• Jaga lugu:

  Eliit eelistab Kallast

  Äripäeva küsitletud arvamus- ja äriliidrite suur enamik eelistab Eesti presidendina näha Siim Kallast tema Brüsseli-aastatel omandatud välispoliitilise kogemuse kaalukuse ja tuntuse tõttu.

  „Loomulikult sooviksin näha Eesti presidendina Siim Kallast,“ vastab ettevõtja Olari Taal Äripäeva pöördumisele. „Võimalusel eelistaksin muidugi  Jeesus Kristust, sest tema on jumal, jumala poeg ja püha vaim ühes isikus, aga teadaolevalt pole seda kodanikku Eestis presidendikandidaadina üles seatud. Kuid ülipisike osa Kristuse omadusi, näiteks ausameelsus, õiglustunne, heatahtlikkus, tarkus, intelligentsus ja usk progressi on Siimul olemas.“
  Taal rõhutab, et Kallas on parketikõlblik maailma vägevate juures ning isikuna omakasupüüdmatu ja ausameelne. Taal tunnustab ka teisi kandidaate, kuid lisab, et Kallas on neist kindlasti „pisut pikem“.
  Silberauto omanik Väino Kaldoja leiab, et kui jätta kõrvale kõik emotsioonid ning isiklikud, inimlikud meeldimised ja mittemeeldimised ning keskenduda presidendi tegemiste põhiülesannetele, võttes arvesse ka antud ajaruumis meid ümbritsevat poliitilist seisu maailmas, siis jõuame järelduseni, et vajame Siim Kallase kogemustega presidenti.
  Imelik, kui Kallas ei saaks
  Majandusteadlase Raul Eametsa meelest oleks lihtsalt imelik, kui Kallas presidendiks ei saaks. „Eesti on nii väike riik ja me peame ennast maailmas kogu aeg tõestama,“ ütleb ta. „Presidendi roll väljapoole Eestit on kindlasti olulisem kui riigisiseses plaanis. Kallasel on olemas kõik presidendiks olemise tunnused – karisma, erudeeritus, tuntus ja kogemused.“
  Ühelgi teisel presidendi ametisse pürgijal ei ole sellist maailmapoliitikasse ulatuvat kogemust ja suhtlusringi kui Kallasel, ütleb majandusanalüütik Heido Vitsur. „Teiseks langeb üksnes temal tema elupõline huviala – majandus ja filosoofia – kokku nende valdkondadega, kus Eestis päris kindlasti muutusi vaja on. Kolmandaks on ta üksi või ühena kahest positsioonil, kus saab teha, mida õigeks peab, tundmata muret enda tuleviku pärast.“
  ASi Tartu Terminal juhatuse liikme Rauno Raudsepa hinnangul on kogu Kallase eelnev teekond olnud presidendiks saamise ettevalmistus. „Ta on teinud silmapaistvat karjääri ja omandanud kõrgetasemelisi kogemusi valdkondades, mis seostuvad praeguse Eesti vajadustega,“ ütleb Raudsepp.
  Kaupmees ja Ko juhatuse liikme Mart Relve hinnangul on Kallase senine kogemus nii Eesti kui ka Euroopa poliitikas hea vundament, millele presidendi ametis toetuda – rahvusvaheline tuntus ning võimalus maailma otsustajatega sina-vormis suhelda tulevad kasuks.
  Kallast ei tohi ära raisata
  Oleks rumal ja lühinägelik jätta kasutamata Siim Kallase kogemused, mis ta on saanud Euroopa Liidu tipp-juhtkonnas töötades, aga ka Eesti peaministri ja Eesti Panga juhina, nendib koolijuht Hendrik Agur. Kallasel on tema sõnul ka see miski, mis teeb presidendist presidendi – karisma, usutavus, tõelise presidendi pilk.
  Tuleviku-uurija, professor Erik Tergi hinnangul ei ole Eesti nii rikas, et jätta kasutamata Kallase Brüsselis saadud kogemus nn laiema pildiga tegutsemisel ja tema kontaktide võrk. „Kallasel on olemas iseseisva strateegilise mõtlemise võime, see kulub Eesti presidendile ära.“
   
  Meediauurija Indrek Ibrus eelistab samuti Kallast, sest väikeriigi perspektiivist oleks ressursi raiskamine seada sellesse ametisse vaid “siseriiklikuks tarbimiseks” mõeldud, märkimisväärsema välissuhtluse kogemuseta kohatäitja. Presidendi ülesanne on riigi esindamine, välis- ja kaitsepoliitika. „Selles funktsioonis on Siim Kallasel kõige enam kogemusi, kõige enam senist nähtavust,“ märgib Ibrus.
  Tippeuroametnik Maive Rute rõhutab samuti Kallase kogemusi. Eesti vajab tema sõnul juhti, kelle otsused ja vaated tugineksid läbitunnetatud poliitilisel reaalsusel, mitte lühiajalisel populaarsusel.
  Soliidne, väärikas, tõsiseltvõetav
  Baltika juhi Meelis Milderi sõnul on kogu Kallase senine elu teda Eesti esindusisiku tööks ette valmistanud. „Ettevõtjana hindan tema liberaalset maailmavaadet, inimesena sõbralikkust ja heatujulisust, juhina kuulamisoskust ja teistest lugupidamist,“ sõnab Milder.
  Foto: Eiko Kink

   Kandidaatide hulgas on suurepäraseid teiste kirjutatud kõnede ette lugejaid, aga president peab olema võimeline ka improviseerima ja uusi ideid pakkuma.

