25. september 2014
Jaga lugu:

Vähem torinat, rohkem uhkust

Argiprobleemide kõrval unustab Eesti ettevõtja, et ­tegelikult on meil palju, mille üle uhke olla.

Äriplaanil jäi enim kõlama ettevõtjate rahulolematus riigi suhtumisse. Ettevõtja leiab, et riik ei usalda teda.

Ent sellal kui meie ettevõtja tunneb, et riik neid taga kiusab, näeb mitu siia tulnud välismaa ettevõtjat Eestit kui võimalusi tulvil maad.

Näiteks ütles siia kolinud soomlanna Pauliina Pirkola, loomeagentuuri WTF Helsinki OÜ üks omanik, et võrreldes Soomega on Eesti vägagi ettevõtjasõbralik. Valitsus olevat uuendusmeelne, edukad idufirmad kerkivad kui seened pärast vihma, maksusüsteem on lihtne.

Välismaalased näevad head. Pirkolal on palju mõttekaaslasi. Äriplaanil näitasid positiivset suhtumist Eestisse Sampo Grupi, Nordea ja UPM-Kymmene nõukogu esimees Björn Wahlroos ja Tolaram Groupi Balti juht Sonny Aswani. Viimane tundis küll muret lahkuvate talentide pärast.

Eestlane ei näe positiivseid jooni, mida muu maailm meis näeb. Keskendume halvale, uskudes, et nii suudame mure­kohad lahendada. Eesti ja välismaa ettevõtjate arusaamad toetavast riigist ei ühti.

Kumbki ei eksi, kuid positiivne suhtumine on negatiivsusest alati edasiviivam.

See ei tähenda, et ettevõtjad peaksid valitsuse iga otsusega nõustuma või selle vaikides alla neelama. Lihtsalt argiprobleemide kõrval ei tasu ära unustada, et meil on ka palju, mille üle uhke olla.

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt