Kadi Neemre • 11. jaanuar 2016
Jaga lugu:

USA üüriturg on taas õitsele puhkemas

Foto: EPA

Ülikõrged rendid ja üha kahanev üürikorterite pakkumine on USA eluasemeturgu iseloomustanud juba viimased kuus aastat. Nüüd on aeg muutusteks.

Eelmise aasta lõpuks kasvas turul pakutavate üürikorterite pakkumine juba teist järjestikkust kvartalit ning seda esmakordselt alates 2009. aastast, selgub kinnisvarafirma Reis andmetest.

“See näitab tõesti, et korteriturul on toimunud on pööre. Ehitatakse rohkem kui nõudlust on ning lähiaastatel peaks turg veelgi laienema,” sõnas Reisi ökonomist Ryan Severino.

Lisaks kasvavale vabade korterite hulgale kasvavad aga ka korteriüürid ning seda ligi 4,6% aastas. Kasv on palju suurem kui baasinflatsioon ning tegemist on kiireima hinnatõusuga alates 2007. aastast, enne majanduslangust.

“Vähene saadaolevus, paranev majandus ja tööturu olukord ning stabiilselt kasvav sissetulek tagavad rendihindade jätkuva kasvu ning seda hoolimata üha kiirenevast ehitustempost,” lisas Severino.

Tänasel päeval on ligi 9 miljonit rentniku rohkem kui 10 aastat tagasi.

Riigi 43 miljonist perekonnast ja indiviidist, kes elamispinda rendivad, maksab iga viies enam kui 30% oma sissetulekust üüriks, selgub Harvard Joint Center for Housing Studies uuringust. Nende kes maksavad aga 50% oma sissetulekust rendiks, hulk on kasvanud võrreldes 10 aasta taguse 7,5 miljoniga 11,4 miljonile.

Suur osa uutest korterelamutest on ehitatud kallitesse kesklinna piirkondadesse.

Arendajad on hakanud oma pilke nüüdseks pöörama ka nö B-turgudele, kus nõudlus on väga kõrge, kuid pakkumine miinimumilähedal. Samas aga ei tasu sealsed investeeringud veel ära ning läheb veel pikka aega, enne kui arendajad seal kanda kinnitavad.

 

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum