• Jaga lugu:

  Vanas raketibaasis toimetavad lennukad keemikud

  ASi Estko tegevjuht Liina Kikas.Foto: Andras Kralla

  Puhastusainete tootja, Tallinna lähedal Kangru elamurajoonis tegutsev AS Estko pistab turul rinda peamiselt mainekate kontsernide importtoodanguga.

  „Otseseid konkurente meil Eestis tootjate hulgas pole, ehkki mõni valdkond mingil määral kattub,“ iseloomustab Estko tegevjuht Liina Kikas olukorda turul. Kohalikest tootjatest nimetab ta kosmeetikale keskendunud Ortot, haiglate desinfektsioonivahenditele keskendunud Chemi-Pharmi ja tarbekeemia tootjat Mayeri Industriest.
  „Meie eripära on see, et toodame puhastusaineid proffidele. Meie tooteid jaekaubandusest ei leia,“ toonitab Kikas ja lisab, et nende põhikonkurentideks on maailmanimega kontsernid, kelle toodangut tuuakse ohtralt sisse.

  Aastatel 2014-2016 kasvas ASi Estko käive 1,82 korda ja ärikasum 1,57 korda.

  1. Oma retseptid. Koristuskeemiat tootva ettevõtte kõige suurem väärtus on retseptid, mida hoitakse kiivalt saladuses. Estko kasutab toodete valmistamisel enam kui 250 oma laboris välja töötatud retsepti.

  2. Hästi toimiv toode. „Sa võid ükskõik kui head müügitööd teha, aga kui sul on vilets toode, siis see ei müü,“ on Estko tegevjuht Liina Kikas veendunud. „Meie põhikonkurendid on maailmanimega kontsernid, mille toodangut vahendatakse Eestisse päris kõvasti. Seega peab meie toode olema sama hea või isegi natuke parem.“ Ükski tootepartii ei lähe enne villimisse, kui labor pole kontrollinud partii kvaliteeti.

  3. Klientide soovid. Enamus tooteid on välja töötatud vastavalt kliendi soovile. Müügimehed vahendavad klientide muret, mida ja kuidas on vaja puhastada ning Estko püüab pakkuda lahendust. Kui toode õnnestub, pakutakse analoogset toodet ka teistele potentsiaalsetele klientidele.

  Lennukas gasell
  Gaselli TOPi lennanud Estko, mis tegutseb endises raketibaasis, toodab pesemis-, puhastus-, desinfitseerimis- ja poleerimisvahendeid. Peamiselt on tegu kontsentraatidega, mida klient vastavalt vajadusele lahjendab. Lisaks puhastusvahenditele vahendab firma ka puhastustarvikuid. Ettevõtte sihtgruppideks on toiduainete- ja põllumajandustööstused, koristusfirmad, autopesulad, toitlustusasutused – kokku üle 2000 kliendi.
  Harjumaal Kiili vallas Kangru külas asuv Estko asub keset uhket elamurajooni. Kui firma 1996. aastal siia kolis, ei olnud siin veel ühtegi elumaja, olid vaid vene sõjaväest maha jäänud raketibaasi hooned. Keemiaettevõtte tootmishooneks on kohendatud endine rakettide remondihall.
  Tooted näidiste ruumi riiulitel on valdkondade kaupa, pilku püüavad värvikirevad puhastustarvikud. „Peame suutma tarnida erinevat värvi puhastustarvikuid, sest toiduainetetööstused on kehtestanud koristamise värvikoodid. Näiteks ühes tootmisruumis peavad kõik tarvikud olema kollased ja teises sinised – et vältida ristsaastumist,“ räägib Kikas.
  Põgus ringkäik ettevõttes lõppeb laboris. „Siin segatakse kokku meie suurimad saladused ehk toodete retseptid,“ tutvustab Kikas. „Muidugi tunneme huvi ka konkurentide toodangu vastu, püüame aru saada, mis koostisained seal sees on. Ja samas üritame enda tooted teha nii keerulised, et keegi ei saaks aru, kuidas need tehtud on.“
  Välja kasvanud kolhoosist
  Estko eelkäijaks võib pidada 1987. aastal kolhoosis Rahva Võit loodud eksperimentaalosakonda Sausti mõisas, mis tootis taimede juurekasvuerguteid ja puhastusaineid nii majandi enda tarbeks kui ka teistele klientidele. Kui kolhoosiaeg lõppes, asutasid mõned osakonna töötajad 1991. aasta jaanuaris ASi Estko. Ehki võiks arvata, et tegu on järjekordse est-liitelise ärinimega, tuleneb nimi hoopis Eksperimentaalse Sausti Teaduse ja Katsetootmise Osakonna esitähtedest.
  Õige pea hakkas puhastusvahendite tootevalik laienema ka muudele põllumajandusettevõtetele. Mõned tollased farmipesuained nagu näiteks Hako, Leho, Talu-Sille ja Kalle ning lehmaudara pesemisaine Vissi-Tissi on siiani Estko tooteportfellis. Tootmismahu kasvades vajati suuremat pinda ja sobivamaks peeti Kiili valla müüki pandud endist militaarobjekti Kangru külas.

