Araablasest äripartnerile ära kingataldu näita

Foto: Scanpix

Araabia maailmas põhineb äri ajamine rohkem kui kusagil mujal isiklikel suhetel ja vastastikusel usaldusel. Alustamiseks jagas isiklike kogemuste põhjal soovitusi Klienditugi OÜ partner ja müügispetsialist Renee Sildvee.

Olgu märgitud, et samadest usulistest alustest hoolimata on Araabia poolsaare, Põhja-Aafrika ja teiste islamipiirkondade kultuuriline pealispind üpris eriilmeline. Need soovitused põhinevad Sildvee 2016. aasta töövisiidist Araabia Ühendemiraatidesse.

Mida teada islami ärikultuurist?

Tavaliselt on ettevõtted perekondade käes ja viimane sõna jääb perekonna peale. Viimase puudumisel määratakse lõplik otsustaja grupi poolt.Kohalike araablastega äri tehes pole pettuse ohvriks langemist eriti karta. Islamiseadused karistavad varguse ja pettuse eest rängalt.Araablaste kõrval on palju India ja muude piirkondade taustaga ettevõtjaid. Nende kavalate silmamoondustrikkide ohvriks langemise oht on olemas.

Kuidas alustada?

Palju toimub meet-and-greet- ja muid networking-üritusi, messe ja seminare. Külasta üritusi ja liitu erinevate organisatsioonide, klubide ja gruppidega.Oluline on kujundada endast hea maine, word-of-mouth-soovitustel on väga tugev kaal.Äritegevuse kiirendamiseks hangi toimiva suhtevõrgustikuga soovitusisik. Selleks võib olla kohalik edukas ettevõtja ja hea mainega võimukandja.Ettevõtte alustamisel otsusta, kas teha firma free zone’i, kaasata kohalik partner (mõnda tüüpi ettevõtte asutamisel vältimatu) ning millistes etappides äri arendada.Arenenud araabia riikides kasutatakse äritehingutes laialdaselt inglise keelt.Visiitkaartidele tuleks alati trükkida ka araabiakeelne pool. Need peavad olema esinduslikud.

Ärikohtumisel:

Jäta tahaplaanile euroopalik korporatiivne lähenemine.Ära sukeldu kohe ärivestlusesse, isegi kui on kiire. Alusta sellest, kuidas päev on läinud. Oota, kuni teine osapool ise ärist juttu teeb.Tutvu piirkonnaga, näita üles huvi kohalike elanike heaolu vastu.Mõni araabiakeelne sõna on alati hinnatud.Kindlasti väldi praalimist, suurustamist jms tooni. Kindlasti ei tohi teha siivutuid nalju ning hoidu häbiväärsetest märkustest islami, kultuuri, valitseva perekonna kohta. Rumal nali võib lõppeda trahvi, vangistuse või riigist väljasaatmisega.Kindlasti ära pööra selga või vii tähelepanu mujale, kui sinuga vesteldakse, see on ebaviisakuse märk.Vestluse ajal ei tohi kaotada kannatust ja fookust – seda võidakse lugeda nõrga isiksuse tunnuseks.Vahel võivad läbirääkimised väga emotsionaalseks ja lärmakaks kiskuda – see on nende temperamendile kohane.Riietuda tuleb viisakalt, eriti naiste puhul (keha, dekoltee, jalad, käed, juuksed oleks mõistlik maitsekalt varjata). Meestel on ülikond ja lips kohustuslikud.Jälgi oma istumist. Püüa mitte lösutada. Istu, jalad enda ees põrandal, et mitte näidata vastas istujale kingataldu – see on solvav.Meeste vahel on tutvuse loomisel alati oluline käeline tervitus. Moslemimeestel on kombeks põsele suudlemine ja nose kissing, mis on ülimad sõpruse märgid. Valgetelt seda ei eeldata.Kui meie kultuuris on levinud tugev ja kindel käepigistus, siis araabia maades on hea tahte märk mõõdukas käepigistus.Kunagi ei tohi anda tervituseks kätt vastassugupoole esindajale, kui ta seda ise enne ei tee.Kasuta alati oma paremat kätt.Tervita alati kõige vanemat inimest kõigepealt, kui kohtud korraga mitme inimesega.Fraasile salam aleikum (rahu olgu sinuga) vasta aleikum assalam (ja rahu teilegi).

Koosolekutel:

Kuna te ei pruugi teada koosolekul viibivate inimeste staatust, on äärmiselt oluline järgida etiketti.Kellegi kodus või kontoris kohtudes pakutakse teile tavaliselt teed, kohvi või muud – ärge keelduge, muidu solvate perekonda.Võõrustaja lahkumine kohtumiselt võib tähendada, et ta ei taha sulle otse näkku „ei“ öelda.Üldiselt moslemid alkoholi ei tarbi, seega ei maksa organiseerida vastuvõtte alkoholiga ja kingitusteks ei maksa kaasa võtta harjumuspärast Vana Tallinna.Pikad grupikoosolekud võivad olla kaootilised: inimesed isutvad oma telefonides, ühinevad ette teatamata ja katkestavad või muudavad vestluse kurssi. Mõned hilinevad. Kuid sinult kui välismaalaselt eeldatakse punktuaalsust!Tee oma võõrustajale kingitus mõne raamatu või firma meene näol. Parim lahendus on midagi isiklikku, mis sobib ta tausta või hobidega.

Ramadaani ajal lühendatakse tööpäevi kahe kuni kolme tunni võrra. Enamik tööd tehakse hommikul või õhtul pärast päevase paastu lõppu. Ramadaani ajal on äri ajamine väga aeglane. Mõistlik on sel perioodil intensiivsest äritegevusest hoiduda.

Ramadaan on islami kalendri üheksas kuu, suure paastu aeg ja üks viiest islami alussambast. Traditsiooni järgi sündisid sel kuul prohvet Muhammadile saadetud ilmutusest koraani esimesed read. Moslemid tähistavad püha aega päiksetõusust loojanguni kestva paastuga – hoidutakse toidust, vedelikest (sh medikamentidest) ja seksuaalsest läbikäimisest. Pühendutakse vaimsele enesedistsipliinile. Töö- ja koolipäevad toimuvad lühendatult.

Sel aastal algas ramadaan 17. mail ja lõpeb 14. juuni päikseloojanguga.

 

Hetkel kuum