Majanduslangus süvenes

Romet Kreek 05. juuni 2014, 10:16

Esimeses kvartalis muutus Soome majanduslangus hullemaks, vahendab Bloomberg.

Võrreldes eelnenud kvartaliga kahanes Soome majandus I kvartalis 0,4%. Neljanda kvartali majanduslangus korrigeeriti 0,2 protsendile. Analüütikud prognoosisid 0,4protsendist majanduslangust. Viimati kasvas Soome majandus 2012. aasta esimeses kvartalis.

„Soomes hakkavad kõik majandussurutise märgid paika loksuma,“ teatas eile Nordea Bank, viidates stagneerunud ekspordile, kahanevatele kapitalikulutustele ja vähenevale eratarbimisele.

Soome kahes põhitööstusharus on toimunud strukturaalsed muutused. Paberi- ja metsatööstus kannatab seetõttu, et pabermeediaväljaannete asemel loetakse üle maailma rohkem online-väljaandeid. Nokia võimetus tõusta nutitelefonide turu vedajaks on löönud Soome elektroonikatööstust.

Nõrk kodumaine tarbimine seisab majanduse taastumise teel ees.

Nordea analüütik Pasi Sorjonen ütles, et Soome majandus langeb tänavu 0,5%. See oleks Soome majandusele juba kolmas langusaasta jutti.

Soome valitsus on reageerinud majandussurutisele laenamise kasvuga, mis on viinud riigivõla 2008. aasta 47 miljardilt eurolt 110 miljardile eurole. Kulutusi on kärbitud ja makse vähendatud 6,8 miljardi euro eest, et kaitsta tippkrediidireitingut AAA ja vältimaks võlakasvu käestminekut.

Homme ametisse nimetatav sotsiaaldemokraadist rahandusminister Antti Rinne on öelnud, et Soome riik peab kulutama rohkem raha, et luua töökohti. Nordea analüütiku sõnul ei ole sellest kasu.

„Vaadates sügavamale, on meil tegemist strukturaalsete majandusprobleemidega, mida ei ole võimalik remontida ekspansiivse majanduspoliitikaga,“ ütles ta.

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    09. June 2014, 08:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing