Äripäev • 27. oktoober 2015 kell 12:18

Venemaa avab kosmoseteenused erafirmadele

Venemaa president Vladimir Putin ja asepeaminister Dmitri Rogozin.  Foto: epa

Venemaa asepeaminister Dmitri Rogozin esitles foorumil „Venemaa innovatsioonitehnoloogiad ja maailmaturg“ uut kosmosearenguplaani, mille üks osa on avada Vene kosmoseteenuste turg eraettevõtjatele.

Moskva Rahvaste Sõpruse Ülikooli korraldatud foorumil ütles Venemaa kaitsetööstuskompleksi kureeriv Rogozin, et lähiajal esitleb Roskosmos president Vladimir Putinile riiklikku kosmosekava, kus on paigas valdkonna põhieesmärgid. Mõnest sihist rääkis Rogozin ka lähemalt, vahendas Kommersant.

„Me kavandame 2020. aastaks luua kosmoseteenuste turul Vene ettevõtetele efektiivse toetussüsteemi ja kaasata sellele turule erafirmad,“ kuulutas ta.

Ka teatas Rogozin, et plaanis on uuendada kaugseiresüsteemi: „Selle koosseisu kuuluvad sputnikud, mis annavad kõrgresolutsiooniga pilti, võimaldavad hädaolukordi reaalajas jälgida, samuti meteoroloogilised ja geofüüsikaaparaadid.“ Lisaks teatas ta, et Baikonuri kosmodroomilt ei kavatse Venemaa kuskile minna: „Selle legendaarse nõukogude kosmodroomi stardikompleksid hakkavad tööle rahvusvaheliste programmide hüvanguks ning seal näeme me märksa aktiivsemat koostööd meie kasahhi partneritega.“

Kosmosest jõudis Rogozin jutuga ka Arktikasse. Asepeaminister märkis, et Venemaal „on suured huvid seoses oma territoriaalarenguga, kaasa arvatud Arktika“. „Ja selle elluviimiseks ei pääse me kuidagi ilma kosmiliste sidevahenditeta,“ teatas Rogozin.

Hetkel kuum