Rivo Sarapik • 27. november 2015 kell 11:45

10 fakti Eesti edukamate firmade kohta

Möödunud aastal võitis TOP100 kasiinokett Olympic, mis tänavu jõuliselt kohti kaotas. Siiski on firmal tänavu mullusest paremini läinud.  Foto: Raul Mee

Äripäev avaldas sel nädalal Eesti Edukamate Ettevõtete TOP100, mida iseloomustavad uute tegijate ja üllatusvõitjaga esikümme ning seniste tippude kõrged kukkumised.

Toome ära kõnekamad näitajad tänavusest edetabelist.

1. 82. kohale taandus eelmise aasta edetabeli võitja Olympic Entertainment Group. Ehkki ettevõtte käive kasvas mullu 3% võrra, tegi kasum kuuendiku võrra vähikäiku. Enim ehk ligi 100% võrra kasvasid tulud Itaalias. Sel aastal on ettevõte näidanud mullusest kiiremat kasvu, käive ja kasum on esimeses kolmes kvartalis paisunud rohkem kui 10% võrra. Äsja teatas ettevõte Leedu spordiennustusoperaatori ostmisest.

2. Tänavune esikümme on üle aastate taas mitmekesiseim. Kui mullu domineerisid ehitusettevõtted ja riigifirmad ning tunamullu logistikud, siis seekord selgeid jõujooni ühe sektori kasuks TOP10 tegevusaladest välja ei joonistu. Küll on märgiline, et võitjaks tuli idufirma.

3. Esiots tegi ruumi uutele tegijatele, sest praktiliselt kogu esikümme vahetus välja. Eranditeks kaks logistikafirmat, teiseks tõusnud mullune kaheksas Petromaks Speeditori AS ning neljandalt kaks kohta taandunud Tallinna Sadam.

4. Suurima kukkumise eelmise aasta tabeliga võrreldes tegi Hillar Tederile kuuluv ehitusfirma Riverside, mis taandus kolmandalt kohalt 497. kohale. Ettevõte teenis 33 miljoni eurose käibe juures 12 miljonit eurot kahjumit, näitajad halvenesid aastaga vastavalt 21% ja 300% võrra. Ettevõtte juhatus selgitab aastaaruandes, et 2014. aasta oli raske ja käibe langus jätkub ka tänavu.

5. Lisaks edetabeli võitnud TOP100 uustulnukale idufirmale AdCash, mis mullu tabelisse ei mahtunud, on kolm kõige rohkem enim kohti parandanud firmat ehitusfirma MSI Grupp, kinnisvaraettevõte Kinnisvarahalduse AS ja ehitusmaterjalitootja Sain-Gobain Ehitusmaterjalid AS. Eelmisel aastal olid ettevõtted tabeli tagumises otsas, 480. kohast tagapool, kuid sel aastal kõik firmad esisajas.

TOP100

Äripäeva edetabel, mille koostamise aluseks on Eesti 500 suurema käibega ettevõtet.

TOP100 koondedetabeli koostamisel arvestab Äripäev kuut majandusnäitajat: käive, kasum, käibe kasv ja kasumi kasv, rentaablus ning varade tootlikkus.

Tänavu ilmunud edetabel on järjekorras 23.

Parimad said autasud 25. novembril TOP100 ballil.

Äripäeva edetabelid leiab töödeldaval kujul www.aripaev.ee/top.

6. 500 suuremast firmast kaotas mullu enim käivet Hollandi Antillidel registreeritud CNP Investments N.V-le kuuluv Baltic Sea Bunkering, mille müügitulu kahanes aastaga 80% võrra 38 mln euroni. Ärikasumit teenis ettevõte aga 5 miljonit eurot ehk 700 000 eurot aasta varasemast vähem. Firma juhatus selgitab aastaaruandes, et käimasoleva aasta peamine eesmärk on kulude vastavusse viimine vähenenud tegevusmahtudega.

7. Suurimat kasumit teeninud firmade esiotsas paistavad silma riigiettevõtted ja pangad. Ärikasumi TOP10 moodustavad 60% ulatuses riigiettevõtted.

8. 500 suuremast ettevõttest kasvatas enim ärikasumit kütuse- ja jaekaubandusfirma Statoil Fuel & Retail Eesti AS, mis teenis 277 miljoni eurose käibe juures 50,3 miljonit eurot ärikasumit. Käive kasvas mullu 4% võrra, ärikasum ligi 55 miljoni võrra. Tulemuse paranemise taga on kontserni nii-öelda tagatoa ehk finantseerimisteenuste ärikasumi kasv. 

9. Kõige rohkem vähenes kasum aga Muugal ja Maardus naftasaaduste ladustamise ja ümberlaadimisega tegelev Vopak E.O.S AS, mis teenis aasta varasemast 31 miljonit vähem ärikasumit. Firma käive kahanes aastaga rohkem kui 40% võrra 88 miljoni euroni, ärikasumiks kogunes aasta varasemast 60% väiksem 14,6 miljonit eurot. Firma juht Arnout Dirk Lugtmeijeri sõnul mõjutab firma tegevust lisaks keerulisele turuolukorrale ka uutest terminalidest tingitud konkurents ning ettevõttes tehti eelmisel aastal optimeerimiskava, millega paigutati ümber või vähendati töötajate hulka ning muid kulusid. Samas jätkati investeeringuid.

10. Käibeliider on endiselt Eesti suurim eksportöör Ericsson Eesti, mis kasvatas mullu müügitulu 1% võrra ning teenis 1,4 miljardi eurose käibe juures 33,6 miljonit eurot ärikasumit. Esimene näitaja paranes aastaga protsendi võrra, teine kahanes 890 000 euro võrra. Ettevõte oli ainus miljardieurose käibe saavutanud ettevõte TOP100s, samamoodi ka mullu.

Hetkel kuum