  Asutatud 24.01.1991.

  Toodab puhastusaineid, vahendab puhastustarvikuid.

  Tegevjuht Liina Kikas.

  Omanikud: OÜ Kemi Invest (100% Alar Aasjõe), OÜ Nolirand (Liina Kikas), OÜ Flätt (Priit Lõhmus), OÜ Manzana Invest (Hainer Õunapuu); kõik 25%.

  Nõukogu esimees Alar Aasjõe (ASi Kaupmees & Ko juhatuse liige, finantsdirektor), nõukogu liikmed Priit Lõhmus (OÜ Nordic Group tegevjuht), Hainer Õunapuu (Estko müügidirektor, endine tegevjuht).

  On 21. veebruaril avalikustatavas Gaselli TOPis.

  Töötajaid 39 (Eestis 34, Leedus 4, Soomes 1).

  Klientideks on koristusfirmad, autopesulad, loomafarmid, toiduainete tööstused, suurköögid jm.

  Tootmises üle 250 retsepti.

  Aastane tootmismaht umbes 1700 tonni puhastusaineid.

  Käibest 59% moodustab seebi, pesemis-, puhastus- ja poleerimisvahendite tootmine ning 41% muude koristustarvete hulgimüük.

  Eesti turu osa umbes 70% ja eksport 30% (Leedu, Läti, Soome, Valgevene).

  1996 – tootmine koliti Sausti mõisast Kangru külla endisesse raketibaasi.

  2000 – Valgevenes asutati tütarfirma OOO Estko (müüdi 2010).

  2000 – sai ISO 9001 sertifikaadi.

  2001 – Leedus asutati tütarfirma UAB Estko Kaunas.

  2003 – omanikuks sai Soome kontsern OY Transmeri AB.

  2006 – Hainer Õunapuu asus tööle tegevjuhina (oli kuni 2012 juuli).

  2007 – omandati Kuusalu vallas autokeemiaga tegelev OÜ Nordic Group (müüdi 2012).

  2012 august – Liina Kikas asus tööle tegevjuhina.

  17.06.2014 - Transmeri AB müüs ettevõtte eestlastest eraisikutele.

  2015 – sai Eestis neljanda ettevõttena Euroopa Liidu ökomärgise kasutusloa.

  2016 november – Soomes asutati koos Nordic Groupiga sidusettevõte OY Estko Nordic.

  Liina Kikas

  Lõpetanud 1987. aastal Paide 3. Keskkooli ja 1992 Tallinna Tehnikaülikooli keemiainsenerina, lõpetamata magistriõpe.

  Töötanud 1994-2000 ETKs ostujuhina, 2000-2001 Nestle lastetoidu esindajana Eestis, 2001-2012 logistikafirmas ASis Via 3L, viimati müügidirektorina.

  On põllumajandustoodete hulgimüüja ASi Oilseeds Trade nõukogu liige.

  On MTÜ Eesti Keemiatööstuse Liidu juhatuse liige.

