Inflatsioon võib hakata tagasi hiilima

Peeter Koppel  Foto: Erik Prozes
Äripäev • 14. detsember 2016 kell 8:34

See aasta on toonud esimesed märgid inflatsiooni naasmisest ning see tähendab tänaseks aastaid kestnud keskkonna selget muutumist, märgib SEB värske finantsturgude analüüs.

Lisaks on aset leidnud mitmed olulised sündmused, sh poliitikas, millele finantsturud ei ole reageerinud sugugi ootuspäraselt ning seega ei saa välistada, et neile sündmustele hinnangu andmine võib osutuda pikemaks protsessiks.

Aasta on olnud keeruline: algas naftakriisiga, mis tõi kaasa naftahindade kukkumise, järgnes Brexiti referendum, mille tulemusena toetati Ühendkuningriigi lahkumist Euroopa Liidust, ning viimane suhteliselt ootamatu pööre oli vabariiklaste suur võit USA valimistel, märgib analüüs.

SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel kommenteerib, et finantsturud reageerisid viimasele kahele sündmusele üllatavalt vaoshoitult, seda küll pärast esialgseid dramaatilisi hinnamuutusi. „Toorainesektori kriis on turge pikka aega räsinud. See muutis investorid tasapisi ettevaatlikumaks, mis osaliselt ka selgitab, miks Brexiti hääletuse ja USA presidendivalimiste tulemused ei teinud investoreid oma portfellide valikul veelgi ettevaatlikumaks. Pealegi ei peetud Brexiti tulemust Ühendkuningriigis või valimistulemusi Ühendriikides kahjulikuks keskpikale majanduskasvule,“ märkis Koppel.

SEB hinnangul on võimalik, et tänavusest saab aasta, mil globaliseerumisest ja äärmuslikest keskpanga poliitikatest tingitud massiivne deflatsiooniline surve saavutab haripunkti ning edasine suund on sekkumise jätkumine, kuid nüüd juba monetaarsete meetmete asemel fiskaalsetega. Lühiajaliselt annavad turud märku, et nende usk tulevasse majanduskasvu on suurem ja inflatsioon võib hakata aegamisi tagasi tulema. See on aga areng, mis nõuab investeerimiskeskkonna ümber defineerimist. Inflatsiooni naasmine oleks viimaste aastate üllatuslikem ja olulisim areng. 

Koppel märgib, et USA valimiste järellainetusena tekkinud esialgsed reaktsioonid tõlgendasid tulevikku aktsiatele soodsana, kuid on liiga vara öelda, kas on tegemist lihtsalt äärmusliku olukorra normaliseerumisega või arenguetapiga, mis on rohkem kooskõlas tavapärase tsüklilise arenguga. Nii või teisiti tähendab uus aasta ilmselt investeerimises väga paljude nö. käibetõdede üle vaatamist ning võimalik on ka tõsisem rotatsioon varaklasside ning sektorite vahel.

Hetkel kuum