Anu Jõgi • 19. november 2017 kell 6:35

Jahid, kasiinod ja tõrkuv mälu – soomlased paradiisi paberites

Malta ahvatleb veebihasartmängude pakkujaid.  Foto: Raul Mee

Soomlastel on Malta maksuparadiisis laevu, jahte ja osalusi veebikasiinofirmades, paljudel on selle meeldetuletamisega aga probleeme, kirjutab Soome rahvusringhääling Yle.

Paradiisi paberid paljastavad 350 soomlase nime, kes on olnud kas osanikuna või juhatuses Maltal registreeritud ettevõtetes. Yle leidis Maltalt ka 11 Eesti ettevõtet, millel on Soome omanikud.

Seltskond on kirju, sealt leiab varakate perekondade nagu Rettigi ja Berneri liikmeid, näitleja Jasper Pääkköneni, Supercelli investoreid, ettevõtete juhte ja ka Hämeenlinna poliitik.

Soome riigimeedia Yle uuris Maltal firmasid omavatelt soomlastelt, mida nad nendega teevad. Vastustest selgub, et vaid mõnel ettevõttel on mingit tegevust ja kui ongi, siis on see kahjumlik. Mitmel omanikul on ilmseid raskusi ettevõtte tegevuse või äripartnerite meenutamisega.

Maksuparadiisis ettevõtte omamine pole ebaseaduslik, kui aga omanikud oma tuludest maksuametile teada annab, rõhutab Yle kohe alustuseks. 

Paradiisi paberitest käib läbi mitu Soome sportlast. Üks neist on endine NHLi mängija Jussi Markkanen. Temal on osalus firmas Inspiration Group.

35 protsendist saab 5

Maltal on ettevõtte tulumaks 35 protsenti, Soomes 20.

Sellegipoolest lubavad Malta seadused seda maksu mitmel viisil vähendada, nii et keskmiselt on maksuprotsent ettevõtetele vaid 5.

„Olen selles firmas väikeosanik. Ettevõttel mingit tegevust pole, see on sinna lihtsalt rajatud. Tuleviku kohta ei oska öelda,“ ütles Markkanen. Tema partneriks on seal pankur Björn Wahlroosi poeg Thomas Wahlroos ja veel neli soomlast. Partneritel on pokkeri taust. Malta on internetimängude pakkujatele soodne ja neid on seal palju.

Markkanen ütles, et läks lihtsalt tuttavate ettevõtmisega kaasa. Miks ettevõte just Maltale asutati, ta öelda ei oska, ja Malta maksureeglid on talle samuti võõrad.

Pokkerimängijate lemmikriik

Malta võimalused hasartmängude alal köidavad soomlasi. Varem on juttu olnud näitleja Jasper Pääköneni ja filmiprodutsent Markus Selini osalusest maltal tegutsevas mängufirmas iGameGroup. Mõni aasta tagasi müüdi ettevõte Rootsi Unibetile 59 miljoni euroga. Ettevõtte osanike seas oli kümneid teisigi soomlasi, näiteks elukutselisi pokkerimängijaid ja investor kai Mäkelä.

Kokku on Malta hasartmängufirmades kümneid või isegi üle saja soomlase. Täpset arvu on Yle sõnul raske öelda, sest soomlaste omandused on sinna paigutatud valdusfirmade kaudu.

Yle leidis Maltalt ka 11 Eesti ettevõtet, millel on Soome omanikud. Ühe Eestisse rajatud ettevõtte asutasid Jasper Pääkkönen ja Markus Selin ja elukutseline pokkerimängija Aleksi Enbuske.

Hasartmängualale on investeerinud ka Soome varakate suguvõsade liikmed. Berneri kontserni omanike hulka kuuluvatel Robert ja Klaus Berneril on osalus Malta firmas Fortuity Holdings Ltd. Yle küsimustele saatis vastuse ettevõtte tegevjuht Martin Prantner, teatades, et tegemist on valdusfirmaga, mis paku B2B-teenuseid mängufirmadele. Tema sõnul polnud ettevõtte Maltale rajamise põhjuseks mitte maksud, vaid see tulenes tegevusvaldkonnast.

Soome politsei on uurinud hasartmängufirmasid, kes on ennast ebaseaduslikult reklaaminud. Soomes nimelt on hasartmängud riigi monopol.

