Kadri Põlendik • 27. jaanuar 2016 kell 14:15

LHV: Apple on oma edu ohver

LHV maakertegevuse juhi Alo Vallikivi sõnul ei oota Apple'it kiire ja järsk langus.  Foto: Andres Haabu

Apple on olnud sedavõrd edukas ja suur rahamasin, et iga väiksemgi eksimus toob ränga karistuse, leidis LHV maakertegevuse juht Alo Vallikivi, kelle hinnangul on õunafirma häda selles, et ei ole suudetud uut supertoodet arendada.

"Apple on natuke oma edu ohver, nad on olnud niivõrd edukad ja niivõrd suur rahamasin, et iga väiksemgi eksimus saab üsna rängalt karistatud," kommenteeris Vallikivi täna tulnud Apple'i tulemusi, mis jäid suuremalt jaolt analüütikute ootustele alla. Samas Apple’i aktsia hinna languse tõttu olid tema hinnangul analüütikud ilmselt juba arvanud, et tulemused ei saa väga head tulla.

Apple avaldas fiskaalaasta esimese kvartali tulemused, kus ainsana ületas analüütikute ootused ettevõtte kasum. Ühe aktsia kohta teeniti 3,28 dollarit kasumit, samas kui analüütikud ootasid 3,23 dollari suurust kasumit aktsia kohta. Käive valmistas pettumuse: oodatud 75,9 miljardi dollari asemel tuli käibe suuruseks üksnes 76,54 miljardit dollarit. Tõsi küll - aastataguse ajaga võrreldes kasvas käive 1,5 miljardi dollari võrra.

Sarnaselt käibega ei vastanud analüütikute ootustele iPhone'ide müügitulemus. Prognoositi, et eelmises kvartalis müüakse 75,46 miljonit õunatelefoni, tegelik hulk oli aga 74,8 miljonit iPhone’i.

Vallikivi hinnangul on Apple'i probleem see, et ühe eduka toote kõrvale ei ole väga pikka aega tulnud midagi erakordset, kuigi iPhone töötab siiani väga hästi. "Ratsutatakse ühe hobuse seljas, iWatch ei tööta, ei ole suudetud järgmist supertoodet tekitada," ütles ta.

Küsimusele, kas iPhone'i hiilgeaeg on möödas, Vallikivi otse ei vastanud. "Mul on tunne, et Apple on nagu maailmavaateks kujunenud, Steve Jobsi aura on sellel ettevõttel siiamaani olemas ja need inimesed, kes seal töötavad, on Steve Jobsist puudutatud," rääkis ta.

Tema hinnangul ei saa õunafirma allakäik olla väga kiire ja dramaatiline, kuid nad peavad midagi tegema, sest võib-olla veel paar kvartalit antakse vaikne taandumine andeks, aga hiljem võib see väga kiiresti lõppeda väga halvasti. "Neil on vaja kuidagi millegagi jälle maailma muuta. Steve Jobsil õnnestus see mitu korda, nüüd on kogu arendus- ja turundustiimil vaja midagi uut leida."

Kas dividendid, lollused või investeeringud?

Hea on Vallikivi hinnangul see, et ettevõttel on umbes 200 miljardit dollarit vaba raha pangakontodel, kuid selle kulutamises ei tohi nad kuidagi eksida. "On võimalus, et nad hakkavad rohkem dividendi maksma, aga ka võimalus, et hakkavad lollusi tegema ülevõtmiste tasandil või teevad suuri investeeringuid," pakkus Vallikivi.

Samuti eristab vaba raha hulk Apple'it teistest tehnoloogiafirmadest. "39 dollarit vaba raha aktsia kohta kindlasti seda altpoolt tugevalt toetab. See on argument, mida paljudel tehnoloogiafirmadel, mis üldse kasumit ei teenigi, toetamas ei ole."

Ostu- või müügisoovitust on praegu Vallikivi sõnul raske anda. "Pigem tuleks vaadata kaine pilguga, kuidas ettevõttel tegelikult läheb, kas tooted, millega turule tullakse, on uuenduslikud või mitte, kas nad tekitavad pettumust või hoopis ahhaa-efekti. Investeerimine selle põhjal, kas sulle nende tooted meeldivad, on olnud päris tark tegevus. Siin tuleb silmad lahti hoida ja teadvustada, et ettevõte on natuke sellisel murdekohal."

Hetkel kuum