  Viljar Veebel,
  riigiteaduste õppejõud
  Konesko juhatuse esimees Mart Hirtentreu leiab, et Kallase kogemused ja esinduslikkus on hoopis teisest klassist kui teistel kandidaatidel.
  „Liberaalne maailmavaade, parim kogemus välispoliitikas, suur hulk isiklikke kontakte väga kõrgel tasemel,“ sõnastab investor Krista Teearu. „Kogemus, karisma ja esinduslikkus,“ lisab ABC Supermarketsi juhatuse liige Andrus Põld. „Igati soliidne ja väärikas,“ resümeerib Eesti Viljasalve tegevjuht Tõnis Leetjõe.
  Suure pildi poliitik, ütleb Maag piimatööstuse tegevjuht Valdis Noppel, „valmis vajaduse korral otsustama ka halva ja väga halva valiku korral.“
  „Maailmas tuntud ja positiivselt hinnatud,“ võtab kokku majandusteadlane Leev Kuum.
  „Mõtleja ja tegutseja nn maailmaliigas,“ on Selveri juhatuse liikme Kristi Lombi seisukoha lühike kokkuvõte.
  „Kallas ei peaks seletama oma rahvusvahelist kogemust Euroopa Liidu juures,“ lisab investor Keith Siilats.
  Metaprindi tegevjuht Martti Lemendiku sõnul on Kallas inimene, kelle sõna meie rahvusvaheliste partnerite silmis midagi maksab ja kelle arvamust võetakse tõsiselt. Kasuks tuleb kompromisside leidmise võime ja läbirääkimiste oskus.
  Investor Kristjan Liivamägi rõhutab Kallase majanduslikku kompetentsi. Ta soovib näha presidenti, kes mõistab ettevõtjat, ja selleks on Kallasel tema meelest potentsiaali kõige rohkem.
  Luukeresid ei peeta määravaks
  Riigiteaduste õppejõud Viljar Veebel peab tähtsaks presidendi väljendusoskust. „Kandidaatide hulgas on suurepäraseid teiste kirjutatud kõnede ette lugejaid, aga president peab olema võimeline ka improviseerima ja uusi ideid pakkuma,“ märgib ta Kallase võimekust ette tuues. Luukeredega minevikust võiks enne ametisse asumist kõik klaariks teha. Ka vabaerakondlane Jevgeni Kristafovitš juhib tähelepanu sellele, et Kallase Kadriorgu saades ei kõneldaks enam muust kui VEB-fondist.
  Luukeresid tuletab meelde ka rahvastikuteadlane Ene-Margit Tiit, kelle meelest pole aega sellised pisidetailid Eestis varem takistanud väärikatel isikutel presidendivastutust kandmast. „Siim Kallase mõttejulgust ja otsustavat tegutsemist kinnitas Eesti krooni projekti edukas teostamine,“ sõnab Tiit. Elukogenud ja soliidne president täiendaks maailma poliitilisel areenil hästi meie väga noort peaministrit, arvab ta.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Personalijuht: ainult kaugtöö toob negatiivsed tagajärjed
See, et valdav osa ettevõtetest tuli kriisi ajal kaugtöö režiimiga edukalt toime, ei tähenda, et see ongi ideaalne töömuster, pigem soovitan kaug- ja kontoritööd kombineerivaid hübriidlahendusi, kirjutab kaugtöö tegija märgise pälvinud Finestmedia personalijuht Pille-Riin Pillav.
See, et valdav osa ettevõtetest tuli kriisi ajal kaugtöö režiimiga edukalt toime, ei tähenda, et see ongi ideaalne töömuster, pigem soovitan kaug- ja kontoritööd kombineerivaid hübriidlahendusi, kirjutab kaugtöö tegija märgise pälvinud Finestmedia personalijuht Pille-Riin Pillav.
Alibaba tulemused jäid ootustele alla
Hiina e-kaubandushiiu Alibaba majandusaasta esimese kvartali käive oli oodatust väiksem, peamiselt oli põhjuseks tihedam konkurents väiksemate ettevõtete, nagu JD.Com ja Pinduoduo, poolt, vahendab Reuters.
Hiina e-kaubandushiiu Alibaba majandusaasta esimese kvartali käive oli oodatust väiksem, peamiselt oli põhjuseks tihedam konkurents väiksemate ettevõtete, nagu JD.Com ja Pinduoduo, poolt, vahendab Reuters.
Raadiohommikus: hinnatõus hinnatõusu otsa
Kolmapäevane Äripäeva raadio hommikuprogramm aitab vastata küsimusele, miks kõik on kallimaks läinud ja jätkab samal rajal.
Kolmapäevane Äripäeva raadio hommikuprogramm aitab vastata küsimusele, miks kõik on kallimaks läinud ja jätkab samal rajal.
Bolt kaasas 600 miljonit eurot
Alles hiljuti autorenditeenuse käivitanud Eesti idufirma Bolt kaasas 600 miljonit eurot, et nüüd arendada toidukaupade kojuvedamise teenust.
Alles hiljuti autorenditeenuse käivitanud Eesti idufirma Bolt kaasas 600 miljonit eurot, et nüüd arendada toidukaupade kojuvedamise teenust.