Mari Mets • 5. august 2015 kell 6:00

Kangro Kalevipojaga uuel ringil

Skulptor Tauno Kangro on plaaninud pronksist Kalevipoja kuju Tallinna lahte juba 19 aastat ja 3 kuud.  Foto: Meeli Küttim

Skulptor Tauno Kangro esitas eelmisel nädalal keskkonnaminister Marko Pomerantsile ajutise loa taotluse 24meetrise Kalevipoja kuju paigaldamiseks Tallinna lahte, mida ta juba kaks kümnendit sinna rajada on üritanud.

Kangro ütleb peast, et on Kalevipoja kuju loomist merre Pirita tee äärde ajanud juba 19 aastat ja 3 kuud ning pöördus juuli lõpus keskkonnaminister Pomerantsi poole seetõttu, et Rakveresse tarva kuju loomise ajal 2002. aastal oli Pomerants Lääne-Viru maavanem ning võitles igati Kangro tarva eest.

Keskkonnaministrilt sai Kangro suuniseid, milliseid lube ta Kalevipoja kuju merre paigaldamiseks taotlema peab.

„Kui inimesed on mõistlikud ja ei taha üksteisele halba, siis nad aitavadki täpselt nii, nagu Pomerants seda tegi. Mitte ei poe bürokraatia kaitsva selja taha, et ei, mina ei saa midagi teha,“ sõnas Kangro.

Kangro lubas kõiki ministri osutatud lube taotlema hakata ja loodab, et leidub häid inimesi, kes teda selles abistavad. Kuju rajamiseks on Kangrol vaja Pomerantsi näpunäidete järgi hoonestus-, vee erikasutus- ja ehitusluba.

„Ma pole seda Kalevipoja teemat kunagi jätnud, teile lihtsalt tundub nii,“ ütles ta.

Viljandi folgilt sai materjali kaasa

Nüüd ajendas Kangrot Pomerantsile taotlust esitama Viljandist kaasa antud pronks, mis on mõeldud just nimelt 24meetrise Kalevipoja jaoks.

„Kümneid kordi aastas peavad inimesed mind kinni alates tänavast kuni saunani ja küsivad Kalevipoja kuju kohta. Viljandi folgil panid inimesed mulle autosse kümneid kilosid pronksi kaasa ja ütlesid, et, palun, vala see Kalevipoja sisse,“ rääkis ta.

Kangro taotles Kalevipoja kujule ajutist luba 50 aastaks. „Aga sellepärast ajutist, et 50 aasta pärast tuleb selle koha peale võib-olla juba kosmoselaevade tankimise koht või parkla. Siis saavad inimesed selle maha võtta, kui vaja. Kui tahetakse, jäetakse alles, võib-olla saab selle aeg ümber, sest muutub aeg ja muutuvad moed,“ sõnas Kangro.  

Ta lisas, et teistel tema kujudel on ikka püsivad kasutusload, aga Kalevipoeg on erandjuhus, sest see saab olema meres ja väga suur objekt.

„Kõige raskem on lubade saamine, sellest pisut kergem on toetussummade leidmine ja kõige lihtsam on kuju valmis tegemine. See viimane on aga ainus, mille eest mina saan vastutada. Reaalne tegemisaeg on viis aastat. Ma teen seda kogu aeg, protsess käib. Üks-kümnele mudel on valmis,“ lausus ta.

Kangro kinnitab, et 19 aastaga on Kalevipoja hind kõvasti vähenenud – saab teha palju tugevama ja ilmastikukindlama Kalevipoja kui toona, aga konkreetset suurusjärku keeldub ta ütlemast.  

„On ka väga suur vahe, kas hakata seda tegema täna või viie aasta pärast. Ükski inimene ei tee tahtlikult liiga kallist ja vees mitte vastu pidavat kuju. Kalevipoja sees saab olema teraskarkass, selle ümber tugev plastik ning katteks pronks. Alumised 14 meetrit aga raudbetoonist,“ selgitas ta.

Pomerants vastab

Taotluse järgi paikneks Kalevipoja kuju rannajoonest 100 meetri kaugusel 70sentimeetri sügavusel vees asukohaga Maarjamäest ligi 300 meetrit ajaloomuuseumi poole.

Kangro eelmisel teisipäeval esitatud taotlusele vastas Pomerants reedel nii: „Täname teid rahvuseepose kangelasele pühendatud skulptuuri rajamise eestvedamise eest. Loodame, et rajamise viimased bürokraatlikud takistused (erinevad load) saavad edukalt ületatud ning lähiaastatel on Eestil üks omanäoline vaatamisväärsus juures.“

Hetkel kuum