Eliisa Matsalu • 15. oktoober 2015 kell 8:45

Peaministri elukaaslane kasutab OÜ maksueelist

Luisa Värgi ettevõte Noodivõti OÜ jääb tööjõumaksude tasumisega tagasihoidlikuks.  Foto: Andras Kralla

Peaminister Taavi Rõivase elukaaslane Luisa Värk eelistab töölepingule ja FIEna tegutsemisele kasutada ettevõtluseks osaühingut, mis annab maksustamisel eelise. Mullu ligi 14 000 eurot kasumit teeninud firma ei maksnud sentigi tööjõumakse.

Nimelt kuulub juba 2010. aastast muusikuna tuntud Luisa Värgile ettevõte Noodivõti OÜ, mis tegeleb kontsertide lavastamise ja esitamise ning muu muusikalise loometegevusega. Ettevõtte ainuomanik, juhatuse liige ja töötaja on Luisa Värk. Ettevõte on saanud EASilt stardikapitalina 6391 eurot.

Kuigi ettevõttel oli mullu edukas aasta, ei maksnud Värk maksuameti andmetel tööjõumakse sentigi. OÜ eelmise aasta müügitulu oli 25 230 eurot ja kasum koguni 13 644 eurot. Aasta lõpuks kogunes firma arvele 23 343 eurot jaotamata kasumit. Makse tasus aga Noodivõti samal aastal 1879,28 eurot, kusjuures mitte sentigi tööjõumakse. See tähendab, et ettevõttes tehtud töö eest ametlikult mitte keegi tasu ei saanud.

2013. aastal olid ettevõtte tulemused palju tagasihoidlikumad ning müügituluks kujunes 10 909 eurot ja kasumiks 1683 eurot.

Madal maksukoormus

Tänavu on Luisa Värk alustanud ka tööjõumaksude maksmist. Maksuameti andmetest nähtub, et esimese 9 kuuga on OÜ Noodivõti tasunud riiklikke makse ühtekokku 2006,39 eurot, millest tööjõumaksud ja maksed moodustavad 652,12 eurot ehk keskmiselt 72,45 eurot kuus. Ümberarvutatuna kuutasuks jääks see keskmiselt alla 200 euro kuus bruto.

Nädala alguses teatas maksuamet, et võtab luubi alla OÜtajad ehk isikud, kes kasutavad nn firmaskeeme, et eelkõige tööjõumaksudest hoiduda. Maksuamet andis välja koguni juhised, mis peaksid aitama maksumaksjal OÜtamist ära tunda. Luisa Värgi sõnul on tema firmas tegu selgelt kliendi-, mitte töösuhetega.

Luisa Värk napisõnaline

Äripäeva küsimustele Luisa Värk otseselt ei vastanud, kuid saatis e-kirja teel oma kommentaari. Äripäev küsis, miks ta on valinud oma teenuse pakkumiseks OÜ variandi, miks pole ta aastate jooksul kasumit välja võtnud ja mida arvab ta sellest, et maksuamet OÜsid teravamalt kontrollima hakkab. Luisa Värk vastas kirjalikult ning palus, et see avaldataks täismahus.

Luisa Värgi vastus:

„Küsimustest jääb mulje, et Äripäev on terminid segi ajanud. OÜtamiseks nimetatakse püsiva loomuga töösuhet, kus töötasu maksmise asemel esitatakse (de facto) tööandjale igakuiseid arveid. Osaühinguid, millel on palju erinevaid kliente, ei nimetata Eesti praktikas halvustavalt OÜtamiseks, vaid ettevõtluseks. Osaühingul Noodivõti on kümneid erinevaid kliente ning küllap mõistate küsimatagi, et tegemist on selgelt kliendi-, mitte töösuhetega.

OÜ Noodivõti on teeninud mõõdukat kasumit, mida omanik ei ole seni pidanud vajalikuks ettevõttest välja võtta. 2015. aastal on ettevõte maksnud juhatuse liikmele ka töötasu. Osa varasemate perioodide jaotamata kasumist on plaanis investeerida heliplaadi väljaandmisse.

Väikeettevõtjana on mulle jäänud maksuametist mulje kui kliendikesksest organisatsioonist ning ameti pingutused ausama maksukeskkonna nimel on igati teretulnud. Ka palju kära tekitanud 1000euroste arvete deklareerimine ei ole minu hinnangul kontimurdev tegevus.”

Hetkel kuum