Sirje Rank • 13. november 2014
Jaga lugu:

Jakunin: Aasia ei suuda lääne panku asendada

Vladimir Jakunin
Vladimir Jakunin  Foto: Scanpix/Reuters

Venemaa presidendi lähedase liitlase ning Venemaa riigiraudtee juhi Vladimir Jakunini sõnul ei suuda Aasia asendada lääne panku Venemaa majanduse rahastamisel, kirjutab Financial Times.

Samuti on Jakunin seisukohal, et Venemaal tuleb jätkuvalt koostööd arendada Euroopaga, hoolimata Ukrainas tekkinud teravast vastasseisust.

Jakunini väljaütlemised heidavad kahtluse varju lääneriikide sanktsioonide all Moskva püüetele tihendada koostööd Hiinaga.

Ka Venemaa raudteede enda moderniseerimisplaan vajab rahastust. Programmi maksumus on ca 60 miljardit dollarit. FT sõsarleht Venemaal Vedomosti kirjutas sel nädalal, et raudteefirma plaanib riigilt abi taotleda vähemalt poole summa ulatuses.

„On liialdus väita, et ida finantsinstitutsioonid suudavad lääne finantsinstitutsioone asendada, kuna objektiivselt öeldes on laenud, mis me lääne finantsturgudelt saame, palju pikemaajalisemad kui Aasia turgudelt saada olevad laenud,“ tsiteeris FT.

Jakunin süüdistas taas eelkõige USAd sanktsioonide režiimi kehtestamise eest ning Venemaa ja Euroopa riikide suhete rikkumises.

Venemaa on hakanud Hiinast lääneriikidele alternatiivi otsima. Nädalavahetusel anti teada tänavu juba teisest suurest gaasitarnetehingust Venemaa ja Hiina vahel. Samas ei õnnestunud Venemaal Hiinalt projekti jaoks raha saada ning ka gaasi hind on alles lahtine.  

Mõned laenuliinid on Hiina pangad Venemaale avanud, kuid need on valdavalt seotud nõudega osta Hiina seadmeid.

Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt