Delovõe Vedomosti • 21. oktoober 2015 kell 10:45

Leon Glikman: ettevõtluse eelistamist ei tohi karistada

Leon Glikman  Foto: Meeli Küttim

Kui seadus annab eneseteostuseks kaks võrdväärset võimalust, siis ei tohi karistada neid, kes valivad endale soodsama võimaluse, ütles vandeadvokaat Leon Glikman OÜtamise teema kohta.

"Põhiseadus ei sätesta, et isik peab eelistama palgatöölise staatust. Praegu millegipärast püütakse OÜtamise vastu võitlemisel karistada neid, kes eelistavad olla ettevõtjad," märkis Glikman. Ta viitas põhiseaduse paragrahvidele 19 ja 29, mis annavad inimesele õiguse vabaks eneseteostuseks ja tegevusala valikuks. Põhiseaduse paragrahv 31 fikseerib õiguse tegelda ettevõtlusega.

"Leian, et kui seadus annab kaks võrdväärset legitiimset võimalust, siis ei tohi sanktsioneerida neid isikuid, kes valivad enesele soodsama. Ettevõtjad võtavad riske, investeerivad oma raha äriühingutesse ega pretendeeri niivõrd suures ulatuses sotsiaaltoetustele. Lõppkokkuvõttes täidavad eelarvet ettevõtjad ja palgatöötajaid poleks ettevõtjateta," rääkis Glikman

Tema hinnangul on maksustamisel suur probleem majandusliku tõlgendamise meetod, mis on väga subjektiivne. Glikman leiab, et seaduses peaks olema sätestatud, et kui esineb mitu seaduslikku võimalust, siis ei saa endale soodsama või sobivama valimist isikule süüks panna senikaua, kui tegemist pole ilmselge maksudest kõrvalehoidmise skeemiga. Ta tõi näiteks olukorra, kus osanik võtab välja dividendid ja tasub nendega töötajale varjatud töötasu.

"See, et eelistatakse tegutseda oma ettevõtte kaudu, ei tohiks olla taunitav. Näiteks Lätis on lubatud üliväikese maksukoormusega ja lihtsustatud raamatupidamisega mikroettevõtted, mis näitab, et Läti, erinevalt Eestist, toetab ettevõtlust. Praegune suhtumine sunnib meil pigem inimesi ettevõtlusest loobuma või siis loobuma sellega tegelemisest Eestis," oli Glikman kriitiline.

Hetkel kuum