Piret Reiljan • 2. oktoober 2015 kell 4:30

Balti alternatiivbörsi pioneer haihtus kuulsusetult

Balti alternatiivbörsilt välja visatud Telescani britist suuromanik Michael Chambers rääkis 2013. aastal ettevõtte suurtest plaanidest.  Foto: Andras Kralla

Briti omanikega meditsiiniäri AS Telescan, kes tegi 2013. aastal ajalugu kui esimene Nasdaq OMX Balti alternatiivturul First North noteeritud ettevõte, visati tänavu kevadel kuulsusetult börsilt välja.

Telescaniga on otsapidi seotud ka tänase Äripäeva luubiloo peategelane Mikhail Nadel. Nimelt pidasid Telescani omanikud läbirääkimisi koostööks Nadeli ja kahe Eesti suhtekorraldaja Madeleine Tultsi ja Magnar Michelsoniga. "Küsimus oli ettevõtmise (Telescani - toim) edasises finantseerimises ja Nadeli kontaktides välismaal," sõnas Michelson. Esialgsest idufaasist oli Telescani omanikel ambitsioonikas plaan kasvatada börsifirma, meenutas Michelson.

"Minu ülesanne oli valmistada ette tutvustavaid materjale ning leida partnereid," meenutas Michelson koostöö algust. Siiski nentis Michelson, et koostöö jäi ootamatult katki, kuna temale teadmata põhjustel Telescani omanike plaanid muutusid ja ettevõte lõpetas Eestis tegevuse.

Eakate brittide ebaõnnestunud äri

Telescani omanikud on Eesti äriregistri andmeil eakad britid Marie-Louise Broby (78) ja Michael Chambers (73). Ettevõtte juhatusse ja nõukokku kuulub veel mitu britti. Samade isikutega on seotud Briti ettevõte Telemed Healthcare Plc, mis avalike registrite andmeil on likvideerimisel.

Telescani äriplaan oli Eestis tegevust alustades igatahes lennukas. 2013. aasta mais asutatud idufirma viidi juba sama aasta augustis alternatiivbörsile. Ettevõte pakkus esimesena maailmas iga-aastast terviseskriiningu teenust, mis põhines mitme tehnoloogia ühendamises ja mis pidi võimaldama tuvastada 45 levinuma tõsise haiguse biomarkerid. Ettevõte pidi hakkama tulu teenima teenuse frantsiiside müügiga üle maailma.

NASDAQ OMX Tallinna börsi noteerimis- ja järelevalvekomisjon otsustas tänavu 30. märtsil lõpetada kauplemise Telescani aktsiatega First Northi kauplemissüsteemis. Kusjuures First Northi nimekirjas ei tehtud ettevõtte aktsiatega mitte ühtegi tehingut.

Telescan visati alternatiivbörsilt välja reeglite olulise ja korduva rikkumise pärast. Rikkumiste hulka kuulus majandusaasta aruande esitamata jätmine, ettevõtte kontaktisiku kättesaamatuks muutumine, samuti börsi haldustasu maksmata jätmine.

2013. aastal Telescani vastuvõtmisel Balti alternatiivbörsile toimus paljulubav pressikonverents.  Foto: Andras Kralla

Cresco lõpetas kiiresti koostöö

Telescani esimene nõustaja Balti alternatiivturul oli AS Cresco Väärtpaberid, kuid see koostöö katkes Cresco initsiatiivil. "Meile meeldis Telescani äriidee - tegelikult meeldib jätkuvalt - ja globaalset turgu idufirmana jahtiva ettevõttena sobitus Telescan meie arvates hästi ka First Northile," meenutas Cresco Väärtpaberite omanik Olev Schults. Ent ta lisas, et koostöö Telescani ja selle juhtkonna ning omanikega jäi paraku lühikeseks. "Konkreetseid põhjuseid koostöö lõppemise kohta pole mul korrektne selgitada, kuid üsna pea pärast ettevõtte First Northil kauplemisele võtmist ütlesime me oma rolli nõustajana üles," sõnas Schults. "Meie nägemus professionaalsusest ja korporatiivsest distsipliinist erines liiga palju," nentis ta.

Nüüdseks Eesti tolmu jalgadelt pühkinud Telescani juhatuse liige ja aktsionär Michael Chambers rääkis 2013. aasta augustis Ärilehele, et ettevõttel on kavas luua mõne aastaga ülemaailmne frantsiiside võrgustik. Siis oli ettevõttel Chambersi sõnul 12 frantsiisi ja 32 oli läbirääkimiste faasis. Chambers tõi toona välja, et Eestis on ettevõtte arenguks soodne, IT- ja diagnostika alal kompetentne keskkond. "Kuigi räägin inglise keeles ja asutajad on Suurbritanniast, on tegemist Eesti firmaga. Loodetavasti annab see olulise panuse Eesti majandusse," ütles Chambers paar aastat tagasi.

Nüüdseks Eestist nagu vits vette kadunud Chambersil on siin registreeritud teinegi firma - AS Geosphere. Ka see firma ei hiilga distsipliiniga, sest 2011. aastal registreeritud firma pole äriregistrile esitanud ühtegi majandusaasta aruannet. Ettevõtet aitas Chambersil asutada meile Nadeli abistamise loost juba tuttav Timo Sas, kuid Sasi sõnul tal sisulist koostööd Chambersiga ei tekkinud ja ettevõte tegutsema ei hakanud. Geosphere pidi hakkama tegelema elektrienergia tootmisega tuulegeneraatoritega.

Hetkel kuum