Sirje Rank • 22. detsember 2015 kell 12:26

Putin süüdistab kaubanduskõneluste katkemises ELi

Venemaa president Vladimir Putin  Foto: Scanpix/Reuters

Venemaa president Vladimir Putin süüdistas Ukraina ja ELi vabakaubanduslepingu jõustumise üle peetud kolmepoolsete kõneluste liiva jooksmises Euroopa Liitu.

Putini sõnul vastasid ELi ametnikud Venemaa läbirääkijate esitatud küsimustele, et „rong on läinud“, vahendas agentuur Bloomberg Putini sõnu Moskvas toimuvalt internetifoorumilt.

Putini väitel tähendanuks leping, et Venemaa toodetel poleks olnud pääsu Ukraina turule, Venemaa oleks aga pidanud vastu võtma nii Ukraina kui ka Euroopa Liidu kaupu.

Eile teatas Euroopa Liit, et viimane katse leida lahendus Venemaa tõstatatud probleemidele seoses ELi ja Ukraina 1. jaanuarist jõustuva vabakaubanduslepinguga jooksis esmaspäeval liiva. Tegemist oli 23. kõneluste vooruga.

Euroopa Komisjon teatas, et ei saanud vastu tulla Venemaa soovidele, millest osa oli vastuolus ELi ja WTO reeglitega. Venemaa presidendi 16. detsembril vastu võetud otsus peatada Venemaa kaubandusleping Ukrainaga lisas ebavajalikku survet ja kujutas endast aasta alguses Minskis sõlmitud relvarahulepingu rikkumist, teatas Komisjon.

„Me pidasime 18 kuud ulatuslikke läbirääkimisi, et Venemaa tõstatatud probleemidele lahendus leida," ütles kaubandusvolinik Cecilia Malmström. „Ma olin väga üllatunud president Putini 16. detsembri dekreedist, mis peatas Venemaa kohustused Ukraina suhtes vastavalt kahe riigi vahel sõlmitud vabakaubanduslepingule.” Malmströmi sõnul on see vastuolus käimas olnud läbirääkimiste mandaadi, idee ja eesmärgiga.

„ Kokkulepet ei sündinud. Sellega on nüüd kõik,“ ütles Malmström.

Kõnelused Venemaaga Ukraina ja ELi vabakaubanduslepingu üle käivitati pingete maandamiseks laiemas jõupingutuses Ukraina konflikti lahendamiseks.

EL ütles, et Venemaa taotles oma reservatsioonide fikseerimist juriidiliselt siduvas kolmepoolses kokkuleppes. Need puudutasid toidu eksporti, tollikoostööd ja energiakoostööd. Kolmepoolne kokkulepe oleks aga eeldanud Ukraina ja ELi vabakaubanduslepingu muutmist, mille üle läbirääkimised kestsid 2008.–2013. aastani. Seda ei olnud EL valmis tegema.

Hetkel kuum