Äripäev • 9. aprill 2015 kell 13:11

Euroopa hotelliäri õitseb

Pariis, Eiffeli torn.  Foto: Bloomberg

Kõikides suuremates Euroopa riikides, välja arvatud Venemaa ja Šveits, kasvasid mullu nii hotellide külastatavus kui ka majutuse hinnad, selgus Euroopa 20 suurlinna hõlmavast hotellisektori ülevaatest.

Sama trendi jätkumist ennustatakse ka selleks ja järgmiseks aastaks. Suurim täituvus on Londoni ja Edinburgh'i hotellides, kalleimad hinnad on Pariisis ja Genfis.

PwC värske ülevaade näitab, et Euroopa hotellisektori kasumlikkus on viimase kuue aasta jooksul järjekindlalt kasvanud ning jõudmas masueelsele tasemele. Odavad naftahinnad, Euroopa kosuv majandus ja globaalse turismi kasv tõotavad häid arenguid ka eelolevateks aastateks.

Hotellinduse üks olulisim efektiivsusnäitaja, müügikäive numbritoa kohta (RevPAR- Revenue per available room), kasvas aastaga 6%, jõudes 73 euroni päevas. Hotellide aastane keskmine täituvus kasvas 2%, ulatudes 68,8%-ni, mis on viimase kümne aasta kõrgeim tulemus ning numbritoa keskmine hind oli 106 eurot.

Euroopa kalleimad hotellitubade hinnad ja keskmine tulu numbritoa kohta on Pariisis (vastavalt 252 ja 203 eurot), järgnevad Genf (236 ja 160), Zürich (196 ja 143) ning London (173 ja 144). Londoni hotellidel on seevastu kõrgeim täituvus (83%). Madalaim täituvus oli Moskva (60,2%) ja Milano (63,8%) hotellides. Hotellitoa keskmine hind oli vaatlusalustest linnadest madalaim Portos (64 eurot), Prahas (73 eurot) ning Belfastis (74 eurot).

PwC ärikonsultatsioonide teenuseliini juht Teet Tender ütles uuringutulemusi kommenteerides, et Euroopa hotellisektoris on nõudlus kasvanud pakkumisest kiiremini. „Mullu lisandus üle Euroopa küll 50 000 uut hotellituba, mis on ligi poole rohkem kui 2013. aastal, ent nii sise- kui välisturism kasvasid oluliselt kiiremas tempos,“ märkis Tender.

Uuringus Room for Growth: European cities hotel forecast for 2015 and 2016 for 20 gateway cities oli võrdluse all Euroopa 20 olulist turismisihtpunkti ja/või transpordisõlme: Amsterdam, Barcelona, Belfast, Berliin, Brüssel, Dublin, Edinburgh, Frankfurt, Genf, Lissabon, London, Madrid, Milano, Moskva, Pariis, Porto, Praha, Rooma, Zürich ja Viin.

Hetkel kuum