Kaheksa aastat pärast finantskriisi kannatab maailm erakordselt suure võlakoorma all ja Rahvusvaheline Valuutafond tunneb selle pärast muret, vahendab Bloomberg.
- Föderaalreservi juht Janet Yellen ja USA riigivõlg (taga oleval ekraanil). Foto: EPA
Finantssektori väline nominaalne koguvõlg on selle sajandi algusega võrreldes kahekordistunud. Eelmisel aastal jõudis see 152 triljoni dollarini ning kasv jätkub, ütles Rahvusvaheline Valuutafond (IMF). Sinna sisse on arvestatud valitsuste, majapidamiste ja finantssektori väliste ettevõtete võlad.
Võlatase on kasvanud 225 protsendini maailmamajanduse koguproduktist, ütles IMF kolmapäeval. Kaks kolmandikku võlgadest on erasektoris. Ülejäänud on avaliku sektori võlg, mis on kasvanud 85 protsendini SKPst (eelmine aasta oli vastav number alla 70 protsendi SKPst).
Maailmamajanduse aeglane kasv muudab võlgade maksmise keerulisemaks. „Madalam kasv takistab võlgade maksmist ning suured võlakoormad süvendavad omakorda aeglustumist,“ nentis IMF.
„Erasektori liiga suur võlatase on globaalse majanduse taastumisel üheks suurimaks takistuseks ja see ohustab ka finantsstabiilsust,“ ütles IMFi fiskaaljuht Vitor Gaspar. „Ajalugu on meile õpetanud, et erasektori võlatasemega seotud riske on väga lihtne majanduskasvu ajal alahinnata.“
Seotud lood
Poola Keskpank oli kolmandas kvartalis juba teist kvartalit järjest maailma suurim kullaostja ning üldiselt on märgata Ida-Euroopa riikide aktiviseerumist kullaturul, selgub Maailma Kullanõukogu (WGC) avaldatud andmetest.