Adamson: mind kutsuti Starmani gruppi ehitama, läks teisiti

Aivo Adamson sai Starmani juhtida pisut alla kahe aasta.  Foto: Eiko Kink
Mari Mets • 25. aprill 2017 kell 9:11

Eile lõpetas Starmani uus omanik Elisa juhatuse liikme lepingu ettevõtet alla kahe aasta juhtinud Aivo Adamsoniga, kelle sõnul kutsuti tema sinna Starmani gruppi ehitama, kuid uus omanik otsustas teisiti.

"Kui kaks ettevõtet ühinevad või üks ostab teise ära, siis on ju selge, et kahte management'i pole vaja," sõnas Adamson Äripäevale. Tema jaoks polnud selles midagi üllatavat, et seniste juhatuse liikmetega lepingud lõpetati. Juhatusse kuuluvad nüüd ainult Elisa töötajad eesotsas Elisa Eesti juhi Sami Seppäneniga.

"Mind kutsuti sinna ikkagi Starmani gruppi ehitama. Olid olemas Leedu üksus ja Eesti üksus, see tähendab, et me tahtsime toimetada üle piiri. Täna otsustasid omanikud teistpidi – Leedu müüdi ära (Elisa sai Starmani Eesti äriüksuse omanikuks, Leedu osa jäi endistele omanikele Polaris Investile ja Com Holdingule - toim) ja Elisa toimetab ainult Soomes ja Eestis. See oli nende valik. Kuna Leedu lahutamisega Starmani gruppi ju enam pole, siis on selge, et ka selle management'i pole enam tarvis," selgitas ta.

Adamson, kes tähistab täna sünnipäeva, ütles, et praegu ta puhkab - mängib tennist ja võtab päikest. "Ühtegi väljakutset mul praegu laual ei ole, need valikud on kõik alles ees," sõnas ta.

Starmani siirdus Adamson 2015. aasta juunis. Enne seda töötas ta 2012. aastast maanteeameti peadirektorina, varem erinevates ametites Swedbankis ja Hansapangas. Koos Adamsoniga oli Starmani juhatuses ka ettevõtte finantsidirektor Piret Aava, kes töötas ettevõttes 7,5 aastat.

Elisa allkirjastas ostutehingu Starmani omanike, Polaris Investi ja Com Holdinguga eelmise aasta lõpus. Tehingu hind oli 151 miljonit eurot ning konkurentsiameti heakskiidu tehingule sai Elisa tänavu märtsis.

Ootamatu pööre: Starman Kuivallikult edasi Elisale

Ettevõtja Indrek Kuivallik tegi mullu ootamatu pöörde, kui pärast Starmani väljaostmist müüs firma kohe edasi Elisale. 

Mullu märtsis teatas Starmani senine 62,7% osaluse omanik, Rootsi investeerimisettevõte East Capital Explorer, et müüb oma osaluse USA päritolu investeerimisfondile Providence Equity Fond. Tehingu maksumuseks pidi olema 81 miljonit eurot. Umbes kaks kuud hiljem teatas aga paljude üllatuseks tollane Starmani väikeosanik Indrek Kuivallik, et kasutab ära väikeaktsionäri eelisõigust ja saab ise oma ettevõttega Polaris Invest ettevõtte suuromanikuks.

Kui mais tundus, et Kuivalliku ostutehing on kindel ja et lepingule on vaja vaid allkirjad panna, siis kuu aega hiljem tuli välja, et tehing on pidurdunud, kuna selle lõpuni viimiseks on vaja  heakskiitu Stockholmi arbitraažikohtust. See võttis oodatust kauem aega, jõudes lõpuni alles detsembris.

Kuivallik vältis kindlalt kõiki küsimusi, mis tema võimaliku rahastaja olemasolu paljastaks. Detsembris aga tuli teade, et tehinguks andis laenu telekommunikatsioonifirma Elisa, kes pärast vajalike lubade saamist saab Starman Eesti ainuomanikuks. Oma senise osaluse Starmanis müüsid Elisale ka Starmani asutaja, kolme aasta eest ootamatult lahkunud Peeter Kerni pärijad.

Hetkel kuum