Eliisa Matsalu • 13. november 2018 kell 10:48

Maksuvõlas Tsahkna ja Padrik ei jäta jonni

Äsja haigekassa hankes vastu näppe saanud majanduslikes raskustes PJV Hooldusravi haigla vaidlustas õendusabiteenuse hanke tulemused ja lubab seda vajadusel teha edaspidigi. See tähendab, et juba üle poole aasta kestnud probleemne hange ei pruugi lõppeda veel niipea.

PJV Hooldusravi juhatuse liige Lee Padrik leiab, et haigekassa jagas hankes punkte ebaõiglaselt.  Foto: Eiko Kink

Eelmisel nädalal kirjutas Äripäev, et haigekassa vähendas õendusabiteenuse hankega ainsana skandaalse ekspoliitiku Anders Tsahknaga seotud haigla PJV Hooldusravi lepingu mahtu. See tähendab haiglale valusat hoopi, kuna haigla saneerimiskava õnnestumiseks on vaja saada haigekassalt senisem suurem leping.

Saneerimisel oleva ja maksuvõlaga maadelnud PJV Hooldusravi juhatuse liige ja viimase aja kõneisik on Lee Padrik, haigla tegevjuht on aga tema vend Anders Tsahkna, kirju minevikuga ekspoliitikust ärimees, kel on kaelas soodustuskelmuse kahtlustus.

Padrik ütles, et vaidlustasid haigekassa hanke tulemused peamiselt seepärast, et nende arvates on hankes osalejatele punkte jaotatud ebaõiglaselt. „On üks konkreetne juhtum, kus haigekassa on meilt teinud raha tagasinõude juulikuus ja seda hankes osalemisel arvestanud. Tegelikult aga oli selleks hetkeks hange juba välja kuulutatud, mistõttu ei oleks tohtinud nad seda tagasinõuet arvesse võtta,“ ütles Padrik. Täpsemalt tähendab haigekassa tagasinõue Padriku sõnul seda, et patsient on haiglast lahkunud, kuid mingil põhjusel on õde ta välja kirjutanud hoopiski järgmisel päeval. Sellistel juhtudel küsib haigekassa ravijuhu ühe päeva raha tagasi.

Lee Padrik, PJV Hooldusravi juhatuse liige.

Muidugi küsisime kõik 4042 haigekassa ravijuhtu endale.

Konkreetne juulikuine PJV Hooldusravi tagasinõude juhtum puudutab 280 eurot, mis on haigekassale tagasi makstud, mistõttu on Padriku sõnul ebaõiglane, et selle eest üldse miinuspunkte jagati. „See on väga inimlik ja lihtne asi, teistel haiglatel on ka selliseid asju,“ ütles ta. „Selliste asjade eest andis haigekassa hankes väga olulisi punkte – kui on 1 vaie, said 0 punkti, kui kaks vaiet, siis juba –5 punkti,“ selgitas Padrik. Punktide summa järgi jagati aga ravijuhtude arv.

Seni on PJV Hooldusravil olnud 1252 ravijuhtu, haigekassa hanke tulemustega vähendati seda 714 peale. Kõik teised haiglad said nii palju ravijuhte, kui nad küsisid. Samas kui haigekassa oleks rahuldanud PJV Hooldusravi soovi saada nii palju ravijuhte, kui haigla küsis, poleks ükski teine haigla ühtegi ravijuhtu saanud. Nimelt küsis PJV Hooldusravi ambitsioonikalt endale kõik 4042 ravijuhtu, mis haigekassa hankega haiglatele jagas.

„Muidugi küsisime kõik ravijuhud endale ja me oleme valmis neid kõiki ka vastu võtma,“ ütles Padrik. Siiski nendib ta, et ei tea, kas nii siiski ka läheb. „Komisjon otsustab, aga kui nad otsustavad negatiivselt, siis ma usun, et me kaebame edasi,“ ütles ta.

Padrik lisas, et minimaalselt oleksid nad rahul sellega, kui nende senine ravijuhtude arv ei väheneks. „Ükski vana olija ei oleks rahul, kui neilt ravijuhte ära võetaks,“ ütles ta.

Haigekassa hanke fiasko

Haigekassa on õendusabiteenuse partnereid otsinud riigihanke kaudu juba kevadest saati, ent hanget on korduvalt vaidlustatud. Küll on osalejatele segaseks jäänud hankes osalemise tingimused kui ka ette jäänud see, et majanduslikes raskustes, maksuvõlas ja ka saneerimisel PJV Hooldusravi on saanud hankes osaleda.

Seekord vaidlustas haigekassa hanke tulemused ka Sihtasutus Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Tallinna Diakooniahaigla. Vaidlustuse sisuks on riigihangete registri andmete järgi „taotleja ja pakkuja kvalifitseerimine ning kvalifitseerimata jätmine“ ja „pakkumuse vastavaks ja edukaks tunnistamine“.

Diakooniahaigla sai hanke tulemusena 540 ravijuhtu, mis on senisest 80 ravijuhtu rohkem.

Pere tõttas appi

PJV Hooldusravile on võimalikult paljude ravijuhtude arv oluline, kuna vastasel juhul on haigla saneerimiskava täitmine küsimärgi all.

Keilas asuva PJV Hooldusravi maksuvõlg ulatus veel mõni kuu tagasi pea miljoni euroni. Augustis suutis PJV Hooldusravi ootamatult tasuda ära üle 700 000 euro maksuvõlga, mis muutis ettevõtte hankes osalemise kõlblikuks, olgugi et järele on jäänud veel ligi 300 000 euro suurune ajatatud maksuvõlg.

Kui PJV Hooldusravi ei oleks suvel suurt osa maksuvõlast ära tasunud, ei oleks ta saanud haigekassa hankel üldse osaleda. Jooksva maksuvõla tasumisega oli pikalt raskusi, kuna Anders Tsahkna plaan saada maksuvõla katteks raha ühe kinnistu müügist läks vett vedama. Nimelt soovis Tsahkna maha müüa kinnistu Pärnu-Jaagupis, kus asub samuti hooldekeskus. Kuna kinnistul on aga ebasoodne üürileping, ei leidunud sellele ostjat.

Augustis õnnestus siiski kinnistu maha müüa. Ostjaks osutus värskelt asutatud ettevõte OÜ Tolos, mis kuulub Paul-Kristian Padrikule. Padrik on Anders Tsahkna õe Lee Padriku poeg.

Saneerimisnõustaja Andres Hermeti kinnitusel saadi kinnistu müügist võla katteks umbes 150 000 eurot ja ülejäänud rahasumma andis Paul-Kristian Padrik haiglale laenuna. Lee Padrik on öelnud, et ta poeg sai nii suure laenu andmiseks raha ettevõtlusest.

Hetkel kuum