Äripäev • 7. detsember 2017 kell 4:23

Ettemaksu küsimine välisturul vähendab konkurentsivõimet

Kummuli rahapurk  Foto: PantherMedia/Scanpix

Koostöö Eesti eksportijatega näitab, et võõras ärikultuur ja pikad maksetähtajad hirmutavad kodumaiseid ettevõtjaid ja innustavad neid küsima ettemaksu. Paraku vähendab see ettevõtete konkurentsivõimet, manitseb KredExi Krediidikindlustus.

KredEx Krediidikindlustuse juhatuse liikme Mariko Rukholmi sõnul on Eesti ettevõtted harjunud üldjuhul 15-30-päevase maksetähtajaga, kuid väljaspool Eestit on sageli hoopis pikemad maksetähtajad.

“Näeme tihti seda, et teiste ärikultuuride 40, 60 või isegi 90 päeva pikkused maksetähtajad üllatavad meie ettevõtteid ja toovad neile ebakindlust. Esiteks ei saa ettevõte kauba eest raha nii kiiresti kui soovib ja teiseks puudub tal kindlustunne, et raha kauba eest nii pika aja jooksul ikka temani jõuab,” selgitas Rukholm pressiteates.

Riskide maandamiseks püütakse küsida oma toodete või teenuste eest välismaistelt partneritelt ettemaksu. “Ettemaksu küsimine ei pruugi õnnestuda, sest tihedas konkurentsis leidub alati mõni konkurent, kes suudab pakkuda tooteid või teenust maksetähtajaga,” selgitas Rukholm.  

Tema sõnul püüavad ettevõtted leida vahel kuldse kesktee ja küsivad 100% asemel näiteks 50% ettemaksu, mis võib tunduda müüjale likviidsuse mõttes hea lahendus. “Kuid ei tohi unustada, et pool arvest on siiski tasumata ja võib jääda ka ostja pankroti korral tasumata,” tõdes Rukholm. 

Lahendus sõltub sellest, kas ettevõte mõtleb riskidele enne tehingu sõlmimist ja võtab nende maandamiseks midagi ette. Et kindlustada end võimalike probleemide vastu, soovitab Rukholm ettevõttel kindlasti end äripartneri tausta ja ekspordituruga kurssi viia või jätta see töö kindlustusseltsi hooleks. Kui ettevõte ei suuda leida piisavalt infot äripartneri kohta ja ka kindlustusselts ei anna oma soovitust ettevõttega äritehingu sõlmimiseks, tasuks sõlmida tehing 100protsendilise ettemaksuga või ostjalt lisatagatisi küsida.

Hetkel kuum