Mait Kraun • 27. oktoober 2016 kell 18:30

ELi-Kanada leppe viivitamine ohustab teisi läbirääkimisi

Vabakaubanduslepingu vastased protestid Ülemkogu ajal  Foto: Scanpix/Reuters

Belgia jõudis riigi lõunaregiooni Vallooniaga kokkuleppele ning Kanada ning Euroopa Liidu vahelist kaubanduslepingut toetatakse. Viivitus seab ohtu aga teised lepped Jaapani, USA ja Suurbritanniaga, vahendab Bloomberg.

„Kokkulepe on Euroopa Liidu ja Kanada jaoks tähtis samm edasi,“ ütles Belgia peaminister Charles Michel Twitteris. Ta lisas, et formaalselt on Belgial võimalik lepet toetada hiljemalt reedeks.

Valloonia regionaalne parlament oli viimane suur takistus, mis ei lubanud Euroopal ja Kanadal ühte ambitsioonikamat ja laiaulatuslikumat kaubanduslepet sõlmida. Viivitamine tekitas aga olukorra, kus küsimärgi alla võivad sattuda teised Euroopa Liidu kokkulepped, mille üle peetakse praegu läbirääkimisi. Leppeid plaanitakse teha nii USA, Jaapani kui ka Suurbritanniaga.

Belgia valitsus ei suutnud varasemalt Valloonia regionaalset parlamenti veenda, et too kaubanduslepet toetaks. Kõikehõlmav Majandus- ja Kaubanduslepe (CETA) läbirääkimised on kestnud juba 7 aastat.

„Mul on nende uudiste üle hea meel,“ ütles Euroopa Liidu president Donald Tusk. „Kui me asjad korda saame, siis võtame Kanadaga uuesti ühendust.“

Kui Belgia regionaalsed parlamendid on oma ametliku nõusoleku andnud, siis saavad Euroopa Liit ja Kanada leppe ära sõlmida.

 

 

Hetkel kuum