Äripäev • 21. mai 2018 kell 9:01

Omniva juht kaotas ootamatult töö

Omniva  Foto: Meeli Küttim

Tänasel Eesti Posti nõukogu koosolekul kutsuti tagasi Omniva juhatuse esimees Joona Saluveer, kes jõudis selles ametis olla veidi üle aasta. Tal oli sõlmitud viieaastane leping.

„Nõukogu kutsus Joona Saluveeri juhatuse esimehe kohalt tagasi seoses erinevate nägemustega ettevõtte tulevikustrateegiast,“ ütles Omniva nõukogu esimees Bo Henriksson pressiteate vahendusel.

"Ühtne arusaam ja sujuv koostöö on aga praegu väga oluline, kuna sektori kiire arenguga kaasaskäimiseks seisab Omnival ees mitmete muudatuste juhtimine ja suurte projektide elluviimine," lisas Henriksson.

Täpsustavate küsimuste peale Bo Henriksson lähemalt tulevikustrateegiate erinevust selgitada ei soovinud, kuid kinnitas, et erimeelsuste taga ei ole Eesti Posti Hiina-suunaline ettevõtlus ega viimase kvartali nõrgad tulemused, mille põhjustas Vene turu kõikumine.

Joona Saluveer ütles õhtul, pärast päev otsa kestnud nõukogu koosolekut, et tal on kahju, et töö pooleli jääb ning juhina Omniva arengusse enam nii palju panustada ei saa. Erimeelsuste olemuse kohta esitatud küsimusele ta ei vastanud. "Juhatus esimehe valik on nõukogu otsustada ning on loomulik, et erimeelsuste korral koostöö jätkuda ei saa. 2018 tõotab Omnivale tulla läbi aegade kõige parem aasta, valmimas on märkimisväärsed projektid ning ees on põnevad ajad," märkis ta.

Edasiste plaanide kohta ütles Saluveer, et kuna tänased uudised olid ka tema jaoks värsked, siis edasisi plaane teinud veel ei ole ja kõigepealt on vaja mai edukalt ära lõpetada.

Saluveeri leping juhatuse esimehena lõpeb 31. mail. Vastavalt riigiettevõtete juhtimise heale tavale korraldatakse juhatuse esimehe kohale avalik konkurss, mis kuulutatakse välja sügisel. Seni täidab juhatuse esimehe ülesandeid ettevõtte juhatuse liige Ansi Arumeel, kellel on selleks nõukogu täielik toetus.

Esimese kvartali tulemused olid nõrgad

Kuu aja eest teatas Eesti Post, et rahvusvahelises pakiäris vähenenud Vene turu osakaal viis kontserni esimese kvartali käibe langusse, esimeses kvartalis olid kontserni äritulud kokku 24,7 miljonit eurot. Ettevõte kinnitas siis, et Vene turu asemel on kasvanud teiste turgude osakaal.

„See aitab paremini hajutada ühe turu domineerimisest tulenevaid riske, kuid teiste turgude kasv pole veel jõudnud täies mahus kompenseerida Vene turu kiiret vähenemist,“ märkis Omniva juhatuse toonane esimees Joona Saluveer.

Lühike peatus juhatuses

Eesti Posti juhi kohta jõudis Joona Saluveer hoida vaid pisut üle aasta. Ta võttis teatepulga ettevõtte pikaaegselt juhilt Aavo Kärmaselt üle mullu aprillis. Toona kirjutasid meedia väljaanded, et Aavo Kärmase asemele uue juhi valimist nõudis ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo. Minister ise kinnitas, et nõukogu oli otsuse langetamisel vaba.

"Aasta tagasi soovis toonane nõukogu pikendada juhatuse esimehe ametiaega ilma konkursita. Mõistagi ei olnud mul võimalustki sellega nõustuda – nii riigiettevõtete juhtimise valge raamat kui olemasolev koalitsioonileping ütlevad selgelt, et tuleb alati korraldada konkurss," kommenteeris Palo esmaspäeval, kelle sõnul jätsid Joona Saluveeril on ideed aasta tagasi värskema mulje kui juba 11 aastat juhatuses olnud Aavo Kärmasel.

"Kahjuks alati ei oska ette prognoosida, kuidas organisatsioon uue juhiga tööle hakkab. Kui aasta möödudes selgus, et juhatuse esimehel ja nõukogul on erinev arusaam ettevõtte tulevikust, polnud mõtet enam oodata ja tunnustan seega nõukogu kiire ja konkreetse reageeringu eest," ütles Palo, kes soovis Saluveerile edu järgmistes ametites ning nimetas teda tugevaks professionaaliks.

Samas on Omniva Palo sõnul väga tugev ettevõte ning juhi vahetus ei muuda organisatsiooni kuidagi nõrgemaks.

Omniva kaubamärgi all tegutseva Eesti Posti põhitegevusala on posti-, logistika- ja infologistikateenuste osutamine ning e-arvete käitlemine.

Omandisuhtelt on AS Eesti Post Eesti riigile kuuluv äriühing. Kontsernis töötab 2300 inimest üle Baltikumi ning 2017. aasta käive oli 99,8 miljonit eurot.

Hetkel kuum