USA pangad jäävad oma globaalsetele konkurentidele alla

Foto: EPA

Ajal, mil poliitikud ja seadusandjad püüavad leida viise vähendamaks siseriiklike institutsioonide jalajälge, kipuvad USA pangad oma globaalsetele konkurentidele alla jääma.

Kaheksa kümnest maailma suurimast pangast asub väljaspool USA-d, selgub S&P Global Market Intelligence’i andmetest.

USA suurim institutsioon JPMorgan Chase on mitu kohta kukkunud ning asub nüüd nimekirjas seitsmendal kohal.

Bank of America on ainus USA institutsioon, mis jõudis kümne maailma suurima panga nimekirja.

20 maailma suurimast pangast vaid neli on USA panka; 50 suurimast pangast on vaid 11 USA pangad.

Wells Fargo on 11., Citigroup on 13., Goldman Sachs 28. ning Morgan Stanley 38. kohal. Hiina pangad aga hõivavad neli esikohta ning 50 suurimast pangast on koguni 11 Hiina pangad.

Maailma suurimaks pangaks on Hiina Tööstus ja Kommertspank, mille varade väärtuseks oli 2015. aasta märtsi seisuga 3,45 triljonit dollarit.

Paljud Wall Streeti pangad kuivavad kokku või lahknevad.

“USA pangad on kokku kuivamas, kuid Hiina ja Prantsusmaa pangad vaid kasvavad. Selle mõju seisneb aga selles, et globaalne finantsvõim on nihkumas ning liigub eemale riikidest, mille suurus kahaneb ning liiguvad riikidesse, mille suurus on kasvamas. 

Kui jätkata suurte pankade väiksemaks tegemist süsteemis, siis väheneb ka laenamine ning rahavoog ning see avaldab majandusele halba mõju,” sõnas Rafferty Capital Marketsi analüütik Dick Bove.

“Seda toetavad kõik ühiskonna elemendid. Kongress, president, poliitikud, avalikkus, press – kõik usuvad, et mida väiksemad pangad on, seda parem Ameerikale. See küsimus on aga läbimõtlemata ning ei pruugi üldsegi nii olla,” märkis Bove.

 

 

Hetkel kuum