasutab ka AS Balti Veski. Ettevõtte juhataja Ergo Neeme sõnul kasutab sama tarkvara ka emaettevõte, Soomes tegutsev Helsingin Mylly Oy, mille omanik on eesti rahvusest perekond Puhk.

Teine põhjus tarkvara vahetada oli tootmismoodul – eelmise tarkvaraga tekkis kaupa lattu ja tooraine vähenes, aga Navisionis on kogu tootmisprotsess kaetud ning kõik ressursid hallatud.

Kolmandaks sai vanas süsteemis finantsaruandeid luua vaid pärast kuu lõppu, aga see ei sobinud firmale.

Lihtne edasi arendada. Microsofti programmi kasuks otsustanud ASi Sangar turundus­direktori Raul Saksa sõnul tehti valik see­pärast, et tark­varal on lai kasutajaskond ning hea tehniline tugi.

Peale selle on tarkvaral olemas vajalik ühilduvus ettevõtte teiste süsteemidega ning piisavalt võimalusi arendamiseks. “Dynamicsi süsteem on end juba tõestanud, seda õigesti kasutades ja oma vajaduste järgi kohandades saab selle suurepäraselt ette­võtte äri edasiarendamiseks tööle panna,” selgitas Saks.

ASi Interconnect Product Assembly juhatuse liikme Roman Klepikovi sõnul oli nende eelmine tarkvara mõeldud pigem suurtele korporatsioonidele ning selle kujundamine ettevõtte jaoks osutus liiga keeruliseks, pikaajaliseks ning ressursimahukaks, mistõttu otsustati teha pööre ning tark­vara välja vahetada.

Klepikov lisas, et Dynamics sobis neile eelkõige lihtsuse tõttu.

Kohalik tugi on äärmiselt vajalik. Vaipkatete tootja Mistra-Autex ASi juhataja Priit Tamme sõnul tehti otsus uus majandustarkvara kasutusele võtta aastal 2002, mil turul muid valikuid väga polnudki. Lisaks müüs programmi kohalik ja usaldusväärne tugi, mistõttu ei jäänud kõhklusteks ruumi.

Neeme ütles, et majandustarkvara plussid ja miinused sõltuvad sellest, milliselt tasemelt majandustarkvara välja vahetatakse.

Balti Veski puhul käis enne laopidamine ja müük ühes programmis ning raamatupidamine teises. Lisaks oli kasutusel väga palju MS Exceli lahendusi.

Nüüd on kõik vajalikud protsessid kaetud ja kõikvõimalikud finantsraportid hetkega saadaval. Saksa sõnul on Dynamicsi suurim pluss hea ühildumine teiste süsteemidega, olgu selleks siis Qlikview’ analüüsitarkvara, Magento e-poe platvorm või midagi muud.

Ka Klepikov tõi plussina välja ühilduvuse Exceliga ning kasutajamugavuse. Tamm lisas, et tema meelest on pluss müüja hea tugiteenus. “Inimesed, kellega suhtled, kellega programmi arendad, on aastaid samad olnud,” selgitas Tamm.

Vajab lisainvesteeringuid. Tarkvara miinusena nimetas Neeme kesise võimekuse muude raportite koha pealt. “Kui finantsraportid on kasutatavad, siis müügi- ja muud aruanded eriti mitte,” tõdes Neeme.

Seega tuleb raportitesse lisaraha paigutada. Võimalik on lasta vajalikud raportid arendajal valmis teha või kasutada Navisioni-väliseid lahendusi, näiteks BI4, mis on Balti Veskis kastusel.

Saks ütles, et miinuseid ei ole siis, kui osata tellida ainult õigeid ja tõepoolest vajalikke mooduleid ja arendusi. Ta usub, et Sangar on sellega peaaegu täiuslikult hakkama saanud.

Tamm peab miinuseks seda, et programm pole eriti paindlik. Mõnesse Mistra-Autexi protsessi, kus on vaja toota ühel ajal samal masinal erinevaid tooteid, pole veel tootmise planeerimiseks häid lahendusi leitud.

Vahel enam vanaviisi lihtsalt jätkata ei saa. Neeme sõnul peab majandustarkvara toetama eelkõige protsesse, kuid igal ettevõttel on ka aegu, mil hea kasv sunnib kõik protsessid üle vaatama.

“Isegi kui väga tahaks vanaviisi, kuid kahjuks enam ei saa, siis see hetk on kõige parem hetk uus majandustarkvara kasutusele võtta,” selgitas Neeme.

Tema hinnangul on tarkvara vahetus kasvamise paratamatu osa. Valida on, kas muuta oma protsesse või lasta arendajal kalli raha eest karbitoode meelepäraseks kohendada. Valiku peab igaüks ise tegema, märkis Neeme.

Tema sõnul parandab majandustarkvara eri tasemetel otsustamiseks vajaliku info kvaliteeti ja infovahetust ning selle liikumise kiirust. “Kõik vaadeldavad andmed on päevakajalised. Paranes ülevaade ressursside koormatusest ning omahinnaarvestus muutus kiireks ja lihtsaks, mis omakorda kiirendas ja lihtsustas tööd pakkumiste tegemisel.”

Kiirem, täpsem ja kvaliteetsem. Sangari turundusdirektor Saks ütles, et ettevõttes on paranenud andmeanalüüsi ja finantsanalüüsi kiirus, täpsus ja kvaliteet.

