Sirje Rank • 27. aprill 2016 kell 10:45

OECD lõi kokku Brexiti kahju

Töölaud Euroopa Liidust lahkumist pooldava liikumise kontoris  Foto: Scanpix/Reuters

Veel üks rahvusvaheline organisatsioon lisas oma hoiatuse, et Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumine (Brexit) tooks kaasa püsiva kahju riigi majandusele.

Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni OECD hinnangul ilmneks negatiivne mõju ebasoodsamate rahastamistingimuste, vähenenud kindlustunde, suuremate kaubandusbarjääride ja tööturu vähenenud mobiilsuse kaudu. Aastaks 2020 oleks Suurbritannia SKP selle kõige mõjul enam kui 3% väiksem kui ELis jätkamise korral. Puust ja punaseks tehes tähendaks see igale Briti majapidamisele 2300 naela (2970 euro) suurust kaotust. Aastaks 2030 oleks SKP 5% väiksem ning kahju majapidamise kohta 3200 naela (4132 eurot).

„Brexitil oleks majandusele märkimisväärne negatiivne mõju,“ hoiatas OECD. See oleks nagu majandusele kehtestatud maks, mis tähendab kasvavat koormust, mida ei oleks, kui Suurbritannia jääks Euroopa Liidu liikmeks, vahendas analüüsi agentuur Bloomberg.

OECD arvamus on üks paljudest kalkulatsioonidest Brexiti võimalikest majanduslikest tagajärgedest. Suurbritannia keskpank nimetas seda riigi finantssüsteemi stabiilsuse suurimaks riskiks. Lisaks nenditakse, et 23. juunil toimuv referendum on juba majandusele mõju avaldanud – investeeringud on ootele pandud. Esimeses kvartalis kasvas Suurbritannia SKP 0,4%, mis on aeglasim tempo 2012. aastast.

„See on hea uudis, et Suurbritannia majandus jätkab kasvamist, kuid hoiatused on ilmsed, et Euroopa Liidust lahkumise oht varjutab majanduskasvu väljavaateid,“ ütles Suurbritannia rahandusminister George Osborne. „Investeeringuid ja ehitamist lükatakse edasi ning veel üks rahvusvaheliste ekspertide grupp – OECD – on kinnitanud, et Euroopa Liidust lahkumine tähendab majapidamistele elatustaseme langust.“

Samale tulemusele jõudis Suurbritannia rahandusministeerium läinud nädalal avaldatud hinnangus. Brexiti negatiivse mõju eest nii Suurbritanniale kui maailmamajandusele tervikuna on hoiatanud ka IMF ja Maailmapank.

Hetkel kuum