Leedukas lüpsis petuskeemiga veebigigantidelt 100 miljonit dollarit

Leedu petis tüssas kahelt veebigigandilt - arvatavasti Amazonilt ja Facebookilt - kokku 100 miljonit dollarit.   Foto: PantherMedia/Scanpix
Ave Lepik • 29. märts 2017 kell 8:50

Taiwanil asuv rahvusvaheline hitech-firma Quanta Computer Inc. teatas, et nende nimel tegutses Leedust pärit suli, kes oma Lätis registreeritud firma vahendusel pettis kahelt veebigigandilt välja 100 miljonit dollarit.

Leedukas Evaldas Rimanauskas rajas pettuse tarbeks Leedu piiri lähedal asuvasse Läti linna Daugavpilsi sarnase nimega firma - Quanta Computer Inc. SIA, vahendasid Läti rahvusringhääling ja Reuters. Skeem, mille mees välja mõtles, seisnes selles, et ta saatis Taiwani firma Quanta Computer Inc. Ameerika partneritele e-arveid, mille alusel nood tema kontole raha kandsid.

Leeduka netiõngitsemise ohvriks langes kaks suurt Ameerika korporatsiooni, kellel olid regulaarsed ärisuhted Taiwani firmaga, kust nad ostsid teenuseid ja kaupu. Ametlikult pole 100 miljoni dollari pettuse ohvriteks langenud firmade nimesid välja öeldud, kuid ameeriklased on nimetanud „rahvusvahelist tehnoloogiafirmat“ ja „rahvusvahelist online-sotsiaalmeedia firmat“, mis arvatavasti tähendab Amazoni ja Facebooki. Amazoni ja Facebooki esindajad pole seni veel sel teemal kommentaare jaganud.

Taiwani Quanta esindaja Carol Hu kinnitas Reutersile, et nende ettevõte pole pettuse tõttu rahaliselt kannatanud, kuid nad peavad juhtunut kahetsusväärseks. Quanta, mille väärtus on hinnanguliselt 8,4 miljardit USA dollarit, paigaldab suurfirmadele servereid ja muid seadmeid. Facebookiga seob ettevõtet Open Compute Project, millega vahetatakse serverite projekteerimise tehnoloogiaid, Amazoniga koostöös toodab Quanta Kindle Fire tahvelarvuteid.

Kuidas leedukas tegutses?

Rimanauskas registreeris Quanta Computer Inc. SIA ühte Daugavpilsi korterisse. Firma põhikapitaliks oli üks euro.

USA Föderaalse Juurdlusbüroo andmeil saatis leedukas mõlema Ameerika firma töötajatele e-kirju, milles esitles end Quanta Computer Inc. esindajana. Kirjale lisatud arvete eest maksid ameeriklased Lätis registreeritud Quantale. Selle firma arvelt liikus raha teistele Rimanauskase kontrollitavatele kontodele Lätis, Küprosel, Slovakkias, Leedus, Ungaris ja Hongkongis.

Läti rahvusringhäälingu uudisteportaal lisab, et Läti pangad (mille nimesid ei nimetata) teenindasid neid ülekandeid regulaarselt. Läti maksuamet (äriregistri järgi oli Quanta Computer Inc. SIA käive aastast aastasse null) pani küll 2015. aastal ettevõtte müügile ja ümberstruktureerimisele keelu, kuid võttis selle peatselt maha.

Leedus vahi all viibiv 48aastane Rimanauskas kinnitas eile oma advokaadi vahendusel, et oli tõesti aastatel 2013 kuni 2016 Lätis registreeritud Quanta omanik – ajal, mil süüdistuse järgi pettused toime pandi. „Rimanauskas ostis Läti firma, sest tal oli plaanis äri laiendada,“ vahendas Reuters advokaadi juttu. Advokaat rõhutas, et tema kaitsealune eitab süüd ning et ta on elukutselt hoopis ehitusinsener, kes töötas kuni vahistamiseni Leedus ehitusalal.

Leedu prokuratuuri sõnul on Rimanauskase USA-le väljaandmise nõudmist oodata mais. Teda süüdistatakse pettuses ja rahapesus - kummagi teo eest on USAs maksimumkaristuseks 20 aastat. Lisaks süüdistatakse teda identiteedivarguses, mille eest on miinimumkaristus kaks aastat.

Hetkel kuum