Saksa majanduskasv aeglustus

15. mai 2018, 09:49
Ehitus Berliinis
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180515/NEWS/180519825/AR/0/AR-180519825.jpg
Ainult tellijale

Väliskaubanduse nõrkade tulemuste tõttu kahanes Saksamaa majanduskasv esimeses kvartalis märgatavalt.

Võrreldes 2017. aasta viimaste kvartalitega on tugevas tõusujoones investeeringud nii ehituses kui ka masinatesse. Samuti kasvas sisenõudluse osa. Kuid esimest korda viimase viie aasta jooksul vähenesid valitsussektori kulutused, millel oli majanduskasvule selgelt kahandav mõju, teatas Saksa statistikaamet Destatis.

Eelmise kvartaliga võrreldes kahanes kasvutempo esialgsetel andmetel pea kaks korda, 0,6 protsendilt 0,3 protsendile. Aastatagusega võrreldes kasvas majandus 2,3 protsenti, mis on samuti pisut väiksem kui eelmistel kvartalitel.

Tegemist on viieteistkümnenda järjestikuse kvartaliga, mil Saksamaa majandus on ülespoole rühkinud, kuid siiski jäi kasv alla ootustele. Reutersi analüütikud olid oodanud näiteks 0,4protsendilist kvartalikasvu.

Financial Times märgib, et väliskaubanduse vähenemine esimeses kvartalis vaid suurendab muret USA võimalike tollide ja ülemaailmse kaubandussõja ees, kuid analüütikute hinnangul ei ole Saksamaal kohapeal vähemalt makromajanduslikke põhjuseid majanduskasvu edasiseks aeglustumiseks.

ING Saksamaa ja Austria peaanalüütik Carsten Brzeski ütles lehele, et riskid on allapoole seoses ülemaailmsete poliitiliste riskidega, kuid tugevate alusnäitajate põhjal on oodata majanduskasvu jätkumist.

Sama meelt oli ka Saksa majandusministeerium, mis viitas aeglustunud kasvu põhjustena aasta alguse streikidele, gripiepideemiale ning tavatult varasele lihavõttepühale. "Eratarbimine on endiselt tugev ning ettevõtete ootused väliskaubandusele püsivad kõrged," vahendas Reuters ministeeriumi kommentaari.

Teisalt näitas Saksa börsiinvestorite majandususaldust mõõtev ZEW indeks, et ootused lähitulevikule on mõnevõrra vähenenud. Aasta algul 20 plusspunkti peal hoidnud indeks on aprillis ja maikuus hoopis -8 punkti, kirjutab Financial Times.

"Saksamaa enda makronäitajad on küll heal tasemel, kuid investorite kindlust vähendavad keerulised rahvusvahelised poliitilised ohud," ütles lehele ZEWi juht Achim Wambach ning loetles teiste seas nii USA otsust loobuda Iraani tuumaleppest kui ka naftaturu volatiilsust.

Kas aeglasem kasv võiks käia Eesti ekspordi pihta?

Saksamaa on tõusnud Eesti jaoks tähtsuselt neljandaks ekspordipartneriks ning eelmine aasta jõudis maht juba ligi miljardi euroni. See tähendab, et Eesti jaoks on tegu väga olulise eksportturuga, eriti puidu- ja masinatööstuse jaoks.

Luminori Eesti analüütik Tõnu Palm hindas, et võib küll oodata pisut nõrgemat majandusaastat ja oli nõrgem esimene kvartal, kuid pikemas perspektiivis jääb tõus endiselt tugevaks ka tänavu.

Eesti ekspordi kohta märkis, Palm, et puittoodete puhul, mis on Eesti üks põhilisi ekspordiartikleid Saksamaale, on tegemist niivõrd väikese turuosaga, mida mõjutab rohkem konkurents kui näiteks üldine kindlustunne.

