Arto Aas: väljakutse on huvitav - proovime

Arto Aas  Foto: Eiko Kink

Arto Aas, kes on esitatud riigihaldusministri kandidaadiks, nimetab oma esmaste tööülesannetena riigireformi ettevalmistamist ja riigi tugiteenuste koondamist.

Lisaks nimetas ministrikandidaat olulise eesseisva ülesandena korrastada riigile kuuluvate ettevõtete omanikupoliitikat.

Järgneb intervjuu Arto Aasaga.

Paljudele on pisut segaseks jäänud, mida riigihaldusminister tegema hakkab. Millised saavad olema teie tööülesanded?

Kõige olulisem tööülesanne on valmistada ette haldusreform või siis riigireform tervikuna, ja teised ülesanded puudutavad riigi tugiteenuseid, nagu raamatupidamine, personal, kinnisvara, hanked - nende teenuste konsolideerimine, kokku koondamine, et neid saaks teha odavamalt ja efektiivsemalt. Kolmas pool puudutab riigi vara haldamist: riigile kuuluvate ettevõtete omanikupoliitika ja kõik see, mis puudutab riigi käes olevaid varasid. Sellised kolm põhilist tugisammast.

Kas arvate, et haldusreform saab nüüd kindlasti tehtud, kui selleks on eraldi minister määratud?

Lootused on. Koalitsioonileppes on sellised põhimõtted kokku lepitud, mis annavad julgust arvata, et seekord võiks tõepoolest asja saada. Järgmiseks aastaks valmistame konkreetse eelnõu ja projekti ette, 2017. aasta lõpuni on kohalikel omavalitsustel aega siis ise liituda ja kui peale seda ei ole liitumisi toimunud ja kui on näha, et omavalitsused kokkulepitud kriteeriume ei täida, ei suuda kvaliteetset teenust pakkuda oma inimestele, siis on õigus valitsusel sekkuda. Hakkame seda ette valmistama ja loodetavasti saame lõpuks tehtud.

Teid spekuleeriti vahepeal ka majandusministri kohale. Kas te olete riigihaldusministri portfelliga rahul?

Olen ikka rahul, jah. Ühest küljest muidugi ajalugu ei tunne väga edukaid ministreid Eestis, kes oleks selles valdkonnas suutnud oma eesmärgid saavutada, probleeme on olnud palju meie haldus-territoriaalse korraldusega. Aga väljakutse on väga suur ja huvitav, nii et ma ei kahetse midagi - proovime.

 

Hetkel kuum