Tere piimatööstusele piima vahendanud Oliver Kruuda äripartneri Aivo Pärna firma UP Varud on piimatootjatele võlgu üle kahe miljoni euro, olles seejuures võlausaldajate esindaja sõnul maksejõuetu ning Pärna lähikondsetele rahast tühjaks kanditud.
- UP Varud omanik Aivo Pärn lubab piimatootjatele, et need saavad oma raha lõpuks kätte. Foto: Julia-Maria Linna
Täna nõuab Tartu maakohtus OÜ UP Varud pankrotti üks Eesti suuremaid piimatootjaid koondav ühistu Laeva Piim. Koos Laeva ühistuga nõuab oma osa ka teine võlausaldaja, Jõgevamaa põllumajandustootjate liit. Laeva ühistule on UP Varud piima eest võlgu ligi 1,4 miljonit eurot ning Jõgeva ühistule üle 600 000 euro.
Aivo Pärn lubab: raha saab tasutud
Tootjatelt piima kokku ostnud, kuid neile võlgu jäänud OÜ UP Varud omanik Aivo Pärn lubab, et tootjad saavad päeva lõpuks oma raha kätte. Ta ei soostu täpsustama, kui kaua peavad Jõgeva ja Laeva piimatootjad ootama, et „päeva lõpuks" raha kätte saada, kuid kinnitab, et kohtus läheb täna tema esindaja piimatootjatega igal juhul kokkulepet sõlmima, mitte pankrotti välja kuulutama.
„Olen kaks aastat selle nimel töötanud, usun, et saame kokkuleppele, et see probleem ära lahendada. Mina tean, kust UP-l on raha saada ja mina tean ka seda, kuidas piimatootjad selle raha kätte võiksid saada. Sellest, kuidas nad selle kätte saavad, pole vaja nii täpselt rääkida. Kõik sõltub kokkuleppest, mida olengi üritanud ligi kaks aastat saavutada,“ ütles Pärn.
Pankrotihalduri aruanne: firma tühjaks kanditud
Laeva Piima esindaja Oliver Ennoki sõnul on 18. jaanuaril ajutiseks pankrotihalduriks määratud Sirje Tael oma aruande järgi tuvastanud, et võlgnik UP Varud on maksejõuetu. Ennok lisas, et UP Varud on kandnud suurtes summades raha oma lähikondsetele ning nende summade tagasinõudmine on pankrotihalduri ülesanne. Selle põhjal peaks selguma, kui palju õnnestub võlausaldajate nõudeid rahuldada.
Pärn lükkas selle väite ümber: „Pankrotihaldur pole veel midagi tuvastanud, täna tuleb arutlusele alles ajutise pankrotihalduri aruanne. Eks meie pool väidab siis kohtus vastupidist – maksejõuetust ei ole. Selle üle vaidlus praegu käibki. Mina väidan, et seda probleemi on võimalik lahendada,“ sõnas ta.
Ta ei soostunud kommenteerima, kas ja kellele OÜ UP Varud kontolt raha kandnud on, viidates eelseisvale kohtuistungile. Ta lubas seda kommenteerida pärast kohtuotsuse ilmumist. „Ma ei saa kõiki neid asju kommenteerida. Olen sattunud täielikku piimasõtta,“ ütles Pärn.
Maksegraafikust kinni ei pidanud
Kuigi Pärn loodab kohtus piimatootjatega lõpuks kokkuleppele jõuda ja võlad ära klaarida, on UP Varud juba ühe kokkuleppe Jõgeva tootjate liiduga sõlminud, kuid sellest kinni pidada ei suutnud. Nimelt sõlmisid Jõgeva ühistu ja UP Varud mullu aprillis maksegraafiku 640 000eurose võla tasumiseks, kuid Jõgeva ühistu juhatuse liikme Raul Soodla sõnul suutis UP Varud tasuda maksegraafiku järgi vaid kaks kuud, pärast seda ei laekunud enam midagi.
„Pankrotti nõuab kohtus küll Laeva ühistu, kuid meie nõue on endiselt koos, meil polnud mõtet lihtsalt kahte avaldust teha. Üks tegi avalduse ära, kuid raha nõuame ikka kaks ühistut koos, sest ka meile on ju võlg üleval,“ selgitas Soodla.
Samal ajal, kui Jõgeva ühistu sõlmis mullu UPga maksegraafiku, pöördus Laeva ühistu esiti aga politseisse. Oma kuriteoteates süüdistas Laeva ühistu UPd kelmuses ning märkis ära ka firma UP Varud asutaja Jaan Uibo, 2014. aasta sügisel firma üle võtnud Aivo Pärna ning äripartneri ehk Tere omaniku Oliver Kruuda nime. Lõuna ringkonnaprokuratuuri prokurör küll tutvus Laeva esitatud andmetega, kuid võttis seisukoha, et kriminaalmenetluse alustamiseks alust ei ole.
Piimatootjad: see oli sobing algusest peale
Kelmus, milles Laeva tootjad UPd kahtlustasid, seisnes selles, et Otepää Maarja koguduse juhi ja Palupera valla veterinaari Jaan Uibo asutatud firma UP Varud pidi tootjate teada piima kokku ostma ning seda Venemaale vahendama. Tegelikult pandi see piim juba Eestis Tere pakenditesse ja eksporditi Venemaale nende kaubamärgi all. Uibo väitis mullu kevadel intervjuus „Pealtnägijale“, et ei varjanud seda kunagi kellegi eest.
"Mina ostsin piima kokku. See läks Teresse, tehti toodang. Toodang läks Venemaale, Venemaalt tuli toodangust raha selle eest, mis sinna parasjagu läks – olgu ta siis pulber, koor, mis iganes – laekus Terele. Tere maksis UP-le ja UP maksis piimameestele," rääkis Uibo "Pealtnägijas".
No component for type: contentPartInfopank
„Kui UP uus omanik Aivo Pärn ütles, et tema tuli oma sõbrale Jaan Uibole 2014. aasta oktoobris lihtsalt appi ja võttis võlgades firma üle, siis tootjad ütlesid kohe, et UP tähendabki tegelikult Uibo ja Pärn algusest peale. Selle peale Pärn vaid naeris,“ rääkis Soodla Äripäevale.
Seotud lood
Oliver Kruuda ajal Terele piima vahendanud ja pankrotistunud UP Varud OÜ võlausaldajad on esitanud 1,7 miljoni euro suuruse hagi Tere ja Kruuda ning hagi järgi viimase huvides tegutsenud Aivo Pärna, Jaan Uibo ja nendega seotud ettevõtete vastu.
Piimamüüja Laeva Piima käive langes, sest eelmisel aastal kukkusid piimahinnad rekordiliselt madalale.
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.