Prantslaste 35 tunnine töönädal on ohus

29. august 2014, 00:00

Prantsuse uus majandusminister Emmanuel Macron on endine investeerimispankur, kes võttis sihikule riigi 35tunnise töönädala. Macroni arvates võiks ettevõtetel olla võimalus töötundide arvu suurendada.

Prantsuse ajakirjale Le Point antud intervjuus ütles Macron, et firmadel võiks olla suurem autonoomia otsustada tööaja pikkuse üle ning 35 tunnine töönädal võidakse välja vahetada, kui ametiühingud ja töötajad selle heaks kiidavad. Vastuseks Macroni kommentaaridele ütles Prantsuse kaubandusliidu CFDT juht Laurent Berger, et endine Rothschildi pankur on teinud vea. “See ei tule kõne allagi,” ütles Berger Prantsuse telekanalile iTele.

Macroni sõnul aitab töötundide arvu suurendamine Prantsusmaa välja praegusest tööturu lõksust, kus paljudel on raskusi töö leidmisega.
Globaalse ulatusega tööhõive firma Manpower president Alain Roumilhac ütles, et Prantsuse firmad vajavad suuremat vabadust töötundidega. “Riik on liiga tsentraliseeritud ja me peame lõpetama kõikidele ettevõtetele reeglite tegemise. Üks suurus ei sobi kõigile,” ütles ta.

Ka ettevõtjad soosivad pikemat töönädalat. Suure töötuse tõttu on Prantsuse presidendi Francois Hollande’i majanduspoliitika sattunud üha suurema surve alla. Juulis tõusis Prantsuse töötuse määr rekordkõrguseni, kuna tööta oli 3,4 miljonit inimest. Seda on 26 000 võrra rohkem kui juunis.

35tunnine töönädala kehtestas Prantsusmaal 2000. aastal sotsialistlik valitsus ning see on saanud kriitikat nii rahvusvahelisel tasemel kui ka ettevõtluse tasandil.
“Tööturureformid on vajalikud, et reformida Prantsusmaa majanduse väljavaadet. Kuid need meetmed võivad olla väga vastandlikud praegustele meetmetele ja see võib kahjustada tarbijakindlust ajal, mil see on nii nõrk,” ütles Capital Economicsi Euroopa analüütik Jennifer ­McKeown CNBC-le.

Ka ettevõtjad on avaldanud poolehoidu lahtisele tööjõuturule. Siemensi Prantsusmaa juhatuse esimehe sõnul kannatab Prantsuse majandus liiga suure töötundide regulatsiooni tõttu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. August 2014, 18:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing