Luksemburgis algas täna kohus kolme mehe üle, kelle edastatud infost läks lahti nn Luksleaksi skandaal, mis tõi päevavalgele, kui vähe rahvusvahelised suurfirmad tänu soodsatele maksulepingutele tegelikult oma kasumitelt makse maksavad.
- Endine PwC töötaja Antoine Deltour saabumas kohtusse Foto: Scanpix/Reuters
Tegu,
mis aitab ehk vähendada võimalusi maksude agressiivseks optimeerimiseks ning maksudest kõrvale hoidmiseks, on siiski kuritegu Luksemburgi seaduste ees.
Kaht endist konsultatsioonifirma PricewaterhouseCoopers LLP töötajat Antoine Deltouri ja Raphael Halet’d võib oodata kuni viieaastane vanglakaristus sadade privaatsete dokumentide varastamise eest, mis tõid avalikuks Luksemburgi
maksuameti ja suurfirmade vahel sõlmitud soodsad maksulepingud. Kohtupingis on ka ajakirjanik Edouard Perrin, keda süüdistatakse Halet’ kuriteole õhutamises.
See kohtuasi on vilepuhujate jaoks globaalsetes maksuskandaalides pretsedenti loov, kirjutas agentuur Bloomberg.
Kriitkud süüdistavad ametivõime pressivabaduse ja vilepuhujate vastasuses, tänu kellele saadi maksudest kõrvalehoidmise probleem heledasse valgusvihku.
Euroopa Komisjon on algatanud rea uurimisi suurfirmade maksulepingute üle, et selgitada välja, kas tegemist on ebaseadusliku riigiabiga.
Skandaali puhkedes kõlasid ka üleskutsed, et Euroopa Komisjoni president
Jean-Claude Juncker tagasi astuks. Enne komisjoni presidendiks saamist oli ta aastaid Luksemburgi rahandus- ja peaminister.
Aprillis lahvatas nn Panama paberite skandaal, kui Panama advokaadibüroost lekkinud paberid heitsid valgust maksuparadiiside kasutamisele ja neile, kes selliseid teenuseid vajavad.
Seotud lood
Reklaamiagentuuri La Ecwador tegevjuht Heily Aavik ja loovjuht Taavi Lehari võtavad Äripäeva raadio värskes saates luubi alla järgmise aasta turundusstrateegia ja eelarve koostamise ning annavad soovitusi, kuidas kitsamal ajal targalt toimetada.