Sirje Rank • 18. jaanuar 2016 kell 13:15

Davos: maailma ees seisvad suurimad riskid

Pagulased teel läbi Sloveenia  Foto: Scanpix/Reuters

Maailma majandusfoorum (WEF) avaldas kolmapäeval Davosis algava poliitilise ja ärieliidi kohtumise eel värske hinnangu järgmise kümne aasta suurimatest riskidest, millega otsustajatel tuleb rinda pista.

Raporti aluseks on 750 eksperdi küsitlus.

Läinud aastal olid riskide pingerea tipus riikidevahelised konfliktid ja joogivee nappus, tänavu kontrollimatu ja suuremahuline migratsioon.  

Üle 50% küsitlusele vastanutest nägi just selles maailma peamist ebastabiilsuse allikat. Pagulasi on maailmas üle 60 miljoni, mis vastab Suurbritannia elanike arvule. Võrdluseks: pagulaste hulk teise maailmasõja järel ulatus 40 miljonile, kirjutas The Telegraph.

Pagulaskriisist on saanud Euroopa Liidu integratsiooniprojektile suurim oht. „On põhjust tõsist muret tunda, kas rahvusriikide poliitika jääb toetama Euroopa kooshoidmist,“ ütles WEFi tegevjuht Espen Elde.

Teisel kohal on kliimamuutused, milles nähakse järgmisel kümnendil maailma rahvaste elu enim mõjutavat tegurit. Need muudavad vee- ja toidunappuse, majanduskasvu pidurdamise, ebavõrdsuse kasvu ja julgeolekuriskid veelgi suuremaks.

Riskina on nimetatud ka nafta hinda. Mida madalamale see langeb, seda järsem võib olla tõus ja sellest tingitud negatiivne šokk maailmamajandusele.

Hetkel kuum