Äripäev • 4. veebruar 2015 kell 11:22

Liit tunnustab väikeettevõtjaid

Marati omanik Kristi Täht on aasta naisettevõtja nominent.  Foto: Andres Haabu

Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon teatas oma konkursi „Eesti Ettevõtlik Vaim 2014“ nominendid.

EVEA žürii koosseisus Marina Kaas, Lermo Pohlak, Kaupo Sempelson, Andro Kullerkupp, Jako Laanemägi, Tiit Elenurm, Raivo Altmets valis konkursi nominendid viies kategoorias.1. PÕLVKONDADE JÕUD – aasta pereettevõte

Dimela AS tegeleb veterinaarravimite ja -instrumentide, tervislike söödalisandite ning lemmikloomakaupade hulgimüügiga Baltikumis alates aastast 1992. Ettevõte on loomisest alates toetanud loomaarstide erialast täiendõpet ning kandnud hoolt kodutute lemmikloomade hea käekäigu eest. Dimelas töötab 3 pereliiget ja juhtimine on üle antud nooremale põlvkonnale. Omanik ja pikaaegne juht Kadri Kullman liikus mullu septembris ettevõtte nõukogusse, Dimela juhiks sai Oliver Kullman.

Peetri Puit OÜ on 2002. aastal tootmist alustanud puidutöötlemisettevõte Põlvamaal. Ettevõte on pidevalt investeerinud uutesse tehnoloogilistesse seadmetesse ja suurendanud tootmisvõimekust. Peetri Puit propageerib ka puidu laialdasemat kasutuselevõttu Eestis. Ettevõttes töötab 3 pereliiget esindades 2 põlvkonda, omanik ja juht on Peeter Peedomaa. 

Viraito OÜ on väikesest talust välja kasvanud toorpiima tootmise ja tõuloomakasvatusega tegelev ettevõte Põltsamaa vallas. Ettevõttes töötab 21 inimest, kellest 6 on oma pere liikmed - 3 põlvkonna esindajad. Viraito enamusosanik ja tegevjuht on Toivo Kens, kellega koos on juhatuse Virve ja Rainer Kens.

2. PARIM NAISETTEVÕTJA – aasta naisettevõtja

Pille Perli on OÜ Flamelle omanik, mis on alates 1997. aastast valmistanud töörõivaid. Ettevõtte suurimaid  töövõite on hanke võitmine tööriiete valmistamiseks Soome bussifirmale OYMatkahulto AB. EASi mentorprogrammis jagab Perli oma kogemusi alustavatele ettevõtjatele.

Kristi Täht on oma ettevõtete fookuse suunanud rõivaste tootmisse. Eelmisel aastal ostis ta Marati kaubamärgi ja Sindis tegutseva trikotaaživabriku Qualitex AS.

Terje Nepper tegutseb turismiäris aastast 1993. 2002. aastal Kuressaares valminud Arensburg Boutique Hotel & Spa võimaldas tal siseneda ka majutus- ja toitlustusärisse. Talle kuulub ka Veski Trahter Kuressaares.

3. MAA SOOL – aasta maaettevõtja

MS Balti Trafo on 1997. aastal asutatud 150 töötajaga elektrotehnika valdkonna ettevõte, mis valmistab erinevaid väiketransformaatoreid, induktiivkomponente ja toiteseadmeid. Vändras tegutseva ettevõtte omanik on sakslaste Schwa-Medico Group, MS Balti Trafot juhib Jaanus Luberg.

Viraito OÜ

Vudila OÜ on Eesti suurim kogu pere mängumaa, mis asub Jõgevamaal Kaiavere järve ääres, kus on renoveeritud pea kogu endise lagunenud Kaivere vutifarmi kompleksi hooned ja korrastatud territoorium, mida on kokku umbes 7 ha. Möödunud aastal külastas mängumaad rohkem kui 30 000 inimest. Vudila omanik ja juht on Anžela Lember.

4. PARIM START – aasta edukaim alustav ettevõte

Rexest Grupp OÜ on 2009. aastal asutatud Kesk-Eestis tegutsev ettevõte, mille põhitegevus on plastikpakendijäätmete taaskasutusse võtmine ning plastikust ehitusmaterjalide tootmine. Rexest on ainuke Eesti ettevõte, mis suudab taaskasutusele võtta segaolmeplastikpakendeid. Ettevõtte omanikud on Sergey Kolesnikov, Merle Saareväli, Igor Mölder, Sirle Aria ja Mihkel Klaassen. Juhatusse kuuluvad Aarne Saareväli ja Aivo Käsnar.

Biohouse OÜ on 2012. aastal loodud ehitusettevõte Jõgeval. 90% ettevõtte käibest tuleb kergvaheseinte ehitusest üle Eesti asuvatel suurematel ehitusobjektidel. Biohouse'i omanik ja juht on Raido Graverson.

OÜ Kalamatsi Meierei valmis Järvamaal 2011. aastal ja oli esimene kitsepiima töötlev meierei Eestis. Meierei on Eesti üks väiksemaid - kitsekarjas on 80 pead, kellest 30 annavad piima. Ettevõtte taga on Jaan Raudkivi-Laiman ja Aita Mets, kes on ka kohalikus kogukonnas aktiivselt kaasalööjad.

5. KOOSTÖÖ VEDUR – kohalik organisatsioon või erialaühendus, kelle ühine tegu või tegevus on märkimisväärselt edendatud kohalikku elu ja väikeettevõtjate vahelist koostööd.

Eesti Maaturism MTÜ on asutatud 2000. aastal ja ühingu missioon on toetada rahvuslikul ja regionaalsel kultuuripärandil ning elulaadil baseeruvat kohalike inimeste juhitud turismi arendamist. MTÜ on aidanud kohaneda ligi 300 maaturismiettevõtjal ühiskonnas toimuvate muutustega. Seda juhivad Erki Kukk ja Raili Mengel.

Tartumaa Arendusselts MTÜ on loodud kohaliku tegevusgrupina 2006. aastal. Organisatsiooni prioriteet on  ettevõtluse valdkond, sest ettevõtlus on maapiirkonna elujõulisuse juures kriitilise tähtsusega. Arendusseltsi tegevjuht on Kristiina Timmo.

Saaremaa Turism SA on 1995. aastal loodud organisatsioon eesmärgiga arendada Saaremaa turismimajandust ja turundada Saare maakonda kui turismisihtkohta. Sihtasutuse juhatuses on Terje Nepper.

Hetkel kuum