Mari Mets • 30. august 2017 kell 9:09

Siret Kotka rääkis kohtus Hispaania reisist Savisaarega

Siret Kotka täna Harju maakohtus.  Foto: Andras Kralla

Siret Kotka-Repinski rääkis täna Harju maakohtus, kuidas käis 2014. aastal Savisaarega Hispaanias Kotka tervisemure pärast, kuid jõudis kolada ka poodides, reisi katkestas aga Kadri Simsoni korraldatud segadus Keskerakonnas.

Täna hommikul andis Harju maakohtus Savisaare protsessil tunnistust Siret Kotka-Repinski, kes rääkis 2014. aasta sügisel toimunud Hispaania reisist, kus ta käis koos Edgar Savisaare ja Alexander Kofkiniga. See on reis, kus Hispaania politsei jälgis Savisaart ja Kotkat nende igal sammul.

Kotka rääkis, et juba kevadel oli ta rääkinud Savisaarele oma tervisemurest, paludes selle lahendamiseks Savisaare abi. Just Savisaar oli see, kes pakkus Kotkale välja Hispaaniasse sõidu. Idee pärines Savisaare sõbralt Kofkinilt. „Leidsime sobivad kuupäevad ja suundusime Hispaaniasse.“

Hea sõber Kutser aitas, Simson katkestas reisi

Kotka rääkis, et tema korraldada olid lennupiletid Hispaaniasse, Savisaarele hooleks jäi majutus. Täpset lennumarsruuti ta ei mäleta, kuid mäletas seda, et piletite broneerimiseks kasutas ta oma hea sõbra Priit Kutseri abi, kes oli varem töötanud reisibüroos. Ta märkis, et mäletaks kindlasti, kui talle oleks pakutud tasuta reisi Hispaaniasse, sest see oleks olnud talle esimene kord elus.

Edgar Savisaar oma kaitsja Oliver Nääsiga täna kohtumaja juures.  Foto: Andras Kralla

Prokuröri küsimusele, miks pidi Savisaar Kotkaga reisile kaasa minema, kui tervisemure oli viimasel, vastas Kotka, et kuna see oli võõras riik ja reisi aitas korraldada Savisaare sõber Kofkin, siis oli loomulik, et Savisaar tuli talle appi.

Kotka kirjeldas, et Hispaanias Marbellas läbis ta erinevaid raviprotseduure, kuid vahepeal oli tal ka vaba aega, mil ta käis poodides. „Külastasime ühel päeval ka saart, mis kuulub Inglismaa koosseisu.“

Hispaanias kasutas ta Kofkini isiklikku autot ja vahel ka autojuhti, kui see vaba oli. Samas sõitis ka taksoga. Kotka ei mäletanud, et Savisaar oleks tasunud tema juuresolekul nende hotelliarvet.

Tema raviprotseduuride eest tasus algul üks arst, kes käis temaga neil kaasas ja oskas hispaania keelt. Hiljem maksis Kotka talle. Alles Hispaanias kohapeal sai Kotka teada, mis kell ja kus tema arstivisiidid toimuvad. Kotka maksis lõpus omakorda Kofkinile protseduuride eest, milleks piisas Kotkal kaasas olnud sularahast. Sellest järeldas ta, et summa polnud eriti suur, kuid täpseid kulusid ta ei mäleta.

Ootamatult pidid Kotka ja Savisaar aga reisilt varem tagasi tulema, Kotka sõnul oli põhjuseks vahepeal tärganud Kadri Simsoni soov saada Eesti peaministriks, mistõttu oli Keskerakonnas parteiline segadus ja Savisaar soovis reisilt varem naasta. Seega pidid nad kohapeal tagasilennu pileteid vahetama. Seda tegi nende eest Kofkini reisiagentuur. „Mina olen aru saanud, et nende eest tasus Edgar Savisaar,“ ütles Kotka.

Seega jäi reis planeeritust lühemaks, mis polnud Kotkale väga meelt mööda, kuna meditsiiniasutuses, mida ta külastas, öeldi, et tervisele oleks parem kohe pärast raviprotseduure mitte lennata. Ometigi sõitsid nad Savisaarega plaanitust varem koju tagasi.

Pärast reisi Hundisilmal

Kotka ei mäletanud – nagu paljusid detaile –, kas ta kohtus pärast seda reisi Hundisilmal veel Kofkiniga, kuid märkis, et Hundisilmal on nad kohtunud küll. Samal eesmärgil uue reisi vastu Kotka enda sõnul rohkem huvi ei tundnud, sest tema tervisemure sai lahendatud. Küll aga vastas ta jaatavalt prokuröri küsimusele, kas kandis hiljem mingeid Savisaare majapidamiskulusid seoses Hundisilma taluga.

Kofkini kaitsja Aivar Pilve küsimusele, kas Hispaania reisi eest lubas Savisaar talle teadaolevalt Kofkinile mingeid hüvesid või vastuteeneid Tallinna linnas, vastas Kotka, et ei ole midagi sellist kuulnud. Samuti ei teadnud ta midagi ka sellest, kas Kofkin ja Savisaar on omavahel rääkinud Kofkinile kuuluvas Meritoni hotellis korraldatavast INTA kongressist.

Hetkel kuum