  Allikas: AS Estko, Äripäev

  Jälgivad ilmateadet
  Estko oli neljas ettevõte Eestis, mis sai 2015. aastal Euroopa Liidu ökomärgise kasutusloa oma toodetel. Praegu kannavad ökomärgist ehk nn ELi lillekest 13 toodet. „Ökomärgis aitab meil eksportida ja annab plusspunkte riigihankekonkurssidel. Ka majutusasutused, mis on ühinenud keskkonnamärgisega Roheline Võti, eelistavad ökokriteeriumidele vastavaid tooteid,“ räägib Kikas. Mullu alustas Estko koostööd Eesti Allergialiiduga, tootmises on kolm allergialiidu aktsepteeritud toodet.
  Eelmise aasta majandusnäitajad pole veel lõplikult kokku löödud, aga Kikase kinnitusel jäid nad üldjoontes rahule – kasum ja käive kasvasid veidi, ehkki mitte loodetud suurusjärgus.
  „Meil on teatud tooted, mis sõltuvad hooajast, näiteks autopesu mõistes oli mullune aasta väga halb,“ muigab Kikas. „Kui sajab kuu aega jutti vihma, ei pese keegi autot. Ja kui on pikka aega kuiv, siis lõpuks ei pese samuti enam keegi autot. Ideaalis võiks olla nii, et kaks päeva sajab ja seejärel on neli päeva kuiv.“ Kikas lisab, et on ise pidev ilmaprognoosi jälgija, sest selle järgi saab eeldada, kas autopesufirmad ostavad pesuainet juurde või mitte.
  Milline vanasõna iseloomustab teie tegevust?
  ASi Estko tegevjuht Liina Kikas
  Igal vaeval on oma kasu. See vanasõna seostub mulle mitut moodi. Kui oled kõvasti panustanud ja töörügamisest suisa väsinudki, siis mingil hetkel, kui näed oma töös tulemust, saad uhkusega nentida – vaev tasus ennast ära.
  Kes teeb, see eksib ja eksimist ei tohi karta. Loomulikult kaasneb eksimisega omajagu jama ja vaeva, ent see teeb inimesed ja ettevõtted ka targemaks. Vigade puhul ei ole vaja kulutada aega selleks, et otsida süüdlast, vaid peaks mõtlema, mida sellest õppida saab, et tulevikus teha teisiti ja mitte viga korrata. Ja kindlasti tuleb vea puhul püüda aru saada, kas tegemist oli süsteemse tegevusveaga või ühekordse eksitusega.
  Keemiku kolm soovitust
  1. Vii äriidee ellu. Inimene, kes peab plaani ettevõtlusega alustada, ei tohi jääda lõpmatult mõtlema, mida ja kuidas ta kõike teha kavatseb. Nii heietades ei jõua kusagile. Kui on hästi läbi mõeldud idee, siis võta end kokku ja hakka peale, tee asi ära. Tuleb leida tahtmist ja sihikindlust, et äriidee ellu viia
  2. Määra vastutaja. Väikesed ettevõtted alustavad tavaliselt ühe-kahe inimesega, ent tänu edukale tegutsemisele jõuavad kunagi vajaduseni palgata lisatööjõudu. Enne seda tuleks teha mõttepaus, et luua ettevõtte igapäevases tegevuses süsteem ja kehtestada reeglid. Vastasel juhul tekib olukord, kus kõik tegelevad kõigega. Tulu selline tegevus ei too, mingil hetkel võivad hakata hoopis vead sisse lipsama. Sest puudub vastutaja, kes mingi teema või valdkonnaga tegeleb.
  3. Asendamatuid pole. Väga oluline on leida õiged inimesed ja moodustada hästi toimiv meeskond. Samas tuleb vaadata, et ükski meeskonnaliige ei oleks asendamatu. Organisatsioonis tuleb asjad sättida nii, et kui mingil põhjusel peab keegi kolleegi tegemised üle võtma, oleks ta selleks valmis.
  ASi Estko tegevjuht unistab
  Unistus on, et meie tootmismahud kasvaksid nii, et saaksime praeguse tehase panna tööle kahes vahetuses. Meie soov on kasvada – otsida uusi turunišše ja uusi turge, näiteks vaatame Rootsi poole.
  Kui me suudame panna praeguse tehase tööle kahes vahetuses, oleks ilmselt õige aeg hakata mõtlema uue tehase ehitamise peale. Meil on olemas isegi krunt Kiili vallas Kiili tehnopargis. Kuna siinne maa on sobivam elamumaaks, võiks meie praeguse krundi kunagi vormistada elamumaaks ning müüa maha.
   
