Marge Väikenurm • 11. mai 2015 kell 11:30

Soome turistide vähesus muutub ohtlikuks

Soomlased puhkavad oma kodumaa kehva majandusseisu tõttu Eestis järjest vähem.  Foto: Raul Mee

Soomlastest turistide vähesus on Tallinn Hotelsile hirmutav, Ida-Virumaal tegutsev Noorus Spa näeb olukorda helgemalt.

“Kõige ohtlikum ja valusam on Soome turu langus, millel on Tallinnas kõige suurem osakaal, tegelikult ka terves Eestis,” viitas Tallinn Hotelsi juht Ain Käpp sellele, et märtsis saabus Eestisse 11 protsenti vähem soomlasi kui aasta tagasi. Läinud aastal oli olukord tunduvalt parem, sest toonane soomlaste kasvav huvi aitas kompenseerida iga muu langust. “Venemaa osakaal on nagunii väike, küll aga on ohtlik Soomest tulevate turistide vähenemine.”

Seni on Tallinna hotellide põhiklientide ehk soomlaste arv aastaid kasvanud. Soomlaste järsku kaotust ei saa lühiajaliselt teiste turgudega katta, nentis Käpp, pigem tuleb hakata vähendama hotellisiseseid kulusid, näiteks tööjõule.

“Esimese languse järel kohe uksi kinni panema ei hakata, aga kui Soome osa peaks langema paarkümmend protsenti, siis on ikka väga keerukas, sest hotellide kasumimarginaal, mille peal vastu pidada, on õhuke, kulukas ja tööjõumahukas,” rääkis Käpp, kelle juhitava Tallinn Hotelsi alla kuuluvad hotellid Palace, Savoy ja Bern.

Ohumärgid veebruaris

Hotellide ja restoranide liidu ning valitsuse ja riigikogu liikmetega olnud hiljutistel kohtumistel, kus kerkis põhiliseks teemaks käibemaksu tõus, oli ka jutuks, et soomlasi tuleb Eestisse järjest vähem. Esimesi märke, et soomlased Eestit ei eelista, oli näha veebruaris, mis oli Käpa sõnul väga kõnekas.

“Ka Soome reisifirmad ütlevad, et käibed on langenud ja nad on väga mures,” ütles Käpp. Alles siis, kui Soome majandus saavutaks kindluse, oleks põhjust Eesti majutusasutustel rõõmustada. “Sinnamaani on probleem suur,” tõdes Käpp.

Kuigi ees on suvi, mis toob tavalisest rohkem turiste Eestisse, ei usu Käpp, et see süvenenud muresid lahendaks. “Suvel on küll kõrgem nõudlus, aga kindlasti ei korva see aasta jooksul olnud langust,” ütles Käpp. Ta lisas, et languses on ka turistide Eestis veedetud ööde arv, mis võimendab probleemi veelgi.

Teistest turgudest võiks mõelda Aasiale, kust saabus turiste meile aastataguse ajaga võrreldes poole enam. Samas rõhutas Käpp, et kuigi protsendiliselt on see arv suur, on Aasia turistide osakaal siiski väike. “Peame arvestama, et oleme ääremaa – peame ise rohkem külaliste nimel vaeva nägema ja seda ka toetama, sest inimesed toovad raha riiki sisse,” rääkis Käpp veel.

Vene turistid tagasi

Ida-Virumaal Narva-Jõesuus asuva Noorus Spa juhatuse liige Filipp Dolžkov imestas statistikaameti andmete üle, mis näitavad, et Venemaa turiste käis märtsis mullusega võrreldes 43 protsenti vähem. Raskem aeg oli Dolžkovi sõnul nende spaale nii novembris, detsembris kui ka jaanuaris, aga nüüdseks on turistide arv jõudsalt kasvanud. Dolžkov peab silmas just Venemaalt saabujaid, keda on 15 protsenti rohkem.

“Meil on asjad vastupidi. Ka soomlasi tuleb. Meil on kõik hästi,” kinnitas Dolžkov, märkides, et ehk otsivad turistid näiteks Tallinna asemel uusi kohti, kus Eestis puhata. “Usun, et suvel läheb veel paremaks. Praeguseks on suve lõpuni broneeritud juba üle poole hotellist,” ütles ta, lisades, et venelased on nüüd altimad Eestisse tulema, sest rubla kurss on enam-vähem stabiliseerunud.

Hetkel kuum