Äripäev • 27. aprill 2016 kell 11:30

Kullaäri maksupetis läheb neljaks aastaks vangi

Kuld  Foto: EPA

Riigikohus ei võtnud eile menetlusse maksupettuse eest kohtu all olnud mehe kaitsja kassatsioonikaebust, mis tähendab, et jõustus tema kliendile maksupettuse eest mõistetud nelja-aastane vanglakaristus.

Põhja ringkonnaprokuratuur süüdistas lisaks kullaärimehele veel viit eraisikut ning osaühinguid Damianto, Alfalex ja PHP Develop käibemaksudeklaratsioonides valeandmete esitamises, mille tõttu jäi 2011. aasta oktoobrist kuni 2012. aasta veebruarini riigile laekumata ligi 360 000 eurot käibemaksu.

Maksu- ja tolliameti eeluurimisel kogutud andmeil organiseeriti kullaäris maksupettus, kasutades äriühinguid, mille juhatuse liikmeteks olid kahe skeemi korraldanud isiku tuttavad.

Põhja ringkonnaprokuröri Andrei Voronini sõnul osteti kulda Lätist ja Eestist ning müüdi edasi peamiselt OÜ-le Unico Gold. „Kulda soetati ka mustalt turult, pandimajadest ja toimetati Eestisse ebaseaduslikult üle piiri. Kulla müügil konkurentsieelise saamiseks vormistati kauba liikumine läbi varifirmade, mis jätsid riigile käibemaksu tasumata – nii oli võimalik müüa kuni 20% odavamalt,“ selgitas prokurör.

Riigikohtule kaebuse esitanud mees üritas vältida enda seostamist skeemis kasutatud äriühingute juhtimisega, et pääseda vastutusest ja vähendada maksude juurdemääramise võimalust. Selleks otsis ta inimesi, kes nõustusid juhtima ametlikult firmasid, mille vahendusel müüdi kulda edasi. Ta pöördus oma vana äripartneri poole, kes pakkus äriühingute ametlikeks juhatuse liikmeteks oma tuttavaid, kirjeldas prokurör.

Tasumata käibemaksult saadud summad võtsid kaks ninameest ettevõtetest välja isiklikult või kandsid raha üle varifirmadele.

Harju maakohus mõistis kullaäri korraldaja mullu septembris üldmenetluses maksukuriteos süüdi ning määras talle koos varasema kandmata karistusega kaheaastase vangistuse. Teda oli varem karistatud omastamise eest ja uue kuriteo pani ta toime katseajal. Prokurör vaidlustas maakohtu otsuse Tallinna ringkonnakohtus, mis mõistis mehele tänavu jaanuaris kokku nelja-aastase vangistuse.

Kaasosalised ja skeemis kasutatud ettevõtted mõistis Harju maakohus süüdi kokkuleppemenetluses mullu mais. Teisele skeemi autorile määrati kahe aasta ja kuue kuu pikkune tingimisi vangistus, mida ei pöörata täitmisele, kui ta ei pane kolmaastase katseaja jooksul toime uut tahtlikku kuritegu ja täidab kriminaalhooldaja käitumiskontrolli nõudeid. Samuti peab ta hüvitama riigile 30 kuu jooksul oma osa kuriteoga tekitatud kahjust ehk 70 000 eurot, millest 30 000 kohe pärast kohtuotsust ja ülejäänu 30 kuu jooksul igakuiste maksetena.

Hetkel kuum