Riito järglane puges uude kesta

Saneerimisel Riito koostööpartner Sand Ehitus liikus Eviko alla.  Foto: Andras Kralla
Marge Väikenurm • 25. oktoober 2017 kell 3:00

Saneerimisel ehitaja Riito partner Sand Ehitus vahetas kesta, pool firmast liikus ehitusfirmale Eviko. Vangerduse põhjusena kahtlustatakse Sandi raskusi alltöövõtjate leidmisel.

Kurikuulsa Facio järeltulijaks nimetatud Riito, mis samuti võlgadesse vajus, alustas enda päästmisoperatsiooni selle aasta alguses. Kohus pidanuks Riito saneerimiskava kinnitama märtsi alguses, kuid tegi seda alles paar päeva enne jaanipäeva. Raskustes Riito on samal ajal koostööd teinud Sand Ehitusega, mille üks omanik on Riito eksjuht Erik Liiv. Nüüdseks on Sandi omanikering ümber mängitud, kuigi äriregister seda ei kajasta.

Alates septembri lõpust kannab Sand Ehitus nime Eviko Ehitus. Pool firmast on nüüd peatöövõtja Eviko jagu, kuid Riito võlausaldaja, alltöövõtja Seiger Baltic omanik Ville Sinivee näeb Sandi kestamuutuses ühte põhjust. „Arvan, et Sand tahtis Evikot endale ise – maine pärast. Arvatavasti ei ole neil alltöövõtjaid, üritavad siin sipelda kuidagi,“ oletas Sinivee.

Sandi initsiatiiv

Peamiselt Lõuna-Eestile keskendunud Eviko omanik Kaimo Sepp keeldus alguses avaldamast, kes müügiettepanekuga lagedale tuli. Viimaks möönas Sepp, et initsiatiiv ostuks saabus Sandilt.

Müügiettepaneku tegi Sandi juht Erik Liiv. Kas poolest ettevõttest loobumise põhjus peitub raskuses leida alltöövõtjaid, Liiv oma vastuses lõpuni ümber ei lükanud. „Ma ei tähtsustaks üle alltöövõtjate leidmise keerukust, sest meil on väljakujunenud koostööparterid, kes töötavad juba aastaid koos meie meeskonnaga,“ sõnas ta.

Sepale oli ettepanek ahvatlev, sest Eviko plaanib oma esindusega laieneda Tallinnasse, kus on ehitusmaht suurem kui mujal Eestis. Siiani on Eviko Tallinna objekte juhtinud Tartu kontorist. „Pikas perspektiivis ei ole see mõistlik,“ ütles Sepp. Sand Ehitus kuulis Eviko huvist liikuda Tallinnasse siis, kui ehitajad koos töötasid.

Sepp on nüüd rahul: meeskond on pealinnas olemas ja viivitama ei pea. „Tänases turuolukorras ei ole orgaanilise kasvuga võimalik kiiresti meeskonda komplekteerida,“ seletas Sepp.

Sepp ei oska öelda, miks äriregistrist nende osalust veel näha ei ole. Küll märkis ta, et väärtpaberiülekanne toimus 26. septembril ja lisas, et nende vaateväljas oli ka teisi ettevõtteid, keda osta, kuid nende nimesid ei avaldanud.

Laidab võlgujäämist

Endise Sand Ehituse juht Erik Liiv vedas varem Riitot, mis praegu hinge vaagub. Nüüd juhib Riitot Toomas Tromp, kellel on varasemast tihe side probleemse Facioga.

Firmade vahel jooksvate seoste kommenteerimisest Sepp loobus, sest ei ole enda sõnul asjaoludega kursis. „Sand Ehitusega seotud isikute ajalugu me ei ostnud ega soovi sellega ka end siduda.“

Võlgujäämine ei ole Sepa sõnul majandustegevuses kuidagi aktsepteeritav. „Seda ka ehitussektoris ja see on kindlasti taunitav,“ rääkis Sepp, kelle sõnul jääb Eviko emafirma rolli ja juhtimine käib läbi nõukogu.

Hetkel kuum