"Kahtlemata, kriisi ajal nägime, et kui kindlustunne ikka põhjalikult langeb, siis jõuab see ka meie ekspordi tulemustesse, aga selline ühekordne jahtumine meid mõjutada ei tohiks," rääkis Palm.

Üldiselt oli Palmi sõnul selline kvartalitulemus ka oodata, sest seda oli näha nii tööstus- kui kindlustunde indikaatoritest, mis on Saksamaal viimasel ajal olnud keskmiselt nõrgemad, kui euroalas üldiselt. Aga fundamentaalsete näitajate tugevus annab loota, et aasta kokkuvõttes tuleb pisut nõrgem kui eelmine, kuid siiski võrdlemisi tugev.

"Eriti investeeringud, pikema sihiga mõeldud investeeringud, eriti masinatesse, olid esimeses kvartalis väga tugevad. Ja teisalt näitas kasvu ka ehitussektor, mida võis halb ilm veel esimeses kvartalis tagasi hoida, nii et võib oodata ehitussektori panuse jätkumist," rääkis Palm.

Panus teistest riikidest

SEB Eesti analüütiku Mihkel Nestori sõnul ei tasu mööda vaadata asjaolust, et kui aasta tagasi sai 100 dollari eest tublisti üle 90 euro, siis nüüd vaid napilt 80. Dollaris laenavate arenevate turgude riikide jaoks on kindlasti argument ka laenuraha kallim hind, mis huvi Saksa kapitalikaupade ostmise vastu jahutab.

Eesti jaoks Nestori hinnangul Saksamaa ekspordi aeglasem kasv niivõrd suur probleem ei ole. „Saksa eksportööride käekäigust sõltub Eestis suhteliselt väike hulk ettevõtteid, eriti võrreldes näiteks Soome või Rootsi emafirmadega. Vaadates Eesti peamisi ekspordiartikleid Saksamaale, soosib meid pigem Saksamaa sisenõudluse tõus, sealhulgas ehitusturu ja eratarbimise kasv,“ lisas Nestor.

Euroala jaoks oleks Saksamaa majanduse aeglasem kasv mõistagi probleem, kuid positiivse poole pealt on Nestori sõnul oodata teiste suurriikide suuremat panust majanduskasvu jätkumisse. Nii on näiteks viimastel kuudel olnud Prantsusmaa ostujuhtide kindlustundenäitajad Saksamaa omast isegi kõrgemad.

Ka majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi analüütik Karel Lember juhtis tähelepanu, et Saksamaa jaoks on meie puidutoodete ja masinatööstuse ettevõtete ekspordimahud pigem mikroskoopilised ning kohest mõju ei ole Saksamaa majanduse jahtumisest oodata.

"Olulisem on tähele panna, et tegu võib olla märgiga üldisest majanduse jahtumisest euroliidus ning see hakkab mingil ajal kindlasti mõjutama ka meid. Saksamaa on ikkagi ülekaalukalt euroliidu suurim majandus ning tema nõudlus on teiste jaoks äärmiselt oluline. Kui see mingil põhjusel vähenema hakkab, siis võib see piirata ka teiste riikide kasvu ning läbi selle mõjutada ka Eestit," kommenteeris Lember.

Aeglustus ka euroliidu majandus

Saksa majanduse aeglustumise tuultes jäi kasinaks ka euroala majanduskasv esimeses kvartalis. Möödunud aasta lõpus 0,7protsendilist kvartalitõusu näidanud kasv kahanes aasta algul 0,4 protsendile. Aastatagusega võrreldes oli kasv 2,5 protsenti, ehk pisut vähem kui kvartalitagune 2,8 protsenti, selgub Eurostati esialgsetest andmetest.

Kogu Euroopa Liidus olid näitajad sarnased, aastakasv 2,4 ning tõus kvartaliga 0,4 protsenti. Võrdluseks USAs oli majanduskasv näiteks esimeses kvartalis 0,6 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. May 2018, 13:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing