Artikkel
 • Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Kusmin: Toomas Tool kutsus mind Silvanosse

  Kati Kusmin lahkus Baltika müügi- ja turundusjuhi kohalt tänavu märtsis.Foto: Andras Kralla

  Täna börsifirmas Silvano juhatuse liikmena tööd alustanud Kati Kusmini kutsus sinna ettevõtte nõukogu esimees Toomas Tool.

  Märtsi keskel Baltika müügi- ja turundusjuhi kohalt tagasi astumise järel ei olnud Kusminil õrna aimugi, et ta uus väljakutse võiks asuda järgmises börsifirmas – Lauma ja Milavitsa pesubrände tootvas ja turustavas Silvano Fashion Grupis. Pärast vastava ettepaneku saamist ja ettevõtte analüüsimist leidis Kusmin, et Eestist ida pool asuvatel sihtturgudel võiks olla ettevõttel siiski vaatamata hetkelistele tagasilöökidele suur potentsiaal, mida tema abiga hakata ellu viima. Kusmin näeb ennast Silvanos pigem pikemaajaliselt. Mida arvab Kusmin oma uuest tööst, loe pikemalt intervjuust. 
  Millal langetasite otsuse Silvanosse tööle minna?
  Ma tegelikult juba suve alguses rääkisin nendel teemadel, aga lõplik otsus tuli päris hiljuti.
  17. märtsil astusite Baltika juhatuse liikme kohalt tagasi ja tol hetkel te ei teadnud, et lähete Silvanosse?
  Ei kindlasti mitte. Kaks kuud ikkagi puhkasin.
  Kas teil oli ka muid mõtteid päevakorral, mida edasi teha? Kas olete valmis neist rääkima?
  Oli küll, aga kuna need ei realiseerunud, siis ma neist ei räägiks. Päris huvitavaid mõtteid oli.
  Kas teile tuldi midagi pakkuma või püüdsite härjal sarvist haarata, et oma ettevõttega alustada?
  Päris oma ettevõtte plaane ma isegi ei jõudnud teha, kuna enne tuldi erinevate mõtetega minu juurde.
  Nii et Silvanost keegi pöördus teie poole? Tohib küsida, kes see oli?
  Toomas Tool (Silvano FG nõukogu esimees – toim).
  Kuidas ta teid ära rääkis, mida ta teile pakkus?
  Tegemist ei olnud ärarääkimisega. Mulle on alati meeldinud esiteks suuremad ja teiseks rahvusvahelised ettevõtted. Need argumendid Silvano puhul olid olemas. Küsimus oli selles, kas see, mis Silvanos teha oleks vaja, läheks kokku minu kompetentsiga. Tegin väikese tuuri neile ettevõtetele (Silvano FG tütarettevõtted – toim) peale ja esitasin oma mõtted, mida ma näen, mida võiks teha. Tundus, et need sobisid, ja nii saimegi kokkuleppele.
  Mis siis oleks vaja teha ehk et mida te siis tegema hakkate?
  Silvano on ka välja öelnud, et ta kindlasti tahab kasvada. Venemaal kindlasti oma jaevõrgu kasvatamine, millega eelmise aasta lõpus algust tehti. See on Venemaal üks põhilisi ülesandeid. Teistes riikides on kasvuvõimalused olemas, aga kuna nende riikide, näiteks Ukraina ja Valgevene, majandused on praegu pigem sellises keerukamas olukorras, siis nendel turgudel on esmajoones oluline kasumlikkuse säilitamine. Sellised ülesanded mul ees seisavad.
  Kas need on tähtajalised ülesanded?
  Me oleme kokku leppinud suunad. Ei ole konkreetset tähtaega, et mingi asi peab konkreetseks kuupäevaks valmis olema. Silvano puhul on kindlasti väga head tööd tehtud kuludega viimastel aastatel. Kulude pool tuleb kontrolli all hoida. Kasumlikkuse suunda ka parandada. Pigem kasvada.  
  Kas teile on antud ette konkreetsed punktid, mida peate ellu viima, näiteks looma nii palju jaevõrguettevõtteid jne?
  Börsiettevõttena ma ei saa konkreetseid kommentaare ilma eelnevalt börsi teavitamata öelda. Küll aga rääkida suundadest, nagu ütlesin: Venemaal jaevõrgu suurendamine, Valgevenes kasumlikkuse hoidmine, tõenäoliselt on ka Valgevenes mõningane potentsiaal veel ka jaevõrku suurendada. Seal on küll praegu 56 poodi juba, aga see on ka väga suur turg ikkagi. Ukrainas on ka müügi kasvatamine, aga seal meil oma jaevõrku ei ole, seal on läbi partnerite.
  Kas uusi turge haarata ei ole teie ülesanne?   
  On, aga esmajärjekorras on ülesanne nendel turgudel, kus me oleme, potentsiaali realiseerimine. Igale uuele turule minek on kindlasti algselt suuremate kuludega seotud. Peab vaatama, kus ja mis turgudele. Pesu on veel selline kaubagrupp, et peab vaatama, millistele turgudele kaks põhibrändi Milavitsa ja Lauma paremini sobivad.
   

