Äripäev • 25. veebruar 2016 kell 7:18

NATO hakkab Vahemerel migrante tõrjuma

Jens Stoltenberg 9. veebruaril NATO riikide kaitseministrite kohtumisel Brüsselis.  Foto: epa

NATO on kinnitanud Euroopa Liidule põgenike ja migratsioonikriisiga võitluses abi andmise tingimused, teatas täna alliansi peasekretär Jens Stoltenberg.

NATO riikide kaitseministrid võtsid kaks nädalat tagasi vastu kiirotsuse vastuseks Saksamaa, Kreeka ja Türgi ettepanekutele. Sest saati oleme pingeliselt töötanud. Me lülitume rahvusvahelisse koostöösse, et sulgeda ebaseaduslik ränne ja migratsioon Egeuse merel. See kriis puudutab meid kõiki, ja me kõik peame leidma lahendusi,“ vahendas NATO peastaabi täna avaldatud kommünikee Stoltenbergi sõnu.

Peasekretäri sõnul jõudis 48 tundi pärast ministrite lepet Egeuse merele NATO teine alaline meregrupp, mille ülesandeks on luure, kontroll ja vaatlus. Ühenduse laevad annavad infot piirivalvele ning Türgi ja Kreeka teistele ametivõimudele. Stoltenbergi sõnul aitab see paremini võidelda ebaseaduslike võrgustikega. NATO loob ka otsesideme Euroopa Liidu piirivalveagentuuriga Frontex.

Kommünikees rõhutatakse, et NATO ülesanne ei ole migrantide laevade tagasisaatmine, vaid ainult info edastamine, et aidata Kreeka ja Türgi piirivalvet ning nende tööd tõhustada.

Stoltenberg märkis, et NATO saab tagada Kreeka ja Türgi vahel parema koostöö ja infovahetuse, kuna mõlemad maad on NATO liikmed, kuid Euroopa Liitu kuulub vaid Kreeka. Tema sõnul näitab saavutatud kokkulepe, et NATO tegutseb ELis ühtsemana kui kunagi varem.

Lisaks rõhutas NATO peasekretär, et nende kohus on aidata inimesi, kes satuvad merel hätta – see on tema sõnul universaalne vastutus. „See puudutab kõiki meie laevu, sõltumata sellest, kas need on kuuluvad NATO-le või rahvuslikele missioonidele,“ lisas Stoltenberg ja märkis, et ülesannete täitmisel järgivad NATO riigid rahvuslikke ja rahvusvahelisi õigusi.

Hetkel kuum