Ken Rohelaan • 31. detsember 2014 kell 7:15

Hendrik I. Pass: sulgeme kahjumlikud kauplused

Hendrik I. Pass.  Foto: Veiko Tõkman

Viimati 2007. aastal kasumiga lõpetanud A&G Kaubandus plaanib uuel aastal sulgeda kahjumlikud kauplused, ütles oktoobrist ettevõtte juhtimist alustanud Hendrik I. Pass.

"Kõige olulisem väljakutse on ettevõte viia kasumisse, mis tähendab ebaefektiivsete lülide muutmist ehk sulgeme kahjumis kauplusi," ütles Pass. Tema sõnul üritavad nad avada mõne uue kaupluse kõrgema potentsiaaliga kaubanduskeskuses.

Äripäev küsib Eesti edukatelt ja nutikatelt ettevõtjatelt ja juhtidelt, millised on nende järgmise aasta väljakutsed ning millele tuleks poliitikutel enim tähelepanu pöörata.

Passi sõnul on uuel aastal kavas suuremad investeeringud praeguste kaupluste uuendamiseks ja IT-süsteemi parendamiseks. Samuti näeb Pass töötajate netosissetuleku suurenemist, kuna riik muudab makse ja jaekaubanduses, eriti Tallinnas, on jätkuvalt kõrge palgatõusu surve. Palgatõusu ei osanud Pass protsentuaalselt öelda, kuid lisas, et see on seotud tootlikkuse kasvuga.

Poliitikutelt ootab Pass riigikogu valimistele minekul oluliste teemadena julgeolekut ja võimalikult väikest sekkumist ettevõtlusesse. Passi sõnul on mõned otsused, näiteks käibemaksu muudatused ja 1000euroste tehingute deklareerimine, jäänud ettevõtjale arusaamatuks. "Kindlasti toob see lisakoormust just väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele. Siin on tunda, et tulusid riigieelarvesse ei ole piisavalt," märkis ta.

Pass ütles, et poliitikud otsivad pseudoprobleeme, minnes mööda tegelikest probleemidest – riigi valitsemise reform ja kulutused. Passi sõnul vaatab ettevõtja esmalt üle kulud, kui tunnetab tulude vähenemist. "Samamoodi võiks ka riik käituda, sest ebaefektiivsust riigivalitsemises on veel piisavalt palju. Kes sellise programmiga suudab välja tulla, see ilmselt saab ka minu hääle," teatas ta.

Eesti parimat juhti ei suutnud ta vähemalt 2014. aasta põhjal esile tõsta, sest väga säravaid esitlusi talle ei meenu.

Septembris ostis A&G Kaubanduse Tartu Tarbijate Kooperatiiv, kes määras ettevõtte uueks juhiks varem üle kümne aasta LPP Retail Estoniat juhtinud Hendrik I. Passi.

A&G Kaubandus kaupleb Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Narvas 14 kaupluses ning vahendab kaubamärke Esprit, Vero Moda, Jack&Jones ning A&G. Eelmisel aastal teenis ettevõte 8,7 miljoni eurose müügituluga 491 000 eurot ärikahjumit.

Hetkel kuum