  Kati Kusmin on varem olnud:

  Baltika ASi juhatuse liige (müügi- ja turundusdirektor),

  Eesti Tarbijaühistute Keskühistu TÜH (praegu Coop Eesti Keskühistu) juhatuse esimees,

  Kalev Chocolate Factory ASi juhatuse esimees,

  Tallinna Kaubamaja ASis kaubamaja direktor.

  Kui te Baltikast lahkusite, kas teil mingeid ärilisi piiranguid ei olnud, näiteks, et te ei või samasse valdkonda tööle minna, mida Silvano justkui võiks olla?
  Pesu ja rõivas on piisavalt erinevad segmendid. Baltika pesuga otseselt ei tegele. Siin konkurentsipiirang ei rakendu.  
  Millised on teie hinnangul Silvano majanduslikud väljavaated? Äsja lahkunud finantsjuht Kadõrko rääkis hiljuti pigem negatiivsetest kui neutraalsetest ootustest.
  Idaturud on kõik pisut keerulised. Kui vaadata kolme suuremat turgu – Venemaa, Valgevene, Ukraina, –, siis Venemaa kohapealne jaemüük on pigem juba stabiilseks muutunud. Seal selliseid järske muutusi ei prognoosiks. Valgevene on natuke keerulisemas situatsioonis ja seal tõepoolest on klientide ostujõud langenud. Vaatamata sellele on Silvano suutnud kohalikus valuutas kuue kuuga 12% kasvada, kuigi euros on küll müük langenud. Päris korralik kasv. Venemaal on ka esimese kuue kuuga 15% kasvu. Ei tohiks tegelikult kurta.
  Möödunud aastal oli Venemaal käive 34, 5 mln eurot, siis milline tänavune prognoos on?
  Aastaprognoosi kindlasti praegu välja öelda ei saa. Kui vaatame kuute kuud, siis euros oli väikene langus poole aastaga, 5%.
  Kui te võrdlete kahte börsifirmat, Baltikat ja Silvanot, siis kas juhtimine on väga erinev või siiski suhteliselt sarnane? Või on veel vara öelda, kuna olete seal vähe olnud?
  Ettevõtted on väga erinevalt üles ehitatud. Juhtimiskultuur on kindlasti erinev. Silvano FG suurim turg on Venemaa, Baltika kõige suurem turg on Baltikum. Siin on juba väga suured kultuurilised ja juhtimislikud erinevused. Ärikultuur Baltikumis ja ärikultuur Venemaal ning Valgevenes on vägagi erinev. See on üks pool. Teine pool on see, et Silvano FG-l tegelikult Eestis asuv emaettevõte või holding (haldus – toim) ettevõte on pigem väga väike ja kogu see jõud on tegelikult suunatud turgudele. Ettevõtted on üles ehitatud ka täiesti erinevalt.
  Kas praeguse seisuga jääb Silvano juhatus kaheliikmeliseks?
  Praegu on kaheliikmeline. Esialgu suurendamise plaane ei ole, aga kui on kusagil vaja meeskonda tugevdada, siis kindlasti nõukogu vaatab selle asja üle.
  Kas teil on motivatsioonipaketis kuidagi ka firma aktsiate omandamine?
  Hetkel motivatsioonipaketis mingit optsiooniprogrammi ei ole. Kui mul endal rahalist ressurssi tekib. Kui vaatan tulemusi, siis kindlasti on Silvano finantsnäitajate järgi väga väärtuslik ettevõte.
  Aidake mul meenutada, kas teil Baltika aktsiad olid?
  Ei olnud.   
  Te ei pidanud vajalikuks ka omandada?
  Seal olid optsiooniprogrammid, aga need ei realiseerunud, kuna ettevõtte tulemus ei olnud optsiooniprogrammi eesmärkidele vastav.
  Praeguses perspektiivis, kui pikalt te näete ennast üldse Silvanos?
  Mulle juhina alati meeldib vaadata pikemat perspektiivi, mis ei tähenda seda, et mingi pikem vaade ei võiks olla lühema perspektiiviga tükkideks tehtud. Praegu päev, kuu või aasta korraga, aga tegelikult ma näen siin kasvuvõimalusi pikemaks ajaks.
  Kas see on pigem üle viie aasta või...?
  Ma ei oska seda ajalist perspektiivi niimoodi määratleda. Siin on piisavalt palju võimalusi olemasolevatel turgudel. Iseenesest tooted, nii Lauma kui Milavitsa, on väga korraliku kvaliteediga. Selles mõttes see tootepotentsiaal peaks küll olema palju laiematel turgudel, kui täna on jõutud realiseerida.  
  Kus neid üldse valmistatakse?
  On kaks tehast. Milavitsa on Valgevenes Minskis. Teine, natuke väiksem tootmine, Lauma tehas, on Lätis Liepevas.
  Sellist tunnet ei ole tekkinud, et viia tootmine üle Hiina, kus on seda odavam teha?
  Ei ole. Kui vaadata, mida erinevad tootmisettevõtted tekstiilisektoris räägivad, et tegelikult on Hiinas tootmine kallinenud ja sealt on viidud tootmine veel odavamatesse riikidesse või siis vastupidi, on  toodud Euroopale lähemale, kui on olulised nii-öelda paindlikkus ja väiksemad partiid.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Olulisemad lood

