Sirje Rank • 19 veebruar 2016

Soome leiutab puuvillale alternatiivi

Soome Metsä Group tahab puidu baasil välja arendada hulga uusi tooteid  Foto: EPA

See, mis oli kaks aastat tagasi vaid idee tasandil – teha tselluloosist kangast – on Soomes teoks saanud.

Soome Metsä Fibre OY uurimis- ja arendusjuhi Niklas von Weymarni kaelas on maailma esimene ja ainus üleni okaspuu tselluloosist valminud sall, vahendasid Soome YLE uudised.

Uus kiud saadi sel moel, et Soome Aalto ülikool lõi Rauma tehase tselluloosist Helsingi ülikoolis arendatud kemikaali kasutades kiu, millest Rootsi Borasi tekstiiliinstituudis toodeti lõng. Seejärel kooti Aalto ülikoolis lõngast kangas.

Puu kasutamine kanga toormena ei ole uus asi, kuid näiteks 2014. a moodustas puidu baasil kiud tekstiilikiu turust vaid 5% ja tootmisprotsessid on ajast ja arust.

„On ilmne vajadus arendada välja täiesti uus tekstiilikiudude valmistusprotsess,“ ütles von Weymarn.

Esimene sall on Soomes olemas, kuid tootmise käivitamiseks on veel hulk probleeme lahendada. Kevadel otsustatakse, kas arendusega minnakse edasi. Kui jah, siis renditakse või ehitatakse järgmise sammuna katsetehas. Kui projekt jätkub, võiks tootmine alata aastatel 2019-2020.

Kui Metsä Fibre OY Äänekoski biotoodete tehas valmis saab, loodetakse viiendik käibest saada n.ö kõrvalproduktidest.

Hiljuti avaldatud ühisartiklis kirjutasid Soome ja Rootsi majandusministrid Olli Rehn ja Sven-Erik Bucht, et Soomel ja Rootsil on väga head eeldused saada biomajanduse alal maailmas juhtriikideks, mis aitaks juurde luua ka hulga uusi töökohti.

Hetkel kuum