ITBussi üllatav sisu ja eesmärk

Ülemiste ja Mustamäe ITBussis tegutseva firma Arturi Arvuti juht ja omanik Artur Filimonov.  Foto: Andras Kralla

Endine maksuameti juht ja Tallinki üks suuromanikke Kalev Järvelill ehitab koos äripartneriga üles IT-kaubamärki, et see hiljem maha müüa.

„Ma olen selline inimene, kellele väga arvutid ei meeldi. Kogu aeg on neil mingi häda ja siis mõtlesin, et oleks päris tore, kui saaks neid parandada, muud midagi,“ vastas Kalev Järvelill küsimusele, mis teda meelitas ITBussi osanikuks hakkama kaheksa aasta eest.  

Ilmselt ei ole nii Tallinna kui ka Tartu kaubanduskeskuste parklates seisvad kollased ITBussid kellelegi märkamatuks jäänud. Nendes bussides-töökodades parandatakse arvuteid ja elektroonikaseadmeid.

Vähem teatakse seda, et ametlikult pole ITBusside kaubamärki omaval ja juba kaheksa aastat tegutsenud firmal ühtegi töötajat. „ITBuss on frantsiisiettevõte nagu näiteks McDonald's. Ma võtan selle eest frantsiisitasu, et iga töökoda võiks ITBussi kaubamärgi all töötada,“ selgitas firma asutaja ja juht Thomas Gross.

Grossi sõnul sai ITBuss loodud selleks, et pakkuda ka algajatele äridele-tehnoloogiaspetsialistidele ja väiksematele remonditöökodadele võimalust siseneda IT-turule, mis pole lihtne ega odav. Grossi hinnangul võib see maksta lausa miljon eurot, enne kui turul nähtavaks muutud.

Majandustulemuste põhjal võib öelda, et ettevõttel ei lähe just väga hästi. 2014. aasta ligi 90 000 eurolt kukkus käive mullu 40 500 eurole. Kasumit teeniti mullu ligi 3000 eurot, samas kui 2014. aastal jäädi ligi 6000 euroga kahjumisse. Grossi sõnul tulenevad firma tagasihoidlikud numbrid sellest, et on tehtud palju investeeringuid ettevõtte reklaamimiseks ja teenuste kvaliteedi parandamiseks.

Järvelillel on IT-firmas võrdne osalus Grossiga. Viimase sõnul ei ole Järvelill ainult passiivne investor, vaid osaleb vajadusel ka konsultandina firma asjades. Järvelill oli ise aga väga napisõnaline ja puikles enamustest küsimustest kõrvale, soovitades pidevalt pöörduda kommentaari saamiseks ettevõtte tegevjuhi ehk Thomas Grossi poole. „Ma olen finantsinvestor,“ lausus Järvelill mitmel korral.

 

Alltöövõtja: lihtsam on pildil olla

Digicell OÜ omanik ja juht Vsevolod Valijev

Meil läheb töiselt ja hästi. Sisse toob piisavalt, aga palju kulutame kvaliteetsete mõõteriistade ja tööriistade soetamiseks. Digicell töötab ITBuss OÜga frantsiisilepingu alusel. Jääme ka edaspidi ITBussi süsteemi, kuna sel moel on lihtsam suures pildis olla. Kaubamärgi ostmisest pole praegu mõelnud.

Eesmärk maha müüa

ITBussi juht tahaks koguda firmale tuntust seni, kuni peaks tekkima võimalus see ära müüa. Gross ei olnud praegu valmis firma väärtust hindama ja ei olnud valmis ka müügihinda ütlema, soovides enne firma korralikult üles ehitada. Samas lausus ta, et firmal on praegugi tuntus, ja kes soovib, võib selle kaubamärgi temalt ära osta, miks mitte ka mõni alltöövõtja. „See ongi asja eesmärk üleüldse olnud,“ lisas ta.

Äripäeva hinnangul on niivõrd kaua tegutsenud, kuid nullkasumit ja langevat käivet näitava teenusfirma kaubamärgi hind pigem sümboolne.

Kui ITBussi kaubamärk peaks tõesti müüki minema, siis arvas Gross, et pärast seda võiks ta jätkata oma teises tehnoloogiafirmas Spets 24 leiutamisega ja mõnede uute projektide arendamisega elektroonika alal. Tema enda sõnul on tal aastatega tekkinud hea suhtevõrgustik tehnoloogiainimestest, kelle abiga midagi põnevat teha.

Praktikalt ettevõtjaks

Kuna ITBussil endal palgalisi töötajaid ei ole, siis erinevates töökodades tegutsevad erinevad alltöövõtjad.  Ülemiste ja Mustamäe ITBussis tegutseva firma Arturi Arvuti juht ja omanik Artur Filimonov töötas ITBussis viis aastat lihtsalt töömehena, kuni ta lõpuks otsustas veidi enam kui aasta tagasi oma firma alt hakata tööd pakkuma. "Tööd on praegu, aga mitte palju,“ nentis ta, viidates, et suveaeg ongi vaiksem. Kõige rohkem soovivad kliendid Filimonovi sõnul lasta sülearvuteid parandada. 

ITBussi sattus Filimonov tööle pärast seda, kui oli seal praktikal. Mida tulevik toob, ei osanud ta öelda. „Praegu ei tea, lihtsalt töötame. Kui tekivad võimalused, siis mõtleme edasi, kui ei teki, siis ei mõtle,“ lausus ta. 

Mis on mis

ITBuss OÜ

Asutatud: 2008. a

Tegevusala: arvutite, telerite ja elektroonikaseadmete hooldus ja remont

Tegevuskoht: kollased bussid kaubanduskeskuste parklates, 9 Tallinnas ja 1 Tartus

Juhatuse liige: Thomas Gross (varasemalt Kolli)

Omanikud: võrdselt Thomas Gross, Kalev Järvelill

allikas: äriregister

Hetkel kuum