Ootamatult sügav majanduslangus paneb prognoose ümber tegema
Euroopa Liidu kõige sügavam majanduslangus Eestis ületas analüütikute kartusi ning paneb ümber hindama ka lähiaja prognoose, kuid paar kummalist näitajat annab alust arvata, et äkki korrigeeritakse SKP numbrit tulevikus ülespoole.
Euroopa Liidu kõige sügavam majanduslangus Eestis ületas analüütikute kartusi ning paneb ümber hindama ka lähiaja prognoose, kuid paar kummalist näitajat annab alust arvata, et äkki korrigeeritakse SKP numbrit tulevikus ülespoole.
Tiit Kolde: iga idee, mis tõstab turvatunnet, on kuldaväärt
Tänavune aasta on erakordne – sõda Ukrainas, kõrge inflatsioon, energiakriis ning laiemalt turvalisuse ja toimetulekuga seotud probleemid on ilmsed, samas lahendused niiväga mitte, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, If Kindlustuse juhatuse liige Tiit Kolde.
Tänavune aasta on erakordne – sõda Ukrainas, kõrge inflatsioon, energiakriis ning laiemalt turvalisuse ja toimetulekuga seotud probleemid on ilmsed, samas lahendused niiväga mitte, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, If Kindlustuse juhatuse liige Tiit Kolde.
Rappida saanud idud pakuvad nüüd ostukohti
Idumajandus on seni olnud tänavu üks kriisikindlamaid ja rohkem majanduskasvu panustanud sektoreid. Ometi on valdkond saanud varaklassidest kõige rohkem investorite käest tümitada ja hinnatasemed on kõige rohkem alla tulnud. Nii ka Funderbeamis.
Idumajandus on seni olnud tänavu üks kriisikindlamaid ja rohkem majanduskasvu panustanud sektoreid. Ometi on valdkond saanud varaklassidest kõige rohkem investorite käest tümitada ja hinnatasemed on kõige rohkem alla tulnud. Nii ka Funderbeamis.
Reaalajas börsiinfo
Suures kahjumis Operaili kaubaveod on tänavu vähenenud poole võrra
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Juhtide piiratud aeg teeb värbamise kalliks
Värbaja saab sobivate kandidaatide otsimisel ära teha küll palju tehnilist tööd, kuid ka juhtide panustatud aeg on oluline ja see teeb värbamise kalliks, rääkis Grant Thorntoni personaliteenuste juhtiv nõustaja Airi Neemre saates “Kasvukursil”.
Värbaja saab sobivate kandidaatide otsimisel ära teha küll palju tehnilist tööd, kuid ka juhtide panustatud aeg on oluline ja see teeb värbamise kalliks, rääkis Grant Thorntoni personaliteenuste juhtiv nõustaja Airi Neemre saates “Kasvukursil”.
Fermi Energia astus esimese sammu Ukrainas
Kui kõik kulgeb plaanipäraselt, toodab Fermi Energia 10 aasta pärast Ukrainas elektrit. Koostööleping on sõlmitud ja väikereaktorite tehnoloogiat on Ukrainal põhjust kaaluda küll, ütles hommikuprogrammis Fermi Energia juht Kalev Kallemets.
Kui kõik kulgeb plaanipäraselt, toodab Fermi Energia 10 aasta pärast Ukrainas elektrit. Koostööleping on sõlmitud ja väikereaktorite tehnoloogiat on Ukrainal põhjust kaaluda küll, ütles hommikuprogrammis Fermi Energia juht Kalev Kallemets.
Pevkur tahab ajateenijatele kodulaenu intresside hüvitamist
Eluasemelaenu intresside maksmise võiks riik ajateenistuse ajaks võtta enda peale, samuti soovib kaitseminister Hanno Pevkur, et juhilubadega ajateenijale võiks anda 1000 eurot peo peale.
Eluasemelaenu intresside maksmise võiks riik ajateenistuse ajaks võtta enda peale, samuti soovib kaitseminister Hanno Pevkur, et juhilubadega ajateenijale võiks anda 1000 eurot peo peale.

Olulisemad lood

Novembris inflatsioon aeglustus Euroalas aeglustus inflatsioon 10 protsendile
Hinnatõus novembris püsis kõrgemal 20%, kuid oli pisut madalam kui oktoobris. Kuine hinnalangus pöördus aga uuesti tõusule.
Hinnatõus novembris püsis kõrgemal 20%, kuid oli pisut madalam kui oktoobris. Kuine hinnalangus pöördus aga uuesti tõusule.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.