  Soe ja inimlik kliendisuhe
  Hilly-Helena Tammessaar, puhastusfirma OÜ SPS Grupp tegevjuht
  Estkoga koostöö algas mul umbes kümme aastat tagasi, kui töötasin veel puhastusfirmas ISS Eesti. Estko ei ole ainus, kellelt SPS Grupp puhastusvahendeid ja -tarvikuid ostab, ent kindlasti ostame neilt kõige enam. Mulle meeldib, kuidas nad klienti suhtuvad. Piisab vaid öelda, et see või teine toode võiks paremini toimida ja nad asuvad kohe toodet kohendama. Olen seda mitu korda kogenud. Näiteks tegid nad viis-kuus aastat tagasi minu soovidele vastava WC puhastusaine. See on nüüd paljude klientide lemmiktooteks kujunenud.
  Olen Estkoga suhelnud ka tööväliselt, kui tegin koostööd naisteajakirjaga Nipiraamat. Kui mul kirjutades tekkis probleem, millele ma ei osanud vastust leida, võisin alati nende spetsialistidelt küsida, kas nad oskavad soovitada, mis aine millelegi võiks mõjuda.
  Liina ja Hainer (Estko tegevjuht Liina Kikas ja müügidirektor Hainer Õunapuu – toim.) on inimestena hästi soojad ja vastutulelikud ning see on edasi kandunud kogu kollektiivile – kõik ongi sinuga soojad ja inimlikud. Ilmselt see ongi peamine, miks ma eelistan asju ajada Estkoga.

  aasta    käive               kasum

  2013    3 675 682        360 805

  2014*  2 162 411        535 284

  2015    3 900 679        252 572

  2016    3 940 387        224 910

  *Majandusaasta aruandes on kajastatud ajavahemik 17.06.2014-31.12.2014, põhjuseks Estko omanike vahetus.

  Allikas: AS Estko

  Äripäeva gaselli rubriik, kus kirjutame kiiresti arenevatest väikefirmadest ja nende omanikest, ilmub kaks korda kuus.
  Äripäeva Gaselli TOPi lähteandmeteks on ettevõtte müügitulu ja ärikasum enne makse aastatel 2014, 2015 ja 2016. 2014. aasta müügitulu peab ulatuma 100 000 euroni ja aastatel 2014-2016 kasvama käive ja ärikasum vähemalt 50%.
  TOPi jõudis tänavu 901 ettevõtet. 21. veebruaril toimub Gaselli kongress. Laval on restoraniärimees Joel Ostrat, Estonia Klaverivabriku omanik Indrek Laul, disainifirma Aus Design omanik Reet Aus, start-up`ide börsi Funderbeam asutaja Kaidi Ruusalepp ja teised.
  Programm ja registreerumine: http://gasell.aripaev.ee/
  Gaselliliikumist toetavad LHV ja Markit.
   
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Urmas Villmann: parim reklaamikanal on Lasnamäe kanal
Telereklaami eest saab minna kööki võileiba tegema, digireklaami vastu aitab AdBlock, autos kõlavast tüütust raadioreklaamist päästab üks nupuvajutus. Aga välireklaami eest on raske põgeneda, kirjutab loovagentuuri Kontuur Leo Burnett loovjuht, partner ja juhatuse liige Urmas Villmann Äripäeva teemaveebis Bestmarketing.ee.
Telereklaami eest saab minna kööki võileiba tegema, digireklaami vastu aitab AdBlock, autos kõlavast tüütust raadioreklaamist päästab üks nupuvajutus. Aga välireklaami eest on raske põgeneda, kirjutab loovagentuuri Kontuur Leo Burnett loovjuht, partner ja juhatuse liige Urmas Villmann Äripäeva teemaveebis Bestmarketing.ee.
Dow ja S&P 500 tõusid uute rekorditeni
Dow Jonesi ja S&P 500 indeksid tõusid täna uute rekorditeni, tulemuste hooajal saab see nädal olema hooaja üks aktiivsemaid, vahendab Reuters.
Dow Jonesi ja S&P 500 indeksid tõusid täna uute rekorditeni, tulemuste hooajal saab see nädal olema hooaja üks aktiivsemaid, vahendab Reuters.
Raadiohommikus: aina uusi turge vallutav Eesti pank
Äripäeva raadio teisipäevases hommikuprogrammis käsitletakse teemasid finantsmaailmast hambaravini.
Äripäeva raadio teisipäevases hommikuprogrammis käsitletakse teemasid finantsmaailmast hambaravini.
Majutusasutuste kogemused hullude klientidega: poissmehed leiavad alati vahukustuti üles
Mustjõe Kõrtsitalu perenaine Evika Eljas ja Go Hotel Shnelli hotellijuht Alver Pupart meenutasid saates "Turismitund" kogemusi raskete klientidega. "Vahel astub mõni inimene läbi seina ka," muigas Pupart.
Mustjõe Kõrtsitalu perenaine Evika Eljas ja Go Hotel Shnelli hotellijuht Alver Pupart meenutasid saates "Turismitund" kogemusi raskete klientidega. "Vahel astub mõni inimene läbi seina ka," muigas Pupart.