Eliisa Matsalu • 3. juuni 2015 kell 21:01

Saladusliku Vene fondi vangerdused Eestis

Skandaalset Gildi riskifondi päästa üritanud Tõnu Pekk enamsalapärast SAGA Family Office't ei juhi.  Foto: Veiko Tõkman

Salapärase jõuka Vene pere raha paigutavas ettevõttes SAGA Family Office toimuvad muutused, millest ükski asjaosaline täpsemalt rääkida ei taha.

Eelmisel aastal lõid skandaalset Gildi riskifondi päästa üritanud Tõnu Pekk ja kunagine Hansapanga osakonnajuht Indrek Gusev koos kaaslastega salapärase ettevõtte OÜ SAGA Family Office, mis tegeleb vaid ühe jõuka Vene pere raha investeerimisega. Nüüdseks on aga ettevõttega hüvasti jätnud nii Pekk kui ka Gusev ning ettevõtte tegevust ajab endisest advokaadist uus SAGA Family Office’i juhatuse liige Matti Laarmaa.

Pekk ütles, et ta oli SAGA Family Office’is vaid palgatöötaja ja tema leping sai läbi. Küsimuse peale, kas ja miks tema lepingut ei pikendatud, Pekk vastata ei tahtnud. „Ma isegi ei kommenteeriks oma suhteid tööandjaga. Lihtsalt leping sai läbi ja kõik,“ ütles ta. SAGA Family Office’i edasist tegevust Pekk enda väitel jälginud pole.

Peki kinnitusel tegeles ettevõte veel veebruaris endiselt ühe vene pere kapitali paigutamisega.

Ettevõttes toimuvaid muudatusi ei tahtnud kommenteerida ka Indrek Gusev, kes veel eelmise aasta suvel oli SAGA Family Office’i nõukogu liige. „Minu töö sai tehtud – viisin inimesed kokku ja loodan, et neil läheb hästi,“ kommenteeris Gusev töösuhte lõppu. „See polnud minu äri, mina lihtsalt aitasin tuttavaid, Tõnu Pekki ja teisi,“ lisas ta.

Ka Gusev pole enda sõnul SAGA Family Office’i praeguse tegevusega kursis. „Matti Laarmaa on pädev küsimustele vastama,“ põrkas ta küsimustest eemale, lisades, et Laarmaa reisib palju, mistõttu võib tema tabamine keerulisem olla.

Advokaat ja SAGA Family Office’i nüüdne juht Matti Laarmaa Äripäeva küsimustele hoolimata mitmetest katsetest ühendust saada ei vastanud.

Rahakas, ent nimetu klient

OÜ SAGA Family Office kandis veel 2013. aasta lõpus nime Karu Capital, kuhu kuulusid peale Peki ja Gusevi veel ka Peki äripartner Henrik Karmo, Gildiga seotud ja LHV Panga asutajate hulgas olnud Taavi Lepmets ning advokaadibüroo Borenius endine partner Priit Pahapill.

Praegu seisab SAGA Family Office'i omanikena kirjas Priit Pahapill ja Gibraltarile registreeritud ettevõte SAGA Private Wealth Limited. Äripäeva allikate sõnul on SAGA Family Office'i kliendid rahakad ja lugupeetud isikud, kes on seotud transiidivaldkonnaga. Tegemist olevat Gusevi Venemaal loodud kontaktide tulemusega.

Nimelt on endine Hansapanga osakonnajuht Indrek Gusev varasematel aastatel Venemaal äri ajades teeninud üle kuue miljoni euro. Gusev on äriregistri andmetel seotud kolme ettevõttega - Barolo Finants, OÜ Supergate ja Pirita Tee Development. Esimesed kaks pakuvad finantsnõustamisteenust. Lisaks on Gusev veel ka Austrias registreeritud valdusfirma Krutrade AG nõukogu liige, mis vahendab Vene söetööstushiiu Kuzbassrazrezugol toodangut eri riikidesse.

Eelmise aasta suvel rääkis Gusev Äripäevale, et ettevõte tegeleb küll ühe Venemaa perekonna kapitali paigutamisega, ent kuna Eestisse raha ei paigutata, ei tohiks SAGA Family Office’i tegevus ka meediale huvi pakkuda.

Eesti võimalused ida kapitalile piiratud

Ekspertide sõnul on ida kapitali Eestisse voolamine aastaga võrreldes pigem samale tasemele jäänud. Investorid on rohkem vaatama hakanud ka Läti ja Leedu poole, kuna Eestis on piiratud võimalused.

CatellaCorporate Finance'i tegevpartner Aavo Kokk ütles, et viimase aastaga pole Vene investorite tegevuses Eestis muutusi polnud. „Vene kapitali investeeritakse Eesti kinnisvarasse jätkuvalt,“ ütles ta. Vene raha kõrval on Koka sõnul palju ka Eesti ja Skandinaavia kapitali. „Oleme näiteks nõustanud kaht selle aasta suurimat Eesti kinnisvaratehingut ja seal Vene kapitaliga tegemist polnud,“ ütles ta.

Ka eelkõige Venemaa investorite kapitali paigutava ettevõtte Zenith Capital Managementi partner Kristel Meos ütles, et ida kapitali Eestisse liikumise osas pole suuri muutusi täheldada. „Eesti on väike ja konservatiivne riik. Meile tormi just ei joosta,“ ütles ta.

Meos lisas, et Eestisse kapitali paigutanud isikud on teinud teadliku valiku. Tihti põhineb see isiklikul usaldussuhtel kellegagi Eestis, kelleks võib olla teenusepakkuja või mõni lähedane perekonna sõber või äripartner, kes aitab isikul end Eestis osaliselt või täielikult sisse seada. „Tavaliselt on sellele eelnenud pikk koostöö mingis väiksemas valdkonnas, mis aja jooksul on kujundanud positiivse emotsiooni,“ ütles Meos.

Zenith Capital Managementil on peale Venemaa kliente ka Eestist, Ukrainast ja Valgevenest. Neli aastat tegutsenud ettevõte kasvab Meosi sõnul praegu vaikselt ja orgaaniliselt. Rohkem huvi on hakatud tundma kinnisvara vastu. Kuna Eestis on aga kvaliteetsete rahavooga kinnisvaraprojektide pakkumine piiratud, laienes Zenith kinnisvarasektoris Lätti ja Leetu. Lisaks kinnisvarale on Meosi sõnul hakatud suuremat huvi tundma idufirmade vastu.

Hetkel kuum