Vallapoliitiku ebaõnnestunud katse

Soome tipp-poliitikuid paradiisi paberitest ei leia, see-eest on seal Hämeenlinna kohalik poliitik Juha Kallioinen, linnavalitsuse liige. Tal on osalus firmas Port Sparrow Ltd.

Ylele ütleb Kallioinen algul, et tea ega mäleta midagi Malta ettevõttest: „Ei tule kohe meelde.“

Malta äriregistri andmetel olete ettevõttes osanik. „Ahhaa. Selle kohta ei ütle ma midagi.“

Paar päeva hiljem tuleb ettevõte Kallioinenile meelde. „Rajasime firma 2006. aastal, mulle kuulub sellest mõni protsent. Minu teada ei hakanud see kunagi tegutsema,“ ütleb ta.

Malta äriregistri andmetel asutati ettevõte 2008. Aastal ja Kallioinenile kuulub sellest 7,5 protsenti.

Miks Malta? „Siis oli see konsultantide arvates hea mõte, Aga Maltal juhtus midagi, see oli seotud maksudega, täpselt ei mäleta. Nii-öelda ebaõnnestunud katse,“ ütleb Kallioinen.

Malta äriregistri andmetel ettevõte tegutseb endiselt. Kallioinen on ametilt jurist ja töötab Evershedsi büroos.

Malta ettevõttes on peale Kallioineni veel kolm soomlast, nende seas kinnisvarainvesteerimisfirma Sato finantsjuht Markku Honkasalo, kellele samuti Malta ei meenu. „See on mulle täitsa uus informatsioon. Kahjuks ma ei tea, milles on asi,“ ütleb Honkasalo.

Põhjamaa laevade paradiis

Maltal on Euroopa Liidu suurim laevaregister, saareriik peibutab aluseid maksudega. Peale suurte tankerite on Maltal registreeritud üle 500 nn superjahi ehk üle 24 meetri pikkuse luksusaluse. Lisaks on see ahvatlev laevandusele teenuseid pakkuvatele firmadele.

Põhjala investor ja ettevõtja Jorma Lillbacka registreeris Maltal . Lillbacka Powerco kaubalaeva. Ettevõtte praeguse juhi Pekka Lillbacka sõnul loobuti äritegevusest juba paari aasta pärast, kuna konkurents osutus arvatust tihedamaks.

Malta seadused pakuvad maksusoodustusi olukorras, kus Malta ettevõttele kuulub laev, mida ta rendib teistele.

Oulust pärit mänguloojale Toni Fingerroosile kuulub Maltal firma Katariina Yacht Leasing. Fingerroos on teinud veebilehekülje, mille kaudu rendib oma luksusjahti hinnaga 45 000–55 000 eurot nädalas. Laeva kodusadam asub Horvaatias. Veebiküljel on kirjas, et laeva meeskond räägib soome keelt, videol lehvib jahil Soome lipp. Yle teda kommentaari küsimiseks kätte ei saanud.

Ka varakal Rettigi perekonnal on Maltale registreeritud jaht, mille pidamiseks on Maltal ettevõte.

„kasutatud jaht oli juba ostes registreeritud Maltale, nii oli loomulik rajada sinna ka ettevõte. Malta lipu tingimused on selleks tegevuseks soodsad, mistõttu on paljud Vahemere laevad sinna registreeritud, aga see ei ole sugugi maksude küsimus.“

Supercelli investoreid ahvatleb ärikeskkond

Mängufirma Supercelli suurinvesteeringuid teinud Jari Ovaskainen ja Erkki Heilakka pole Maltal meresõidu pärast. Nad on osanikud varahaldusfirmas, kuhu koondatakse dividende, mida siis edasi investeeritakse.

Ettevõte rajati Maltale, kuna see riik on loonud Luksemburgi, Hollandi ja Iirimaa moodi „efektiivse ja majanduslikult ahvatleva keskkonna ettevõtetele“, põhjendab Heilakka.

Ta lubab ettevõtte jagatavatest dividendidest ka Soome maksuametit teavitada. Ettevõte on tegutsenud kaks aastat ja pole seni veel dividendi maksnud.

Maksuparadiise uurivas Tax Justice Networkis töötava Alex Cobhami sõnul ei võistle Malta Iirimaa, Luksemburgi, Hollandi ja teiste nendesarnaste riikidega, mis samuti eriti suurfirmadel makse vältida aitavad. Malta süsteem põhineb rohkem salajasusel.

Hetkel kuum