Ken Rohelaan • 5. jaanuar 2015 kell 6:37

Aivo Adamson: hea töö ei vaja uhket ametinimetust

Maanteeameti juht Aivo Adamson.  Foto: Raul Mee

Maanteeameti peadirektor Aivo Adamson, kes nimetab end elupõliseks spordimeheks, hindab parimaks juhiks inimest, kellel on parimad tulemused mingil konkreetselt mõõdetaval alal ja seetõttu on "parim juht" tema sõnul suhteliselt subjektiivne määratlus.

"Samas – nagu ütleb Madis Habakuk: "Tagasihoidlikkus on voorus, aga elus saab ilma selleta paremini hakkama" – võtan äramärkimise lugupidamisega vastu ja tänan neid inimesi, kes on mind juhina märganud ja mingis aspektis tubliks pidanud," lausus Adamson.

Äripäev küsis ettevõtete omanikelt ja juhtidelt, kes on nende hinnangul Eesti parim juht. Vastustes tõusis selgelt esile maanteeameti juht Aivo Adamson.

Adamsoni sõnul ei ole hea töö tegemiseks vaja uhket ametinimetust. Tema tahab oma tegevustes (milline iganes see on) pühenduda parimatele võimalustele ja need võimalused selliselt ära kasutada, et asjad läheksid paremaks, toimuks tuntav muutus paremuse poole.

Aivo Adamsoni juhtimiskogemus:

Midagi ei saa võtta lihtsalt, lihtsad asjad juhtuvad ise.

Uskuma peab seda, mida teed.

Tugineda saab faktidele, aga ka emotsioonid on tähtsad. Ka neid peab mõõdukalt olema.

Eesmärgid peavad olema mõõdetavad ja mõõdikud realistlikud.

Mittetulemuslikkusele nulltolerants, tulemuslikkusele lisamotivatsioon.

Meeskonnatöö

"Üks ei ole ühtegi – mina ei tee üksi midagi. Mul on meeskond, kellega jagame põhimõtteid, ja kus mina olen ühe kindla rolli täitja," ütles Adamson. "Minu roll selles meeskonnas väljendub võimes ja oskuses lasta n-ö esimesel viiulil, kontrabassil, trummidel, tromboonil etc mängida nii, et orkester kõlaks kristalselt ning iga orkestrant tunneks lõpuks naudingut koos loodud "muusikast"."

Adamson nimetas oma inimesi endale tähtsaks. Tema sõnul on suhtlemine nendega tähtis, kus töötab printsiip "kuula kaks korda rohkem kui räägid". Ta lisas, et oma inimestega koos loob ta visiooni, nägemuse, mille poole sihipäraselt liikuda. "Kui mõtted, sõnad ja teod käivad koos (räägid ja teed seda, mida mõtled), siis hakkavad ka tulemused tulema," märkis ta.

Õppinud paljudelt

Adamson on kokku puutunud ja õppinud väga paljudelt nii Eestis kui väljaspool Eestit tegutsevatelt juhtidelt. Ta on töötanud koos Indrek Neivelti, Erkki Raasukese, Raul Paruski, Jüri Mõisa, Priit Perensi ja paljude teistega, keda peab väga headeks juhtideks. "Nad näevad võimalusi, millest teised pole unistadagi julgenud, tavapärasus käib neist kaugelt mööda," ütles Adamson.

Adamson lisas, et viimasel ajal on talle muljet avaldanud politsei- ja piirivalveameti juht Elmar Vaher kui suure organisatsiooni (ligi 5000 töötajat) reformi läbiviija.

Hetkel kuum