Peale selle on Sangari e-pood majandustarkvaraga ühendatud ning avaldab veebiteenuste kaudu partneritele tooteinfot ning laoseisu.

Saksa sõnul aitavad kõik need tegevused oluliselt aega kokku hoida ning suunata ressursse mitte ajaloo tuvastamisele, vaid tulevikuvõimaluste ärakasutamisele.

Interconnect Product Assembly puhul on uus tarkvara lihtsustanud andmesisestust ning andmete kuvamise võimalusi. Kõik see kokku parandabki töö efektiivsust.

Kõige tähtsam on kogu maja finantsarvestus. Tamm lisas, et tema hinnangul on programmi suurim kasu see, et kogu maja ehk finantsarvestus, tootmise planeerimine, laod, palgad ja muu selline on ühes programmis koos ning nii nagu ettevõtte vajadused arenevad, lisandub ka erinevate osade kasutuselevõtt.

Näitena tõi ta välja, et praegu ei kasuta vaipade tootja veel mitut programmi osa, kuid kui firmal läheb hästi, on plaanis need sel ja tuleval aastal kasutusele võtta.

 • Efektiivust saab juurde ka teiste vahenditega

Majandustarkvara ei ole ainus võimalus ettevõtte efektiivsust suurendada.

Balti Veski kasutab nn benchmark’imist teiste sama valdkonna ettevõtetega nii Eestis kui ka välismaal. Ettevõtte juhi Ergo Neeme sõnul võtavad nad finants-, rentaablus- ning toimimissuhtarvud ja võrdlevad neid konkurentide omadega.

Interconnect Product Assembly tegeleb peale tarkvara ka protsesside jälgimisega, et leida võimalusi, kuidas neid optimeerida.

Mistra-Autexi juht Priit Tamm lisas, et nemad mõõdavad tulemusi müügiga inimese kohta. “Muidugi tuleb arvestada, et toodete grupid muutuvad aastatega, aga üldisemalt annab see hea pildi, kus ollakse ja kus oldi.”

Tamm ütles, et efektiivsust kasvatada on vaja eelkõige tootmises, vähendades praaki. Kuigi Mistra-Autexi sisemine praagi tase on 1,2% ja toodete praagiprotsent klientide juures on alla 0,01%, tuleb sellele tähelepanu pöörata. Praaki aitab vähendada tootmise automatiseerimine. “Inimene eksib ja väsib alati, robot aga mitte,” selgitas Tamm.

 • Tarkvara tasuvust keeruline hinnata

Balti Veskis mõõdetakse majandustarkvara kasulikkust sellega, kui palju vabanes pärast tarkvara vahetust töö­aega põhitegevusele ning kuidas paranes info kvaliteet. “Eelnevalt kulus andmete sisestamise, kontrollimise, analüüsimise ning infovahetuse peale paar päeva nädalas,” ütles Balti Veski juhataja Ergo Neem.

Sangari turundus­direktor Raul Saks sõnas, et majandustarkvara kasulikkus ehk tasuvusaeg on paradoksaalne. “Ühelt poolt sõi see justkui ära mitme aasta kasumi, kuid teiselt poolt ei oleks ilma korraliku majandustarkvarata ning selle ümber ehitatud süsteemita ette­võte ning kasvupotensiaal niisugune, nagu see just praegu on,” selgitas Saks.

Mistra-Autexi juhataja Priit Tamme sõnul nemad majandustarkvara kasulikkust ei mõõda, kuna selle kasutamiseks on nii ehk naa vajadus – maailmas on infovahetus nii kiireks läinud ja infot on nii palju, et selle paberil või Excelis hoidmine pole võimalik. “Rääkimata siis analüüsi tegemisest,” lausus ta.

 

 

Mis on mis

 • Microsoft Dynamics NaV

Majandustarkvara keskmistele ja suurtele ette­võtetele.
Üks populaarsemaid selle valdkonna lahendusi Euroopas ning eelkõige Skandinaavias, Lääne-Euroopas ja Baltimaades.
Peetakse üheks paindlikumaks ning avatumaks lahenduseks, kus on võimalik teha valikuid eri valdkondadest: finantsjuhtimine, tootmine, kliendisuhete haldus, lao- ja logistikahaldus, projektijuhtimine, palga- ja personali­arvestus, teenindus, äri­analüütika, e-äri jt.
Eestikeelne ja lokaliseeritud Eesti ärikeskkonnale. See lihtsustab protsesside kulgu, varustab tõhusate aruandlus- ja ärianalüüsivahenditega ning ühendab töötajaid, kliente ja partnereid.

Plussid
Mugav kasutada.
Lai kasutajaskond ning hea tehniline tugi.
Ühilduvus ettevõtte teiste tarkvarasüsteemidega ning piisavalt võimalusi süsteemi arendamiseks.
Kaetud kogu tootmisprotsess ning hallatud kõik ressursid.
Lihtsustab andmesisestust ja andmete kuvamise võimalusi, parandab nii töö efektiivsust.

Miinused
Kehval tasemel müügi- ja muud aruanded. See tähendab täiendavat investeerimist raportitesse.
Mõnel juhul ei pruugi olla piisavalt paindlik.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  04. June 2014, 19:10
  Otsi:

  Ava täpsem otsing